Strana 3 z 4
Testovací sestava se skládá ze staršího procesoru Ryzen 7 1700X s 95W TDP, procesor je díky použití pájce mezi čipem a IHS velmi vhodný k otestování potenciálu každého chlazení. Základní desku poskytla společnost ASUS s modelem STRIX B550-XE . Grafickou kartu jsem použil Radeon RX 6600XT 8GB v edici Dual od stejného výrobce.
Paměti dodala společnost G.Skill s modelem TridentZ Neo o kapacitě 64GB (2x32GB) na frekvenci 3 600 MHz. NVMe disk do M.2 slotu pak věnovala společnost Seagate s modelem FireCuda 530 2TB s rychlostí 7GB/s, na který jsem nainstaloval Windows 10 Pro.
Co se týče samotné instalace, je velmi jednoduchá a dokonce celý systém uchycení využívá originální plech pod procesorem, který je již od výroby u základní desky. Celá instalace tak zabere pouze 4 minuty, což je takový lehký nadprůměr. V tomto směru odvedl Alphacool opět skvělou práci. Také hadice od bloku jsou dostatečně dlouhé a ohebné, proto s nimi nebudete mít problém ani v menší skříni, kde bude třeba hadice sem tam někde ohnout, aby se do skříně vešly. Jako bonus pak výrobce vybavil jednu hadici rychlospojkami pro mnohem snazší připojení dalších zařízení do okruhu.
Samotné testování jsem se rozhodl provádět v zátěžovém testu OCCT, který opravdu dokáže z procesoru vyždímat maximum a otestovat chladič na hranici jeho možností. Dále jsem použil méně náročný Unigine Valey 1.0, jakož to simulací herní zátěže, kde ve většině her není využito všech 8 jader procesoru. Nakonec jsem otestoval chladič v režimu, kdy na PC neděláte nic náročného, například brouzdání na internetu apod. U všech měření jsem vždy počkal 30 minut, aby se teploty ustálily.
Z grafu teplot v programu OCCT jasně vyplývá, že síla v celo měděné konstrukci a velkého radiátorů je veliká. Model dokonce dosáhl na skoro stejný výsledek jako mnohem dražší model Extreme, což je úctyhodný výsledek. Je tedy jasné, že rezerva v tomto vodním setu je veliká a není nutné provozovat ventilátory na plný výkon. Pokud tedy budete chladit jenom procesor, rozhodně bych doporučil nastavit 5-7V na ventilátorech, budete mít pak krásný nehlučný chod celého chladiče. Přece jenom na maximálních 2000RPM už ventilátory slyšet jsou, ovšem skrze zavřenou bočnici skříně to není nějak hrozné. Pokud jde o hlučnost pumpy, o té vůbec nevíte.
V Unigine Valey, kdy procesor neklade tak obrovské nároky na chladič, jsou výsledky napříč všemi vodními modely velmi podobné. Pokud Vás zajímá teplota v nečinnosti, zde se nakonec ustálila na 27°C při pokojové teplotě 22°C. Jako bonus jsem ještě proměřil procesor v přetaktovaném stavu s velmi vysokým napětím 1.45V i když tento konkrétní kus zvládá tuto frekvenci i s 1.37-1.4V. Chci tím nasimulovat opravdu vysokou spotřebu třeba i horších kusů procesorů Ryzen, které pro chod na 4GHz vyžadují větší napětí a tím se pak i více hřejí.
Model Pro se neztratil ani zde a umístil se na celkovém 4. místě a ve své kategorii AiO s 280mm radiátorem se stal nejlepším doposud testovaným chlazením zcela. To jenom potrhuje kvalitu provedení, kterou je tento výrobce proslulý už řadu let.
Pojďme k závěru.
|