Strana 8 z 9
- Spotřeba, teploty a taktování
Jednou z ostře sledovaných kategorií je dnes provoz, a hlavně spotřeba systémů. V našem případě testujeme spotřebu celé sestavy. Spotřeba procesorů je dnes ale značně dynamickou a neustále se měnící veličinou. Jak Intel, tak AMD procesory mají značně propracované systémy řízení taktů a spotřeby v závislosti na aplikaci, vytížení a chlazení. V některých případech mohou dokonce překračovat svá TDP a tak dále.
V případě AMD Athlon 3000G je nízká spotřeba jednou z věcí, na které se AMD soustředilo. 35W TDP je přísně dodržováno. Spotřeba tomu také odpovídá a Athlon žere opravdu velmi málo, mnohem méně než Celeron či Pentium i RYZEN. Ideální pro jeho určení do kancelářských PC či slabších HTPC. Taktování spotřebu sice zvýší, ale nijak zásadně, přeci jen procesor má jen ty 2jádra.
Ač je dodávaný BOX chladič k ATHLON GE/G sérii procesorů miniaturní, díky extrémně nízké spotřebě procesoru nemá žádný problém čip uchladit. V klidu se jeho teplota pohybuje kolem 34°C v maximální zátěži kolem 49°C! Chladič je trochu v zátěži slyšet, protože ten ventilátor je docela malý, ale není to hrozné. Pokud seženete nějaký přebytečný ten větší BOX chladič Wraith Stealth nebo SPIRE, který AMD dává k RYZEN čipům), bude to absolutně bezhlučné. S ním pak jsou teploty kolem 32°C v klidu a pouhých 45° v zátěži. Athlon 3000G se dá chladit i pasivně s některým z odpovídajících modelů, pokud budete chtít. Konkurenční Intel procesory (CELERON G a PENTIUM G) mají podobné chladiče, ale topí více díky vyššímu TDP a spotřebě a chladič je také více slyšet.
Původní Athlon 200GE série procesorů nebyla oficiálně pro taktování odemčena. Existoval způsob, jak to obejít, ale nefungoval dlouho (upravený BIOS). S Athlon 3000G AMD změnilo politiku a tento procesory je stejně jako všechny RYZEN procesory plně odemčený pro taktování. Můžete taktovat CPU i iGPU. Funguje to ale jen na B350/450 a X370/470/570 deskách, nikoliv na A320 platformě, kde není taktování CPU možné (jen pamětí, případně u RYZEN 3000 se dá zapnout PBO).
Vzhledem k tomu, že 3000G je 14nm ZEN čip, nepřekvapilo, že maximem bylo 4,05GHz, což výkon o něco zvedne, ale jen maximálně na úroveň mnohem níže taktovaného 4jádra RYZEN 3 1200. Zkrátka 2jádra/4vlákna jsou dnes omezením. Na druhou stranu už jen to že 3000G lze taktovat je mnohem více, než cokoliv, co nabízí Intel, protože Celeron G, Pentium G ani Core i3 si nenataktujete nikdy a na ničem. Jsou zamčená. Přetaktovaný Athlon 3000G tak překoná konkurenční Celeron/Pentium modely se slušným náskokem a pořád nebude nijak extrémně žravý, nebo topivý.
Podívejme se tedy na závěr
|