Strana 2 z 10
- AMD FX - PileDriver do akce
V podstatě přesně před rokem dorazila zbrusu nová generace a celá architektura procesorů AMD:
TEST: AMD Bulldozer FX-8150 – nová generace procesorů AMD poprvé v akci. Jak chutná 8 jader?
A pro mnohé to bylo velké zklamání. Na druhou stranu jsou FX procesory architekturou zdaleka nejpokročilejší procesory na trhu a v moderních aplikacích je jejich výkon více než dobrý. Problém je, že s jejich architekturou si ne každá aplikace dokáže poradit a dokonce samotný Windows 7 se i přes snahy Microsfotu, nedokáže vždy s prostředky, které FX procesory nabízejí, srovnat tak, jak by se slušelo. Samotný návrh samozřejmě není úplně dokonalý, je to pouhý start, AMD navíc před časem udělalo chybné rozhodnutí ohledně finální optimalizace čipů, kde více práce svěřilo aumatu, než lidem. Výsledkem je sice levnější a rychlejší optimalizace výsledného čipu, jenže zároveň má až o 20% více tranzistorů, než by měla, kdyby se optimalizace finálního návrhu dělala více "ručně". Přesto AMD dokázalo uspět zejména s nižšími modely FX, které nabízelo za opravdu atraktivní ceny. Bulldozer je ale minulostí a nastupuje PileDriver.
- Vyšší výkon a vyšší efektivita
AMD se snaží přejít na roční cykly a menší updaty. Takže zatímco Bulldozer byla obrovská změna za mnoho posledních let a nový start nové architektury, PileDriver je jejím vylepšením. Není to tedy nová architektura, ale optimalizovaný a v rámci možností, které nabízí stávající 32nm výroba, vylepšený Bulldozer. AMD se soustředilo na to, aby mohlo dosáhnout konečně vyšších frekvencí, které pro tuto vysokofrekvenční architekturu byly plánovány a nevyladěná 32nm výroba je neumožnila. Kromě nějakých 15% výkonu navíc slíbila i větší efektivitu. V tomto ohledu má AMD hodně kde ubírat, protože nastavuje napětí u svých procesorů výrazně výše, než je nutné, což negativně ovlivňuje spotřebu a tedy i efektivitu.
Nelze tedy čekat mezi novými FX a staršími FX nějaká zásadní zlepšení v násobcích hodnot, doufáme hlavně ve vyladění, lepší využití architektury a frekvenčních možností procesorů a optimalizace jejich napětí, tedy i buď snížení spotřeby při zachování výkonu, nebo zachování spotřeby při vyšším výkonu. Že nás AMD rozhodně nezklamalo ohledně cen, už víme z úvodu dnešního testu, takže jen doplním, že nové FX modely jsou jen o pár dolarů dražší než starší FX modely. Tedy ceny FX novinek jsou při svém startu výrazně nižší, než když před rokem začínaly první FX procesory, kde nejdražší FX-8150 začínal na 249 dolarech.
- PileDriver vs Bulldozer aneb VISHERA vs ZAMBEZI
O tom, co nabídne PileDriver už máme jasnou představu pár měsíců, protože procesory s touto architekturou v případě APU modelů TRINITY, už jsou delší čas na trhu. FX procesory ale nemají integrovanou grafickou část, protože ji nepotřebují. Místo toho mají třeba L3 paměť. Jako takové jsou primárně navrženy pro oblast serverů, takže proto ta orientace na vícevláknové zpracování.
Na obrázcích sice může jádro PileDriver vypadat trochu jinak než to starší u Bulldozeru, ale ono o tolik odlišné není. Je to zkrátka evoluční posun. AMD se soustředilo na vylepšení téměř ve všech oblastech, hlavně zvýšit výkon na takt. Co třeba nevidíte, jsou nové instrukce.
Co ale bohužel zůstává, je 32nm proces. Ten AMD nasadilo teprve loni a odnesl to Bulldozer. Nejen čtvrtročním zpožděním svého, kvůli nedostatečným kapacitám výroby (tradiční problém AMD), ale i na celkově nižších frekvencích a tedy i výkonem, než původně měl mít. V současnosti už by 32nm proces u AMD měl být v lepší kondici, takže by z toho, doufejme, Vishera měla těžit. Bohužel to nic nemění na skutečnosti, že konkurenční Intel už je na 22nm. A to je samozřejmě podstatný rozdíl, který zkrátka určuje mnohé aspekty současných procesorů Intel a AMD v jejich srovnání.
Srovnání Intel a AMD procesory je dnes složitější i díky zcela rozdílným architekturám a stavbě. Zatímco Intel procesory stále staví na základu v podobě jednoho jádra, u AMD není základem FX procesoru jedno jádro, ale jeden modul s dvěma menšími jádry, které se dělí o prostředky, které dříve příslušely jen jednomu jádru. Špičkové FX-8000 modely mají takové moduly hned 4, proto mají 8 jader. Fakticky by se ale tyto procesory měly spíše považovat za QuadCore, protože 1 modul je zde vlastně roven klasickému pojetí 1 jádra procesoru. Nicméně moderní aplikace dokáží využít plně všechna vlákna a jádra, ať už jsou jakákoliv. A modulární architektura AMD je vytvořena právě pro moderní aplikace. Takže prostě vám stačí vědět, že rozhodně nemůžete srovnávat jedno jádro u FX vs 1 jádro třeba u Phenomu nebo Intel procesorů, protože 1 jádro u FX není samostatně fungujícím a dělitelným celkem. 1 jádro rovná se u FX dvoujádrový modul s menšími jádry mající dohromady prostředky 1 jádra, který je tedy základem procesoru. Můžete mu tedy říkat "čtyřjádrový" ve smyslu čtyřmodulový. Správně je ale také 8jádrový, protože prostě těch 8 jader/vláken prostě ovsahuje, ale v tom případě jej nemůžete srovnávat třeba s Intel Core i7 procesory, které mají dnes 4-6-8 fyzických jader a u každého jsou dvě SW vlákna. Řešení AMD a Intelu jsou zcela rozdílná, přestože ve výsledku řeší stejnou věc, tedy výkon pro moderní aplikace využívající více jader/vláken.
- Inovovaná nabídka FX řady
Pro desktopovou platformu dorazí nyní hned 4 nové VISHERA modely, které nahradí současné ZAMBEZI FX modely. Nejvýkonnějším bude FX-8350 na 4,0(4,2)GHz z 4500 korun vč. DPH. Ten má samozřejmě 4 moduly. 8 jader ale můžete mít i levněji, a to v podobě FX-8320 na 3,5(4,0)GHz za cenu pouhých 3900 korun vč. DPH.
Hodně atraktivní ale bude FX-6300 model se 3 moduly (6jader) s frekvencí 3,5(4,1)GHz a cenovkou pouhých 3000 korun vč. DPH! Nejlevnějším modelem bude pak FX-4300, která má jen 2 moduly, taktované na 3,8(4,0)GHz a stát bude 2800 korun vč. DPH.
Co zůstává je platforma AM3+. Ta už je na trhu opravdu dlouho, na druhou stranu není příliš důvodů, proč ji měnit. Čipsety AMD 900 a desky na nich postavené, které nedávno výrobci inovovali do nových revizí a verzí, nabízejí všechny moderní technologie. Jedinou výjimkou je podpora novějšího standardu PCIexpress 3.0, která by vyžadovala architektonické změny v samotných procesorech (přesun řadiče). Nicméně přínos PCIe 3.0 vs 2.0 je v praxi v podstatě žádný takže zatím nic, co by výkon současných grafik a běžných počítačů nějak omezovalo. Pokud ale máte nějakou starší AM3+ desku, měla by být s příslušným novým BIOSem s novými FX modely kompatibilní.
Podívejme se na testy ...
|