Strana 5 z 6
- Vodní chlazení AMD v praxi
jak už bylo řečeno, pro vzduchové chlazení je u FX-8150 procesoru maximem těch 4,5GHz. To ověřil jak kolega, tak to máme ověřeno již dříve, kdy jsme to zkoušeli s opravdu výkonným chladičem Noctua DH-14. S tím jsme se na 1,4V stabilně dokázali držet na 4,5GHz.
Přínos vodního chlazení nepoznáte na nižších hodnotách, protože tam jsou kvalitní vzduchové chladiče plně srovnatelné. U AMD FX-8150 se ta situace ve prospěch vodního chlazení láme na 4,5GHz, kde vzduchovému chlazení prostě a jednoduše dojdou síly. Vodník ale může jet dál!
Instalace vodníka AMD je hračka. Navíc není moc na výběr, jak jej osadit. Vlastně je jen jeden způsob. Takže 4 šrouby a vodní blok je na CPU a oba ventilátory připevníte k výměníku a přes ten krajní jej připevníte k zadní části skříně. Samozřejmě to vyžaduje 120mm pozici vzatu a místo pod zdrojem. Osobně to montuji tak, aby ventilátory foukaly ven, i když instrukce doporučují opak. Divné.
Takže vodní chlazení máme, AMD k tomu dodává upravený software, který monitoruje činnost chlazení. Pumpa dokáže jet 3100 otáček za minutu, ventilátory točí až 2400 otáček. Software umožňuje tři režimy chlazení, ty se liší jak hlukem, tak výkonem.
A vodní chlazení ukazuje svou sílu. Na těch 4,4GHz, kde už vzduchovému chladiči dochází dech, je FX-8150 s vodníkem o poznání chladnější. Rozdíl je opravdu veliký, takže můžeme pokročit v taktování dále. Takže jsme posunuly frekvenci na 4,9GHz a stále to jelo. Bohužel na 5GHz to sice jelo také, ale nebylo to úplně stabilní. Těch 4,8-4,9GHz ale bylo bez problémů – 4,9GHz to úspěšně jelo, když jsme použili lepší pastu mezi blok a procesor.
Problém není určitě s nedostatečným chlazením samotným, jako spíše s tou stabilitou toho CPU. S lepším kouskem, nebo lépe vyladěným BIOSEm by se dalo dostat na těch 5GHz stabilně. I tak už se ale teploty posunují hodně vysoko.
Výkon samozřejmě opět o něco stoupne, ale také spotřeba, i když pořád jedeme na těch 1,45V, takže to není příliš znatelné.
|