Strana 10 z 12
- Konfigurovatelné TDP - 65W vs 45W
Efektivita je dnes modlou. Proto mají současné grafické karty složité systémy řízení spotřeby a taktů a tyto systémy se dostávají ve stále složitější podobě i do procesorů (kde byly i dříve). AMD s novou várkou KAVERI čipů ještě vylepšilo svou technologii konfigurovatelného TDP. A není to jen A10-7800 u kterého si můžete zvolit, zda ho chcete využívat naplno s jeho maximálním TDP, nebo kvůli spotřebě omezit. Jednoduše to lze nastavit v BIOSu napřímo, samozřejmě podmínkou je kvalitní základní deska, jejíž výrobce toto ve svém UEFI BIOSu nabízí.
Co znamená snížení z 65W na 45W TDP v případě A10 7800? Tak není to žádná věda, prostě se omezí maximální frekvence a systém se snaží využít maximálního nastaveného TDP s maximálním výkonem, kdy asi víte, že u čipů platí, že při určité frekvenci musíte nastavovat stále vyšší napětí, i když přínos výkonu už není zdaleka tak velký, jak rychle roste spotřeba. AMD se dokonce podařilo to, že za určitých okolností mají tyto nově uvedené procesory KAVERI mírně lepší výkon než na stejném TDP, než starší KAVERI modely. Každopádně v zásadě je samozřejmě mezi 65W a 45W nastavením u A10-7800 rozdíl v dosahovaném výkonu.
- Vliv na výkon - 45W vs 65W
Vzhledem k tomu, že snížení TDP se dělá a používat jej budou hlavně ti, kterým jde o nízkou spotřebu nikoliv o maximální výkon, otestovali jsme jen pár aplikací pro představu, co snížení z 65W na 45W udělá s výkonem:
Samozřejmě se sníží maximální frekvence CPU, a tedy výkon. Dopad je samozřejmě různý, pohybuje se většinou kolem 8-14%. Je samozřejmě jasně změřitelný i postřehnutelný. Na druhou stranu stále je toho výkonu rozhodně dost a dost pro všechno.
Vliv to má samozřejmě i na grafický výkon, takže si snížíte herní výkon, i zde je ale úbytek jasně patrný, ale opět, pořád je výkon dosti slušný.
- Vliv na spotřebu - 45W vs 65W TDP
Problém, či spíše vlastnost, této technologie je, že v každé situaci bude různě veliký dopad. Je to dynamická technologie, spotřeba tak kolísá. Někteří recenzenti testují spotřebu v nepraktických testech typu FurMark či PRIME95, které jen naplno vytíží CPU/GPU, ovšem v běžné praxi běžných aplikacích k podobným vytížením nedochází. V našem případě tedy testujeme spotřebu v reálných stavech. Rozdíly mezi CPU jsou tudíž mnohem menší.
Pokud jde o vliv konfigurovatelného TDP, opravdu to hodně kolísá. V některých testech je to i 20W rozdíl, jinde je rozdíl menší, třeba jen 10W, jednoduše proto, že optimalizace spotřeby funguje i v tom 65W nastavení. Pokud vám tedy někdo bude tvrdit, že snížení spotřeby je přesně tolik a tolik, kecá. Přesně se to nedá říci. Pro ty, kteří však hledají úsporný ale solidně výkonný APU čip je možnost snížení TDP podporovaného výrobcem, dosti zajímavá. Nemusíte si totiž v případě tohoto AMD za slabší čip připlácet, což o mnoha jiných úsporných verzích CPU říci nemůžeme ...
|