Strana 13 z 13
Jak už jsem naznačil v předchozích článcích, AMD FX-8000 rozhodně nejsou žádné zklamání, jak je někteří popisují. Jasně, můžeme „využít“ jejich nové architektury a stavby a testovat zastaralé, či jinak neužitečné aplikace jako SuperPi, WPrime, různé SysMarky, AidaMarky a další ptákoviny, které nás nikoho nezajímají, protože je nikde nepoužíváme, či otestovat staré DX9 hry, kde je jedno jestli máme 150, či 200 FPS a na základě těchto starých věcí dělat z FX-8000 strašnou katastrofu. Nebo se nad tím zamyslíme, můžeme ten procesor vzít, otestovat v nejnovějších verzích náročných praktických aplikacích, které umí moderní architektury současných AMD i Intel procesorů využít a u nichž je ten výkon skutečně potřebný a přínosem, otestovat to i v nejnovějších DX11 hrách s nejnovějšími enginy pěkně v 1080p, jak to budeme používat, a z toho teprve udělat hodnocení. Když vezmete první výsledky a srovnáte je s druhými, vyjde vám diametrálně odlišné hodnocení FX procesorů. Nechám na vás posoudit, co je správně ...
Bulldozer CPU jsou tedy v situaci, jak jsme u AMD zvyklí při vydání každé úplné procesorové novinky. Naštěstí se neopakuje situace Phenom I, který byl v mnohem větších problémech a přesto i ten se v provedení Phenom II X4/X6 nakonec vybarvil pěkně. Situaci Bulldozeru lze ale mnohem více přirovnat ke startu Athlon64 X2. Stejné problémy s výrobou, která nebyla vyladěná ani dostatečná. Stejné problémy s využitím ze strany aplikací a software. A stejná situace s kritiky, kteří tehdy nechápali, k čemu nám dvě procesorová jádra budou, a dnes nechápou, k čemu 8 menších jader. FX procesory jsou na tom prostě jako přes kopírák (a nutno říci že očekávaně) v těchto oblastech úplně stejně.
(AMD FX-8000 Die)
Jediným rozdílem je samozřejmě to, že proti nim nestojí poněkud nepovedená Intel Pentium4 HT, ale perfektně vyladěné Intel Core i5/i7 procesory perfektně vyladěné architektury Sandy Bridge na perfektně vyladěné už druhé generaci 32nm výrobního procesu. Vážně jste si mysleli, že v této situaci dokáže AMD s FX procesory zcela nové architektury a stavby na naprosto jalovém 32nm procesu dokáže AMD nabídnout více než Intel. To by byl více než zázrak a spíše totální selhání Intelu, kdyby něco podobného se svými neporovnatelnými finančními a výrobními možnostmi připustil. AMD prostě nemůže za stávajících finančních a výrobních skutečností s Intelem vůbec soupeřit a dělat mu skutečnou konkurenci. To je jako byste o teamu s 1 hráčem se postavili ve fotbale celému teamu. Může mu ale dělat alternativu v některých cenových oblastech, což musíme uznat, že nejen AMD FX procesory prostě umí a dokáží.
Další věcí, na kterou při hodnocení mnozí zapomínají, je prostý fakt, že Bulldozer je nová architektura, která nemá vynikat v současné generaci softwaru, jehož vznik se datuje někam do poloviny minulého desetiletí. Pro ten byla určená architektura K8 (Athlon64 X2 – Phenom II). Bulldozer je určený pro nově vznikající generaci softwaru – a multijádrové aplikace či nové instrukce jsou jen základ. Nový software, včetně Windows 8 bude stavby a architektury Bulldozeru využívat mnohem lépe a podle toho poroste i jeho výkon. Architektura Bulldozer je zkrátka dělaná ne na to, co bylo a přebývá dodnes, ale na to, co přichází a hlavně bude. To co je, to zvládá dostatečně, ale hlavně musí být připravená zvládnout i to, co přijde. Intel Core i5/7-2000 za půl roku končí, přijde nástupce, ale AMD BD tady musí být mnohem déle a proto je tak výrazně zaměřený tam, kam je. Nic jiného by jaksi nedávalo smysl, protože další architektura AMD přijde zase až za několik let. Rozhodně už dnes je přínos nové architektury v nových verzích aplikací jasně vidět a nic nenasvědčuje tomu, že by Bulldozer neměl velký potenciál, podobě jako Athlon64 před lety. Dnes zkrátka nelze udělat hodnocení téhle nové architektury, protože prostě neznáme její limity, omezení a toho, co AMD s tím s vylepšením 32nm výroby (možná i pozdějším nasazením 28nm a 16nm) a dalšími změnami udělá. Ostatně taky by nikdo neřekl při vydání 65nm Phenom I 9xxx, jaký bude 45nm Phenom II X6.
Od AMD FX-8000 jsme si slibovali hlavně alternativu výběru k vynikajícím procesorům Intel Sandy Bridge LGA 1155, což jsme prostě neměli. Phenom II ve více oblastech, pro nás hlavně ve hrách, prostě zaostával stále více. Nemluvě o jeho spotřebě a ani možnostmi OC se toho prostě nedalo moc dohnat. K procesorům Core i5-2000 a Core i7-2600K nebyla zkrátka vůbec žádná alternativa, a kde není výběr, je špatně. To už dnes neplatí. Hlavně Core i5-2000 mají skutečně co dělat, ale na druhou stranu konkurence to není, protože výrobně se možnosti AMD a Intelu nedají prostě srovnávat. Core i7-2600K a obecně Core i7 procesory, tvoří jen malou část trhu, což je vzhledem k jejich cenám logické, ale je určitě přeci jen škoda, že AMD proti nim napřímo nic nepostavilo. A v tomto ohledu i návrat označení FX má jasnou kaňku.
Jsem si ale jistý, že kdyby situace na poli 32nm výroby byla vyrovnaná, tj. stejně dobře vyladěná u AMD jako ji má dnes Intel, AMD FX-8150 by měl klidně o 20% vyšší frekvenci, při podobné spotřebě, naplno by tak fungovala plánovaná vysokofrekvenční strategie díky malým jádrům, a Core i7-2600K by měl více než zdatného soupeře a co dělat aby FX-8000 vůbec odolal. Jenže 1,5 roku náskoku Intelu na 32nm se prostě nedá jen tak dohnat a právě ta výroba je důvod, proč je situace jaká je. Zapomeňte na architekturu. Výroba je kámen úrazu, ale to byla i u AMD vždy, tak nás to vlastně ani nijak nepřekvapuje. Je škoda, že AMD s GF si nechali Intel takhle ujet a bude hůř, pokud se Intelu podobně podaří 22nm výroba procesorů Ivy Bridge, které plánuje vypustit za 5 měsíců. AMD a GF musí těch 32m hodně rychle vyladit. Vzhledem ke zkušenostem z 65/45nm ale můžeme věřit tomu, že se jim to povede a za půl roku-za rok může být s novou půlgenerací procesorů architektury Bulldozer FX diametrálně odlišná a současné Intel Core i5/7-2000 si AMD může v pohodě překonávat. Jenže to už tady bude další krok Intelu -22nm Ivy Bridge, takže to že AMD FX ty Core i7-2600K překoná, Intel vůbec trápit nemusí, protože bude mít 22nm nástupce.
(Intel Core i7: cenová hladina 300 - 1000 dolarů)
AMD FX-8150 je prostě dobrý a výkonný procesor. Ano, není to TOP model na trhu, ale to být ani nemůže – stojí méně než 300 dolarů a na trhu jsou procesory i za 1000 dolarů, mnohem větší než tohle. Opět je to technologická špička s architekturou, kterou žádný jiný procesor nemá, a dost možná mnoho z těch prvků budeme v různých podobách v dalších generacích procesorů obou značek potkávat. Opět tedy očekávaný velký skok AMD, jehož skutečný potenciál uvidíme až v dalších letech. V tuto chvíli však musím říci, že díky náskoku ve výrobě mají soudobá Core i5/7 trochu náskok, což se ale s novými aplikacemi a optimalizacemi může změnit. Intel to ale trápit nemusí, protože za půl roku je tu 22nm Ivy Bridge. V současné době je ve většině případů Core i7-2600K lepší (efektivnější) a výkonnější procesor (nemá výkyvy výkonu), ale také o dost dražší. Core i5-2500K je už ale mnohem obtížnější srovnání s FX-8150/8120 a osobně v tuto chvíli neumím říci, který je vlastně lepší volba. A to je příjemná změna, protože mezi Core i5 a Phenom II bylo rozhodnutí jednoznačné. Chybu rozhodně nemůžete udělat ani jedním, Core i5-2500/2500K je úspornější, má podobný herní výkon. Ale když přijde na opravdu náročné aplikace, je znát, že má jen 4 vlákna, a že to není Core i7. FX-8000 má tedy v záloze určitě vyšší výkonový potenciál, ale má také vyšší spotřebu.
(AMD FX: cenová hladina 115 - 245 dolarů)
První setkání s AMD FX Bulldozer je dost zajímavé. Rozhodně se v žádném případě nedá mluvit o zklamání, protože jen snílek mohl očekávat, že by AMD ve své situaci výrazně menšího výrobce uvedlo lepší 32nm procesor, který by na zcela nové architektuře byl perfektně vyladěný a strkal do kapsy povedené procesory Sandy Bridge druhé 32nm generace Intelu (nemluvě o tom, že ta mají ještě frekvenční rezervy).
V hlavní roli je zatím ona velmi jalová (tentokrát 32nm) výroba u AMD, která sráží výkon i schopnosti BD výrazně níže, než by být mohly. Jinak totiž jako vysokofrekvenční architektura vypadá Bulldozer velmi dobře. Dobře funguje i TURBO a už to není žádné šidítko, které známe z Phenom II X6. Nové instrukční sady dohánějí náskok Intelu a v některých aplikacích (s důrazem na vysoký výkon) ukazuje i potenciál výkonu 8jádrové modulární architektury. Procesory bez AES/AVX začnou mít velké výkonové ztráty, což už se ale BD netýká. Zkrátka je to dobrý základ, na kterém se dá stavět. Model FX-8150 je dnes velmi výkonný mainstreamový procesor pro moderní aplikace i hry, o tom není sporu. Je i za za dostupnou cenu, ale má silné a zavedené soupeře a v případě velmi efektivních, podobně výkonných Intel Core i5-2500/2500K i s lepším poměrem cena-výkon. Ale to se ještě může změnit, až se procesory dostanou fyzicky do obchodů - AMD musí nabídnout lepší poměr cena-výkon, což by mělo snad donutit trochu zlevnit i Intel - doufejme. FX procesory by se ještě během října měly dostat do obchodů.
EDIT pro ty, kteří neumí číst nebo nechápou výše uvedené (minimálně tak soudím na základě diskuse s některými pod článkem): Doporučení ohledně nákupu jsou teď z mé strany taková:
- Chcete maximální výkon v mainstreamu? = Core i7-2600(K)
- Chcete vysoký výkon, slušný poměr cena-výkon a nízkou spotřebu? = Core i5-2500(K)
- Chcete vysoký výkon pro náročné moderní aplikace a potenciál pro další? A chtete zajímavý procesor na taktovací hrátky a to vše za slušnou cenu? Pak by vás Bulldozer FX-8150, ale možná spíše levnější model FX-8120, mohl zajímat. Pokud AMD ještě trochu pošteluje ceny, mohl by se dostavit i srovnatelný poměr cena-výkon jako má v tuto chvíli výhodnější Core i5-2500/2500K!
PS: omlouváme se za zpoždění, ale finální prodejní kus FX CPU s deskou jsme dostali až v pondělí - následovalo nové testování i jiných procesorů, aby to bylo aktuální, pak jsme se prali s Biosem a napsat článek taky chtělo 3 dny. Poslední dvě noci jsme toho moc nenaspali, ale za oběť zatím padlo jen pár plechovek Shocku :). Tak doufám, že naše nasazení oceníte, za pravopisné chyby se omlouvám, opravím to až zítra s čistou hlavou :).Také později doděláme testy CrossFire, Eyefinity a to taktování, koneckonců ještě s testování FX-8120 a dalších FX modelů bude dost příležitostí …
Za zapůjčení procesorů děkujeme firmám AMD a Intel
AUTOR: Jan "DD" Stach |
---|
Radši dělám věci pomaleji a pořádně, než rychle a špatně. |
|