Strana 2 z 6
jeden náš čtenář prováděl takový upgrade a tak nám o tom napsal a nafotil pár věcí:
Nejprve bych rád poděkoval „Hujerovy“ :D, díky. Bez něho byste teď nic nečetli :D, nebo četli, ale mě by to stálo majlant :).
Díky dobré nabídce jsem se dostal k procesoru FX-8150 a desce 990FXA-UD7 + 16 GB DDR3. Tohle železo mělo nahradit můj letitý stroj s pouhými 4 jádry na 3,2 GHz, jmenovitě AMD Phenom II X4 955 BE s deskou 790X-UD3P a 8 GB DDR2.Takže jsem se pustil do upgrade. Nejprve bylo potřeba vykuchat staré střeva.
Jak vidíte, mám skříň se zdrojem dole a větrným tunelem přímo k chladiči procesoru. Horný vzduch pak odtahuje zdroj a jedna Noctua na zadní straně. Po oddělání tunelu mne uvítal zaprášený chladič Freezer Pro AC 64 (se nedivím, že to tak řvalo – udržujte své PC v lepším stavu než já :) ). Začalo kuchání, grafika kabely a za chvíli bylo prázdno.
Desku, procesor a paměti jsem dostal v opravdu povedeném balení od AMD :), což mi opravdu udělalo radost. Ta ukrývala velice pěkné balení desky, a ještě hezčí balení procesoru v plechové krabičce :).
Nejprve jsem se vrhnul na desku. Balení měl Gigabyte opravdu parádní a ihned víte, že nedržíte desku za 1500 ale 5000. Balení obsahovalo 4 SATA kabely, můstky pro SLI a Cross Fire, manuál, zadní krytku a instalační CD. Což mi přijde trochu málo, ale stačí to. Balení procesoru bylo běžné, CPU, chladič a nálepka.
Takže jsem začal klasicky, desku osadil RAM, procesorem a nasadil chladič. Celé to pak usadil do skříně a hurá na testování, hraní a práci v rychlejším tempu.
- Problém jménem BIOS, na který můžete narazit!
Bohužel ani jedno se nekonalo. Deska měla z výroby starý BIOS, myslím F3 a FX-1850 to znalo až od F4. Co teď? No zavolal jsem kamarádovy „Hujerovi“ a ten mi sehnal pláto testovacích procesorů, hned první Sempron CPU naběhl, pak stačilo udělat update biosu a jsme tam.
Dobrá rada: dejte si pozor na BIOS, pokud FX procesor vaše deska nezná, nepanikařte, je možné že novější jej znát bude. Upgradujte BIOS buď za pomocí jiného CPU, který deska zná, nebo když nemáte, zkuste se domluvit s obchodníkem, který vám desku prodal, případně ještě před koupí desky trvejte na tom, aby deska měla aktuální BIOS, který FX-8150 zná.
- Problém jménem BOX chladič!
Když úspěšně vyřešíte, nebo přeskočíte problém s BIOSEM, často se může objevit problém další. Jééé co je to za randál? Jako u toho hluku se má pracovat, hrát nebo serfovat ?? Kdo tu zapnu ten vysavač a proč po hodině u PC nic neslyším?
Boxovaný chladič by udělal líp, kdyby tam raději nebyl. Takže bylo potřeba nového chladiče. Nakonec jsem sehnal Akasa Venon, který od pohledu působil solidně. Bohužel byl natočen tak, že jsem nebyl schopen použít chladící tunel. Takže ten šel nadobro pryč. Nakonec jsem zvolil směr foukání od grafiky, nad kterou byla perforace bočnice, než aby se rval o vzduch procesor se zdrojem. Pokud má někdo lepší nápad sem s ním.
Dobrá rada: BOX chladič nepoužívat! Už dlouhá léta DD uvádí ve svých sestavách vždy rovnou alternativní chladiče a po vlastních zkušenostech s BOX chladiči je to určitě dobrá rada. Když už tedy alternativní chlazení, určitě zapřemýšlejte na jeho konstrukcí, a usazením do PC. Pro AMD platformu je výborný vertikální chladič, který má ventilátor tak, že fouká vzduch na desku a okolí CPU skrz pasiv, což chladí i RAM, které jsou u AMD blízko patice.
Celé se to tam nakonec vešlo. Ikdyž jen o chloupek. Bočnice je tak odhadem 2 až 4 mm od chladiče :)
Tak a šup na hraní ... to ticho, to je něco. Ale když už máte takové železo, nedá Vám to a testujete, co to snese. Jenže tady jsem narazil na další zádrhel. Pro testy spotřeby při taktování jsem narazil na jeden důležitý problém. A tím byl zdroj. Letitý Seasonic SS 500 HT byl sice ve své době špička, ale na tohle už mu trochu docházel dech. Jak uvidíte dále, už při nízkém taktování byl na samé hranici a další postup nepřicházel v úvahu. Takže bylo potřeba nového zdroje. A tím byl Akasa Freedom 750W. Ten by už měl mít sílu tohle v pohodě utáhnout i s vyšším OC. No takže jednoduchá výměna zdroje. Jenže tohle celé nebylo jednoduché a zdroj nebyl výjimkou.
Jak vidíte, nový zdroj byl poněkud delší. Což mi zprvu nepřipadalo podstatné. Bohužel bylo to velice podstatné. Jelikož za zdrojem byla šachta na disky, navíc nanýtovaná, nebylo jednoduché tam ten zdroj dostat. Ten se tam vlezl jen tak tak a musel jsem vykuchat se skříně úplně vše.
Opravdu natěsno. No jenže dobře, zdroj tam mám, ale jak napojím větve?? Tady to bude chtít už vážně hrubou sílu. Zadní část šachty musela pryč, ano ztratil jsem tím tuhost, ale nakonec se ukázalo, že HDD tam drží velice dobře i tak.
Dobrá rada: nepodceňujte výběr zdroje, zvlášť pokud budete taktovat. Stabilita a ekonomika provozu je důležitá. Kvalitní zdroj je základ. Problém ale může nastat u některých skříní, jejichž konstrukce není ideální. Tak pozor na to.
Stroj kompletní a konečně mohla přijít řada na taktování.
|