Strana 11 z 13
Dnes jen zběžně, moc toho nestíháme. Spotřebu samozřejmě změřit ale není problém. Jako obvykle měříme spotřebu celé skříně – sestavy a musím říci, že to nebylo snadné.
Vysoký výkon je sice žádoucí, ale většina z nás nechce dotovat novou Atomovou elektrárnu svými účty za elektřinu. Takže chceme i co nejnižší spotřebu. Prostě efektivitu. Té mají hlavně pomáhat právě Turbo funkce a úsporné funkce procesorů, což je vlastně stejná věc, jedno nahání maximální výkon při maximální efektivitě, druhý nahání co nejnižší spotřebu při klidovém stavu procesoru. A dopadlo to takto:
Změřit správně spotřebu se ukázalo jako velký problém. Současné BIOSy, včetně testovacích, které nám byly dodány, často vůbec nepracují správně s úspornými funkcemi. A je brutální rozdíl mezi procesorem kde všechno funguje jak má a mezi tím, když použijete BIOS, který ty úsporné funkce neumí. Vyzkoušeli jsme i několik desek ASUS a GB a výsledky se hodně lišily, prostě je třeba počkat na nové BIOSy. Použili jsme ten, který tyto funkce aktivní má.
Když vezmeme v potaz, že procesor (FX-8000) má celkem 315mm2 velikost vlastního čipu, zatímco konkurenční Core i7-2600 má 216mm2, kdy má FX-8000 také ale přes 2 miliardy tranzistorů, a Core i7 jen něco přes miliardu, a to má i grafické jádro, které se ale do spotřeby nepočítá, pokud není aktivní, tak ta spotřeba vůbec není špatná. 32nm jsou sice oba procesory, ale ta výroba je úplně jiná a hlavně v úplně jiném stádiu. Intel ji má vyladěnou, AMD s ní sotva začalo. TDP Core i7-2600K je také jen 95W, zatímco FX-8150 má 125W. Přesto spotřeba FX-8000 je mnohem lepší než u 125W Phenom II, i když na efektivitu Core i5/7-2000 nestačí, rozdíl ve spotřebě už není velký a celkově je tu vidět velké zlepšení. A to se 32nm výroba i samotné procesory ještě budou hodně ladit. Nemluvě o BIOSech, které udělají rozdíl v desítkách W.
Dnes jen pár slov k taktování, protože k tomu jsme toho opravdu moc nestihli. Výroba Bulldozerů, přes vlastní nedostatky 32nm výroby, jde pořád lépe než u Llano procesorů, takže Bulldozer nabízí i velmi zajímavé možnosti taktování! Ve srovnání s Intelem je navíc nutné říci podstatnou věc. U Intelu, pokud chcete taktovat, tak musíte mít dražší edice s označením K, tedy 2500K a 2600K. Bez toho K si jinak nenatetujete nic. AMD taktování neomezuje a můžete si FX procesory hnát, kam je libo. Teoreticky by měly zvládat tohle:
A prakticky? Čekáme na vodní chladič AMD, abychom to mohli prověřit pořádně, s pořádným vzduchovým chlazením od Noctua (DH-14) to ale jde také pěkně. A taktování je dnes hračka, AMD dodává vlastní utilitu OverDrive, testovací deska ASUS Formula CrossHair IV má také vlastní funkce a všechno prostě snadné s velkým přínosem.
Nám se to podařilo dostat při zvýšeném napětí na 1,4V na 5GHz, ale nebylo to stabilní. Ověřenu ale máme hodnotu 4,6GHz, kterou to zvládne jako nic. Navíc jsou tu další možnosti navyšování napětí a hraní si s tím. Bohužel nebylo dost času, tak se omlouváme, budeme se tomu věnovat jindy. Minimálně ale můžeme říci, že FX mají značný taktovací potenciál, který se zcela určitě minimálně vyrovná možnostem Intelu a výrazně předčí starší Phenom II procesory. A nárůst výkonu je samozřejmě značný. Nadšenci rozhodně budou spokojeni s touhle hračkou :).
|