Strana 1 z 11
- TEST: AMD FX-8320E a FX-8370E
proti Intel Core i3/i5 - Co je lepší základ pro váš PC?!
Je na čase se opět podívat na zoubek aktuální procesorové nabídce. A podíváme se do střední třídy.
Za poslední řadu měsíců nám na trhu přibyly nějaké nové modely procesorů a ještě jsme si je řádně neotestovali. Je tak na čase pár těchto restíků napravit. Dnes se proto podíváme na souboj úspornějších edic osmi-jádrových AMD FX procesorů proti jejich Intel Core i3/i5 HASWELL REFRESH konkurenci.
- AMD FX-8320E/8370E - už ne 125W ale jen 95W
Tvrdit, že jde o nové procesory, se opravdu nedá. AMD oba představilo už před několika měsíci a v podstatě jde o lehce "voltážně"optimalizované FX-8000, jak je známe. Jak ale také dobře víme, jedná se o procesory, při jejichž dokončování se AMD potýkalo s mnoha existenčními potížemi a to se bohužel odrazilo i na ne zrovna ideálním návrhu, zejména pokud jde o provozní efektivitu ve více směrech. AMD FX procesory tak mají bohužel základní napětí vyšší, než je pro drtivou většinu kusů skutečně třeba, což se negativně odráží v jejich spotřebě. AMD však chtělo zkrátka jistotu. Fakt, že osvědčený 125W model (většina kusů) FX-8350 dokáže běžet bez potíží na nižším napětí bez vlivu na výkon či stabilit a snížit tak TDP klidně na faktických 95W, je dobře znám. Bylo tak jen otázkou času, než si AMD toto uvědomí a uvede nějaké 95W kousky.
Stalo se a jmenují se FX-8320W a FX-8370E. Oba mají právě TDP 95W, tedy nižší napětí, přitom Turbo frekvence mají na stejné hodnotě jako jejich 125W edice. Jejich základní tak je ale o něco nižší, což však moc nevadí. Každopádně jinak se stále jedná o stejné FX-8000 procesory, což znamená 4 dvoujádrové moduly s architekturou PILEDRIVER, nativní podpora DDR3-1866MHz pamětí a AM3+ patice. Takže to nezdržujme a podívejme se na současnou situaci na trhu z pohledu výběru a konkurence.
- Konkurence a výběr procesorů ve střední třídě
AMD FX-8000 sice nejsou nejnovějším zbožím, ale to už vyloženě není ani soudobá konkurence. Intel i AMD si dávají s novinkami docela na čas. Pochopitelně Intel má výhodu v dostupnosti nových výrobních procesů, takže proto i jeho Core procesory HASWELL/HASWELL Refresh, přestože už mají také nějaký ten rok za sebou, jsou o něco novější, což se odráží hlavně v technologiích základních desek pro tyto procesory. AMD FX pro AM3+ jsou už pořádně vousaté, i když do starého železa rozhodně nepatří a nejnovější vývoj na poli API a vůbec využití vícejádrových CPU je dokonce ukazuje v nejlepším světle, v jakém kdy byly. Nemá tedy smysl moc skuhrat nad tím, že novinek je poskrovnu a podívejme se na to, co na trhu máme.
AMD FX-8370E stojí 5300 korun a jeho konkurenci tak představují jen nejlevnější Core i5 procesory v nabídce, což je Core i5-4460 (5200 korun) nebo Core i5-4590 (5700 korun). Oba tyto modely jsou ale zamčené pro taktování, oba mají jen 4 jádra a žádná další vlákna. Papírově se ani moc neliší TDP, kdy Core i5 modely mají 84W (FX má 95W) s tím, že Core i5 modely mají integrovanou grafiku. Proti AMD FX-8320E za až neskutečnou cenu 3750 korun, už Intel může postavit jen Core i3. Tedy 2jádrové (+2 vlákna) modely, jakým je Core i3-4330 za 3850 korun. Zde už je rozdíl TDP vyšší ... Core i3 s integrovanou grafikou má jen 54W TDP, nicméně rozdíl v počtu jader a tedy teoretickém CPU výkonu je dost značný.
Celé to tedy slibuje zajímavý souboj a hlavně zajímavý výběr. Podívejme se tedy na to, co tyto procesory dnes nabízejí a slibují ...
|