Strana 3 z 6
- Taktování FX-8150 v praxi
Pro OC a měření spotřeby, jsem chtěl zprvu použít přímo prográmky od Gigabyte. Přeci jen je to jejich deska tak nejlepší bude i jejich SW. Bohužel zde jsem narazil Easy Saver měřil místo spotřeby nesmysly. Easy Tone pak zprvu Cpu neznal vůbec, a po upgrade ano, ale informace i nastavení stálo za starou bačkoru. Jediný funkční SW je pro aktualizaci biosu desky. Což jsem taky použil a natáhla se mi poslední finální verze F7. Takže jsem si říkal, ok bude to zdlouhavé, ale budu taktovat přes BIOS přímo. Jenže se ukázalo, že ani poslední BIOS není tak úplně OK. Jo jde nastavit multiplikátor, jak pro klasickou frekvenci, tak pro turbo. Jenže nastavení voltáží je úplně mimo.
Jak jsem si pak ověřil, ukazuje to nesmysly a nastavuje ještě větší. Jako základní napětí pro CPU to ukazuje 1,4125 V, což je nesmysl. A po přidání 0,025 to ukáže 1,400V, takže další nesmysl. A kdo by doufal aspoň v to, že když tedy přidám 0,025V k základu tak že to nastaví, tak se taky plete. To jsem si ověřil při taktování, kdy přidání napětí ověřené přes AMD Overdrive, které jsem nakonec použil, systém ani nenajede, ale na automat ano. Takže nevím, co to nastavuje, ale správně to není.
Jak už jsem se zmínil, nakonec jsem použil AOD (AMD Overdrive). Který od mého posledního použití urazil kus cesty a to správným směrem. Lze nastavit snad vše, co Vás napadne, přehledně rychle, intuitivně a nastavení pak i ověřit. Takže jsem se mohl směle pustit do měření. Jako strop jsem si dal napětí 1,5V přes které vzhledem k ceně procesoru opravdu jít nechci. Měření jsem prováděl pomocí zásuvkového měřáku spotřeby, tedy pro celou sestavu. Teplotu jsem vytáhl z AOD. Ověření stability jsem prováděl také v AOD, kdy jsem použil i výpočetní testy pro ověření plné funkčnosti nastavení. Test vždy trval 4 minitu. Začal jsem na testování všech jader, po úspěšném testu jsem pak testoval i teplotu a odběr pro 4 a 2 jádra pro nastínění toho jak PC žere, když se používá jednovláknová aplikace.
Při nečinnosti se systém vždy (při jakémkoli přetaktování) podtaktuje automaticky na 1,4 GHz, a nastaví napětí na 0,8375 V. Při takovémto nastavení má CPU teplotu 24 °C a odběr sestavy je 170W. Pro taktování bylo potřeba vypnout režim turbo, pro automatické přetaktování. Začal jsem na referenčních 3,6 GHz při výchozím maximálním napětí 1,2375V.
Jak vidíte, až do frekvence 4 GHz nebylo vůbec potřeba zvyšovat napětí. Díky tomu zůstala spotřeba nezměněna. Stoupala jen teplota, se kterou však chladič neměl nejmenší problém. Nárůst jen o 2°C je zanedbatelný. Kdyby AMD nedávalo k procesoru chladič, nebo jen rovnou ty lepší, mohly by klidně nechat defaultně 4 GHz na každém FX-8150 a vypadalo by to určitě lépe. Dál vše vidíte v tabulce. 4,7GHz jelo i při 1,475V jenže se v testu stability vyskytovaly chyby a to samé i na 1,5V. Ovšem počítač normálně jel a další testy na této frekvenci také proběhly. Avšak já osobně bych skončil pro běžné použití u 4,2 a to z důvodu spotřeby. Navíc dle mých zkušeností to jede normálně i při defaultním nastavení v biosu. Já sám jedu na 4,2 základ a turbo na 4,5 GHz a nemám s tím problém.
No a když už jsem otestoval kolik to žere a jak vysoko lze jít přišel čas na test výkonu. Měření výkonu nebyl hlavní důvod testu, tím byla spotřeba, a jak vysoko lze normálně rozumně fungovat. Takže jsem zvolil jen 3 testy. Bechmark přímo v AOD, render v prgramu SolidWorks. SolidWorks jsem zvolil jako pracovní ukázku výkonu. Sám v něm denně pracuji a každý kousek výkonu se vždy hodí.
AOD určuje výkon bodově. Render (Foto render) škáloval pěkně. Jedná se o malý model, takže test šel dost rychle. Zde byl nárůst výkonu opravdu pěkný.
Ušetřil 25% času, se může u větších sestav hodit – u náročných aplikací využívající výkonu všech jader, je tedy zvýšení frekvence rozhodně vítaný způsob, jak výrazně zvýšit výkon tohoto CPU.
Tak a to je pro dnešek vše. Snad to někomu pomůže, někoho pobaví a zbytek mne může seřvat za špatně odvedenou 8 hodinovou práci dole v komentářích. Mým závěrem je toto. Máte-li FX-8150 klidně jej nastavte na 4,2GHz a turbo na 4,4GHz. Spotřeba stejná, výkon o 10% nahoru a ten nárůst teploty nestojí za řeč. Pro vzduchové chlazení je u tohoto CPU maximem těch cca 4,5GHz, kde už chod není příliš stabilní. S FX-8150 se lze ale dostat i výše …
|