Testovací sestava se skládá s procesoru Ryzen 7 1700X s 95W TDP, procesor je díky použití pájce mezi čipem a IHS velmi vhodný k otestování potenciálu každého chlazení. Základní desku poskytla společnost Asus s modelem ROG STRIX B550-XE Gaming Wi-Fi. Grafickou kartu pak dodala společnost KFA2 s modelem GeForce RTX 3060Ti EX 8GB.
Paměti dodala společnost G.Skill s modelem TridentZ Neo 2x32GB 3600 MHz s RGB podsvícením. Od společnosti Adata jsem pak dostal i rychlý NVMe SSD disk Gammix S70 s rychlostí 7GB/s a kapacitou 1TB, na který jsem nainstaloval Windows 10 Pro. Celou sestavu napájí kvalitní zdroj Gigabyte AORUS 1200W s Platinovou certifikací.
Co se týče samotné instalace, je velmi jednoduchá. Celá instalace zabere zhruba 5 minut, což je takový lehký nadprůměr.
Chladící výkon
Samotné testování jsem se rozhodl provádět v zátěžovém testu OCCT, který opravdu dokáže z procesoru vyždímat maximum a otestovat chladič na hranici jeho možností. Dále jsem použil méně náročný Unigine Valey 1.0, jakož to simulací herní zátěže, kde ve většině her není využito všech 8 jader procesoru. Nakonec jsem otestoval chladič v režimu, kdy na PC neděláte nic náročného, například brouzdání na internetu apod. U všech měření jsem vždy počkal 30 minut, aby se teploty ustálily.
Jak je vidět z grafu maximální teploty v programu OCCT, chladič Fera 5 Dual Fan od SilentiumPC patří mezi ty horší testované. Avšak dokázal porazit mnohem dražší MSI Core Frozr L, což není špatný výsledek, vzhledem k ceně. Samozřejmě nejedná se o žádného lamače rekordů, ale v této cenové hladině to od tohoto chladiče ani nikdo neočekával. Podle mého názoru splnil přesně to, co jsem od něj očekával. Osobně doporučuji se držet s ventilátory kolem 1000RPM, drasticky klesne hlučnost a na výkon to má minimální dopad. Pasiv prostě nedokáže plně vytěžit s tak velkého průvanu, který poskytují dva ventilátory na 1800RPM.
V Unigine Valey, kdy procesor neklade tak obrovské nároky na chladič, jsou výsledky napříč všemi vzduchovými modely velmi podobné. Pokud Vás zajímá teplota v nečinnosti, zde se nakonec ustálila na 33°C při pokojové teplotě 23°C. Jako bonus jsem ještě proměřil procesor v přetaktovaném stavu s velmi vysokým napětím 1.45V i když tento konkrétní kus zvládá tuto frekvenci i s 1.37-1.4V. Chci tím nasimulovat opravdu vysokou spotřebu třeba i horších kusů procesorů Ryzen, které pro chod na 4GHz vyžadují větší napětí a tím se pak i více hřejí.
V přetaktovaném režimu, kdy má procesor zvýšenou voltáž i frekvenci a výhřevnost dosahuje na velmi vysokou úroveň, dokázal Fera 5 Dual Fan uchladit procesor na velmi pěkných 67°C, sice to je jeden z nejhorších výsledků v grafu, ovšem například již zmiňovaný MSI Core Frozr L zde vyhořel zcela a procesor už se přehříval. Osobně bych na nějaké podobné velké OC hrátky koupil něco výkonnějšího, přece jenom nemůžeme čekat zázraky od chladiče za 7-8 stovek. Ovšem vzhledem k výkonu, není problém provozovat třeba i Ryzen 5/7 z nové 5000 generace.