Strana 6 z 6
AMD FX-8150 je už v základu určitě hodně výkonný procesor, není rozhodně pomalý, protože za podobné peníze pořídíte podobný výkon i u konkurenčního Intelu. S tím taktováním je to také podobné, alespoň, co se dosažených frekvencí týká.
U FX-8150 je tedy hranicí pro vzduchové chlazení těch 4,4GHz, maximálně 4,5GHz s nejlepšími chladiči. S vodním chlazením se ale můžete pohybovat na 4,8GHz – 4,9GHz bez problémů. Proti základní frekvenci 3,6GHz při 1,3V není těch 4,9GHz při 1,45V nějaký velký problém z hlediska nárůstu spotřeby. Do 4,2GHz v podstatě naroste jen o málo proti základu, přičemž výkon je poznatelně lepší. Při 4,8GHz je samozřejmě výkon ještě mnohem lepší, ale už to vyžaduje ten vodní chladič. A ten má nevýhody.
U vodního chlazení AMD je to hlučnost ventilátorů v tom Extreme režimu, který je nutný pro dosažení tak vysoké frekvence. Problém lze zmírnit manuálním nastavením otáček, nebo výměnou ventilátorů za ty od NOCTUA. Pak je to v pohodě. Větším problémem je pro mě předpokládaná výdrž. Nějak nevěřím tomu, že to malé integrované čerpadélko přežije o moc více než ty maximálně 3 roky provozu, které garantuje výrobce. Je třeba s tím tedy počítat.
Výhodou je naopak jednoduchá instalace, opravdu vysoký výkon. V podání AMD obrandovaného ANTEC Kuhler 920 nemáme příliš velké výhrady k tomuto produktu. Snad jediné, co mě trochu zaráží je jeho cena. Ano, je sice výkonné a v porovnání s většinou velmi podobných vodních chladičů konkurenceschopná, jenže je tu Corsair H100, který má 2x tak velký výměník, tedy o něco vyšší výkon a potencionálně tišší, a stojí vlastně stejně. Samozřejmě v jeho případě je nutné počítat s větší skříní.
Pro většinu uživatelů tedy doporučujeme nastavit FX-8150 z 3,6GHz na 4,2GHz, čímž získáte něco výkonu navíc za minimální nárůst spotřeby a teplot. Do 4,0GHz navíc neroste spotřeba vůbec (nemusíte měnit napětí). Pokud máte kvalitní chlazení a kvalitní zdroj, můžete zkusit přidat napětí a dostanete se na těch cca 4,4GHz. Pokud chcete více, musíte použít vodní chlazení. Můžete vzít za vděk kitem AMD s procesorem FX-8150. Pokud nemáte nouzi o místo ve skříni, doporučil bych ale spíše samotný FX-8150 a k tomu koupit Corsair H100 vodní řešení, které je výkonově o něco lepší, protože má větší výměník pro dva 120mm ventilátory nad sebou a cenově to vyjde stejně. Jinak ale vodní chlazení AMD můžeme doporučit, i když ta regulace ventilátorů by mohla být lepší.
Jak se ale ukazuje, pro současnou generaci FX-8000 procesorů na velmi nevyladěném 32nm procesu je v běžných domácích podmínkách 4,9-5,0GHz prostě maximum. Potenciál architektury je ale mnohem vyšší, ostatně při použití tekutého dusíku nebo hélia se OC nadšenci dostávají s celým CPU až na 8GHz! Současné procesory a současný stav 32nm výroby ale vyžadují poměrně vysoké základní napětí procesoru, které lze u našeho kousku shodit na základním taktu na 1,15V čímž v zátěži klesne spotřeba o 30W proti defaultu! AMD prostě musí vyladit tu 32nm výrobu a také tu architekturu. U té výroby nepochybujeme, že se to povede, když si vzpomeneme na to, co AMD dokázalo vytřískat z 45nm procesorů. U té architektury, výkon záleží na dalších vylepšeních a hlavně optimalizacích ze strany SW a aplikací. Jak jistě víte, Bulldozer architektura už má nástupce v podobě vyladěnějšího PileDriver, který se do APU procesorů dostane již za pár týdnů a do FX procesorů pak ke konci Q3 letošního roku.
|