Strana 10 z 12
- Provozní vlastnosti – spotřeba a taktování
Hodně sledovaným údajem je samozřejmě spotřeba. Naše testovací sestavy jsme tak ponechali jen na řízení optimalizační utilitou Intelu/AMD. V klidovém stavu měříme spotřebu při v podstatě nulovém vytížení CPU i celého systému, který je puštěný jen na ploše Windows.
Druhý stav v zátěži pak znamená vytížení samotného procesoru, a značný žrout energie, kterým je hlavně grafická karta, zůstává nadále v klidu a úsporném režimu a tak do spotřeby nezasahuje. Jde nám zkrátka o poměření spotřeby jednotlivých modelů procesorů:
Že v klidu jsou poměrně malé rozdíly napříč většinou současných modelů, nás nijak nepřekvapuje. Úsporné utility fungují prostě podobně a často vlastně se stejnými frekvencemi a napětím pro jednotlivé modely. Samozřejmě o něco více energie si žádá X58 platforma, jež má tříkanálové řadiče pamětí v CPU a samozřejmě nejvýkonnější procesor si pro svých 6 jader žádá své.
Pokud ale procesory zatížíme, spotřeba stoupne o několik desítek Wattů. Zde už jsou rozdíly výrazně vyšší. Samozřejmě procesory necháváme na automatice, takže používáme i turbo a řízení napětí. Ale je to u všech modelů při stejných podmínkách a plném využití jader. Navzdory některým názorům, nejsou ve skutečnosti 45nm procesory přes vyšší frekvence a 45nm výrobu zdaleka tak žravé. V klidu je sportka nejúspornějších 32nm Intel modelů takřka stejná, jako AMD procesory, rozdíly jsou malé a zejména vynikají X6. V zátěži už je to horší, ale počít žádná katastrofa a AMD ani přes své vysoké frekvence a 45nm proces nežerou zdaleka nejvíce. Samozřejmě vzhledem k nižšímu výkonu jsou na tom s efektivitou jasně hůře, ale to je jen a pouze otázka toho 45nm vs 32nm výrobního procesu.
Protože AMD má skutečně 45nm výrobu skvěle zvládnutou a protože nejvyšší X4/X6 modely jsou vždy těmi nejlepšími kusy křemíku, nepřekvapuje nás, že taktování je opět o něco lepší. Opět připomínám, že se bavíme o 45nm čtyřjádrovým procesoru.
Základní frekvence je 3,7GHz. Procesor nemá Turbo, takže frekvence je neměnná. Je ale plně otevřen, takže s kvalitní deskou, zdrojem a chlazením se můžete pustit to pokusů. 4GHz jsou pro tento procesor sranda a jsem si na 99% jist, že je dá každý kus. Ani u 4,2GHz nemusíte končit a opět je dá asi drtivá většina kusů, Dál už je to různé. Každopádně stabilně jsme se s naším kouskem dostali až na 4,325GHz! Nicméně procesor je schopen najet i při vyšším napětí na 4,8GHz a nějakou dobu fungovat a to na vzduchu. Takže hledání skutečně nejvyšší stabilní frekvence by bylo asi na déle a určitě by se k 4,5GHz asi dalo dostat a provozovat to tak. Tenhle AMD procesor je zkrátka pro hračičky a k přetaktování má vynikající předpoklady a nedivil bych se, kdyby na něm padlo pár světových rekordů.
|