Strana 15 z 15
AMD KAVERI je procesor více tváří. Hlavně velký příslib do dalších let. AMD názorně ukazuje, jak současný software nevyužívá možností, které procesory nabízejí. Samo tedy vyhlásilo boj za lepší využití, čímž je jak API MANTLE pro hry, tak HSA architektura tohoto APU, která velice jednoduše dovolí vývojářům využít jak výkon CPU, tak výkon GPU ve vzájemné spolupráci obou jednotek, takže KAVERI A10-7850K má opravdu udávaných 12 výpočetních jednotek.
Bohužel pro AMD i pro nás uživatele, stále většina aplikací spoléhá jen na výkon CPU části. Zde sice AMD udělalo architekturou STEAMROLLER pozoruhodný skok, kdy na přínos běžně 10-20% výkonu proti předchůdci na stejné frekvenci dnes nejsme zvyklí už moc vídat u nových generací CPU, zároveň však kvůli jinému druhu výroby a jiným výhodám běží KAVERI na nižší frekvenci než předchůdce. Ve finále tak nová A10 KAVERI je jen o pár % výkonnější než stará A10 RICHLAND. Nicméně při výrazném rozdílu frekvencí 400MHz v neprospěch KAVERI, nižší spotřebě KAVERI a výrazně lepší výbavě KAVERI včetně impozantního grafického i výpočetního výkonu a výbavy jeho GCN+ grafiky, je KAVERI jednoznačně mnohem lepší APU procesor, výkonnější, efektivnější atd.
(když funguje CPU i GPU dohromady jako výpočetní jednotka, stojí to za to ...)
Problém je však s jeho cenou. 32nm RICHLAND A10-6800K stojí 3500 korun a to se zdálo přiměřené, protože konkurenční Intel Core i3 má podobný procesorový výkon, ale nesrovnatelně horší výbavu i výkon grafického jádra. Nové A10-7850K však stojí 4300 korun, což je více než nejdražší Core i3 a na dohled ceně nejdostupnějších čtyřjádrových Core i5. Ty jsou čistě procesorově jasně lepší, ale samozřejmě tím ostatním, tedy grafikou a vším co k tomu patří, se ke schopnostem, výkonu a možnostem KAVERI ani nepřibližují. Bohužel, než většina běžných aplikací bude umět využít vedle CPU i výkon GPU v kombinaci, bude stále stěžejní ten CPU výkon a zkrátka za ty peníze je A10-7850K dosti drahý a procesorovým výkonem nevýhodný.
(AMD pokračuje v nastaveném kurzu ... )
Jako celek pro počítač, kde bude integrovaná grafická karta jedinou grafikou je však velmi zajímavý. Procesorový výkon je zcela dostatečný po všech stránkách a s přibývajícím počtem aplikací, které využijí i ten výkon iGPU, bude jeho využitelnost a výkonnost jen stoupat. Provozní vlastnosti také nejsou vůbec špatné - naopak, i když hlavní výhody a přínosy uvidíme až na mobilní platformě. Díky výbavě, podpoře rychlých DDR3 pamětí je navíc výkon integrované grafiky v tomto CPU tak vysoký, že už se na něm opravdu dají hrát i náročnější hry. Pokud navíc MANTLE splní, co slibuje, bude v podstatě zbytečné kupovat nějakou levnou samostatnou grafiku pro mnoho běžných uživatelů, kteří si chtějí sem tam i něco zahrát.
AMD KAVERI je působivý technologický pokrok ve všech oblastech. AMD udělalo značný skok a jednoznačně kráčí cestou k čipu kombinující to nejlepší z CPU a to nejlepší z GPU. Potřebovat k tomu ale bude i spolupráci vývojářů softwaru.
KAVERI ukazuje ve vší nahotě, jak spousta běžných aplikací prostě nevyužívá systémových prostředků, které současný HW nabízí. Nářky na "nízký výkon" procesorů v některých hrách či aplikacích jsou sice pěkné, ale když zjistíte, že daná hra nevyužívá více než 2 jádra toho CPU, nebo nevyužívá speciálních instrukčních sad, chyba "nízkého výkonu" opravdu není na straně procesoru. AMD hodně riskuje vzhledem k cenám KAVERI a stále velmi malému počtu aplikací, které dokáží skutečně pořádně využít jeho architekturu a zároveň výkon CPU i GPU, nicméně jako obvykle si AMD proti konkurenčnímu Intelu nemůže dovolit malé kroky, takže dělá větší s tím, že ten SW jej dožene. KAVERI má výhodu v tom, že nejen AMD kráčí cestou k čipu využívající to nejlepší z CPU i GPU najednou. Tudíž KAVERI rozhodně není žádnou slepou cestou a SW jeho architekturu již začíná využívat. Nevýhodou je, že čip potřebuje na míru optimalizovaný software. To by však dnes už nemusel být takový problém.
(strategii konstrukce procesorů AMD nahrává, že většina dnes prodávaných CPU má ve výbavě i iGPU, tudíž toho SW vývojáři tak jako tak začnou využívat ... )
Jako produkt je však špičkový model APU "KAVERI" A10-7850K hodně drahý. Možná jsme si příliš zvykli na to, jak nás AMD svou cenovou politikou proti Intelu rozmazlovalo a necenili jsme si toho dostatečně, nicméně těch 4300 korun je hodně moc. Pokud bych chtěl CPU s integrovanou grafikou, asi bych lovil mnohem níže, takový A10-7700K nebo úsporný A8-7600 nevypadají vůbec špatně, ačkoliv až tak výkonná jejich grafická část s méně jednotkami není.
Pokud bych chtěl počítač více zaměřený na hry, tak za jen o něco málo více peníze se dá nakoupit rozhodně výkonější kombinace (třeba Athlon II "Trinity" + neintegrovaná grafika R7 260). KAVERI je jednoznačně nejlepší CPU s integrovanou grafikou (tedy APU) na trhu, ale ta nová cenová politika je hodně daleko od toho, na co jsme byli zvyklí. Faktem ale je, že konkurence by podobně technicky zdařilý CPU za podobné peníze klidně prodávat dokázala a velmi úspěšně (dokázala prodávat i mnohem méně povedené čipy ještě méně výhodněji), otázkou je, zda to dokáže i AMD. Uvidíme. Pokud ale chcete dostatečně výkonný procesor s velmi výkonnou a maximálně vybavenou integrovanou grafikou, je A10-7850K bezkonkurenčně zdaleka nejlepší, co trh na poli procesorů s grafikou nabízí.
(základní verze A10 procesorů je bez Battlefield4, ten je přidáván k o něco dražším verzím)
PS: SteamRoller vypadá v mnoha oblastech i náročnějších a modernějších aplikacích působivě jako posun, tak doufáme, že jej uvidíme i jako FX procesory v silnější podobě s více jádry/moduly a více L2/L3. Nicméně faktem je, že zvolená 28nm výroba u GlobalFoundries nevypadá pro čip bez GPU a nástupce současných 32nm FX příliš výhodně a vhodně. To je důvod, proč AMD o nástupcích FX stále mlčí?
Za zapůjčení procesoru "KAVERI" děkujeme společnosti AMD
AUTOR: Jan "DD" Stach |
---|
Radši dělám věci pomaleji a pořádně, než rychle a špatně. |
|