Strana 6 z 7
- Provozní vlastnosti a taktování
Mnozí také koukají na provozní vlastnosti. Procesor nikdy není v PC sám, takže měříme spotřebu celé skříně, ale snažíme se zatěžovat jen procesor. Dnes to dopadlo takto:
Jak vidíte, AMD Phenom II X6 jsou z nabídky AMD jednoznačně nejžravější, jenže když si uvědomíme, že mají 6 jader stejné frekvence jako modely se 4/3/2 jádry, tak ta spotřeba není vůbec špatná.
Nové Phenom II X4 840 a 975 BE nás v tomto ohledu nemohou ničím překvapit. Spotřeba se drží na slušné úrovni v klidu si nemá co vyčítat ani s novými 32nm procesory konkurence, v zátěži je to o něco horší, tedy spotřeba samotná se příliš neliší, ale výkon ano a prostě 45nm je méně efektivní než 32nm. Nicméně oba nové procesory ničím nevynikají ani nepohoršují.
Phenom II X4 975 BE je odemčená edice, takže jeho OC je bez problémů. AMD samozřejmě pro tyto modely vybírá nejkvalitnější jádra, takže 4,2GHz je krásně stabilní a běžně dosažitelná hodnota v domácích podmínkách. Na druhou stranu, na novou 32nm konkurenci to opravdu nestačí. Tedy na zamčené edice Core i5 procesorů to frekvenčně stačí, ale výkon na stejné frekvence se u obou modelových řad výrobců dost liší a to v neprospěch starší 45nm řady Phenom II a protože 975 BE stojí 195 dolarů, tedy podobě jako Core i5-2400 a Core i5-2500, které jsou výkonnější i úspornější, není co řešit.
Phenom II X4 840 (je to Athlon II X4), ničím zvláštním neudivuje. 4GHz dá ale také, i když jeho spotřeba už je přitom o dost zvýší a to tedy také dnes nijak zvlášť neohromí. Nicméně jeho cena je v podstatě poloviční ve srovnání s Phenom II X4 975 BE nebo Core i5, takže je to jednoduše nejrychlejší nejlevnější čtyřjádro na trhu. A to už se počítá.
Podívejme se na ceny a závěr …
|