Strana 8 z 10
Hlavně spotřeba je dnes hodně diskutovaným tématem a se spotřebou souvisí i zahřívání a tedy chlazení a pak je tu ještě další výkonový potenciál, který lze vydolovat taktováním.
Spotřeba jednotlivých CPU je sice hezká, ale procesor v sestavě není nikdy sám. Navíc mezi platformami budou rozdíly dělat i různě vybavené desky apod. Neberte tedy konkrétní čísla spotřeby v testech jako dogmata, ale +/- by to poměrově mělo sedět. Pozor v některých testech narazíte na neobjektivní měření spotřeby, kde je třeba spotřeba v zátěži měřena ve speciálním benchmarku, který CPU vytíží na absolutní maximum, ke kterému ale v zátěži v běžných aplikacích nedochází. Na takové testy pozor, nemají žádnou vypovídající hodnotu. V našem případě měříme spotřebu jako obvykle v běžných aplikacích a situacích.
Jak vidíte, AMD zapracovalo. FX-8350 je o něco úspornější v klidu a v zátěži má +/- stejnou nebo jen mírně vyšší spotřebu. Jinými slovy je o pěkný kousek efektivnější než předchůdce, protože má zároveň i vyšší výkon. Zatímco v klidu nejsou mezi 32nm FX procesory AMD a 22nm procesory Intel velké rozdíly ve spotřebě, pod zátěží je samozřejmě 32nm výroba nevýhodou. Spotřeba FX modelů je tedy vyšší a ne o málo. To zůstává nevýhodou, kterou prostě nelze odstranit jinak, než zcela novým výrobním procesem.
Navíc zcela nepřekvapivě AMD opět nakládá svým novinkám vyšší napětí, než je vyloženě nutné k chodu na daných frekvencích. Zatímco u Intelu nelze v podstatě o žádném snížení napětí a tedy spotřeby uvažovat a vyladěno je to výborně, u AMD lze snížit spotřebu bez negativního vlivu na výkon, či stabilitu.
Musíme ale říci, že přeci jen je FX-8350 vyladěno trochu lépe než starší FX-8150. Napětí je sice stále poměrně vysoké (1,215V), ale také má ten procesor vyšší frekvenci. Náš kousek je ale ve všech ohledech stabilní i s napětím kolem 1,100V, což znamená snížení spotřeby pod zátěží o necelých 20W. Což už pak ve srovnání s konkurencí zase tak zlé není vzhledem k 32nm vs 22nm výrobě.
Na taktování FX-8350 se opět podíváme v nějakém podrobnějším článku později, protože z hlediska taktovacích hrátek je tato platforma docela zajímavá. Dnes tedy jen zběžně. Základní frekvence procesoru je poměrně vysoká 4,0(4,2)GHz, stejně tak napětí 1,215V je celkem dost. Ale to nevadí, taktovat se dá hodně a není to nijak omezeno, zvlášť u tohoto odemčeného modelu. S většinou kousků by neměl být žádný problém se pohybovat na vzduchu někde kolem 4,9-5,0GHz, přičemž ale počítejte s napětím kolem 1,45V a více. To samozřejmě zvýší spotřebu o zhruba 100W. Výkon ale samozřejmě také naroste. Na frekvenci kolem 4,9GHz počítejte se zhruba 20% navíc proti základnímu stavu.
|