TEST: AMD AM1 - ATHLON "Jaguar" 5350 - levná a extrémně úsporná platforma pro běžné PC Tisk E-mail
Napsal Jan "DD" Stach a redakce   
Úterý, 29 duben 2014
Přejít na obsah
TEST: AMD AM1 - ATHLON "Jaguar" 5350 - levná a extrémně úsporná platforma pro běžné PC
AMD AM1 - Procesor Athlon 5350 a deska ASRock AM1B-ITX
Testy a testovací sestava
Cinebench R11.5 - MultiCPU
7-zip (AES-256) - komprimace dat
POV-Ray 3.7  - RayTracing rendering
x264 HD - Video encoding
TrueCrypt 7 (AES)
Herní testy - neintegrovaná herní grafika
Test integrovaných grafik v CPU - a provozní vlastnosti
Hodnocení výkonu a ceny
Závěr a hodnocení
alt

 

 

 

 

 

  • TEST: AMD AM1 - ATHLON "Jaguar" 5350

                               - levná a extrémně úsporná platforma pro běžné PC

Hledáte výkonově dostatečný, ale levný a nenáročný základ s možnostmi upgradu?

Hned na úvod říkáme na rovinu, že procesor AMD Athlon 5350 a platforma AM1 obecně není záležitost, která by většinu z nás v redakci dokázala nějak oslovit. Jedná se o low end "nejlowendovatější" ale přesně taková má i být. Zatímco jako nadšenci si hýčkáme své supervýkonné běžně už dnes 6-8jádrové procesory s takty 4 - 5GHz, je na světě mnohem početnější skupina uživatelů, pro které je AMD AM1 potenciálně tím nejlepším, co trh nabízí. Cenově velice dostupná, velice jednoduchá a přesto výkonově, schopnostmi i výbavou zcela dostatečná platforma pro běžný  i pracovní PC, navíc s možností jednoduchých výměn, či upgradů.  A přesně proto je vlastně zajímavá. Zvlášť, když platforma levných, low endových PC tvoří početně zdaleka největší počítačový segment vůbec.

  • AMD AM1

Společnost AMD uvedením této nové socketové platformy (tedy s výměnnými CPU) jde vlastně proti trendu. Možná si někteří pamatujete, že ještě nedávno jeden z hlavních výrobců procesorů uvažoval, že v blížící se nové generaci procesorů bude CPU integrované na pevno na desce a to včetně těch výkonnějších. Namísto toho přichází jiný výrobce s platformou, která vlastně původně mobilní SoC procesory pevně integrované na deskách, uvádí v desktopové socketové variantě. Právě proto je však zajímavá.

AMD AM1 je tak suverénně nejlevnější socketovou platformou na trhu a možnost postavení PC na míru, snazšího servisu, upgradu a správy, na to mnozí uslyší. AMD tak mluví nejen o cenově dostupné PC platformě pro chudší části světa, ale i jako levný a spolehlivý základ pro například kancelářské stanice a další oblasti, kde současné platformy nabízejí výkonu dost, ale uživatelům a provozovatelům jde hlavně o co nejlevnější pořizovací náklady, nejlevnější provoz a správu.

AMD AM1 je tak sice novinkou jako platforma, ale nová vlastně není. Hlavní složkou je procesor typu SoC, což je ono známé malé SoC "KABINI", tedy 4jádrový malý APU čip, která má procesorovou architekturu JAGUAR a integrovanou grafiku GCN Radeon R3. Protože je to ale SoC, má navíc integrovaný i čipset, tedy PCI Express, zvuk, řadiš SD, USB, SATA atd. Díky tomu nepotřebuje základní deska vlastní čipset a o to může být jednodušší a levnější. Takže AMD vlastně jen vzalo tohle malé APU a upravilo jej do podoby klasického procesoru s pouzdrem a paticí. Tou je FS1b, ačkoliv se asi běžněji bude používat jednodušší označení AM1.

  • AMD "KABINI" - Athlon a Sempron znovu v akci

KABINI SoC procesor není žádnou novinkou a na trhu je vlastně už rok ve verzích pro netbooky či tablety. Základem je procesorová architektura JAGUAR, která je velice zajímavá i proti velkým architekturám AMD jako je aktuální SteamRoller. Není bez zajímavosti, že stejná architektura pohání i AMD procesory, které najdete v konzolích Xbox One a Playstation 4. Tam mají jen 8jader, zatím AMD běžně prodává v mobilních a nově i desktopových verzích 4jádrové.

S příchodem KABINI do desktopu AMD vrací do hry i známé označení procesorů ATHLON a SEMPRON, které s příchodem FX a APU řady A procesorů v podstatě zmizely. Nyní jsou zpět. Dva Athlony a dva SEMPRONY. S výjimkou toho nejslabšího a dvoujádrového (2650) jsou všechny 4jádrové. V čem se liší je hlavně frekvence a to jak procesoru, tak integrované grafické části. Tou je Radeon GCN architektura vždy se 128 jednotkami. I ta nejvýkonnější verze má ale pouhých 25W TDP.

  • Pro koho je určena

AMD AM1 platforma je určena pro počítače, od kterých nepožadujete za každou cenu maximální výkon pro práci s náročnými programy a podobně. Je ideální do běžných kancelářských nasazení, ale i jako základ pro nenáročný HTPC do obýváku a tak podobně. Zapomeňte na vysoký procesorový a grafický výkon, ale na všechny běžné činnosti stačí zcela dostatečně a pořizovací a hlavně provozní náklady jsou velmi velmi nízké.

Podívejme se na ni tedy podrobněji ...



 
Poslední příspěvky v diskuzích


Videa
Kingdom Come: Deliverance 2 – první dojmy!
Kingdom Come: Deliverance 2 – první dojmy!Pátek, 10 leden 2025
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 1603x
Komentářů: 2
Nové RX 9070 a RTX 5000 grafiky pěkně v detailech!
Nové RX 9070 a RTX 5000 grafiky pěkně v detailech!Čtvrtek, 09 leden 2025
Vložil: aDDmin
Kategorie: PC a IT
Spuštěno: 1800x
Komentářů: 3
CES 2025 startuje! Sledujte představení AMD, NVIDIA, Intel, ASUS atd
CES 2025 startuje! Sledujte představení AMD, NVIDIA, Intel, ASUS atdPondělí, 06 leden 2025
Vložil: aDDmin
Kategorie: PC a IT
Spuštěno: 3916x
Komentářů: 0
Jak si vyrobit diamant? Není to zase tak složité!
Jak si vyrobit diamant? Není to zase tak složité!Neděle, 05 leden 2025
Vložil: aDDmin
Kategorie: PC a IT
Spuštěno: 1290x
Komentářů: 1
Space Engineers 2 ohlášeno a dorazí brzy!
Space Engineers 2 ohlášeno a dorazí brzy!Sobota, 04 leden 2025
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 1260x
Komentářů: 1
Nové 27“ OLED 4K 240Hz monitory v akci!
Nové 27“ OLED 4K 240Hz monitory v akci!Pátek, 03 leden 2025
Vložil: aDDmin
Kategorie: PC a IT
Spuštěno: 1225x
Komentářů: 1