Strana 12 z 12
- Závěr, hodnocení a doporučení
Alfou a omegou se stávají specializované instrukce. Příkladem jsou například AES, které se objevily využité u poslední verze TrueCryptu a dokáží hodně. Lze očekávat, že se asi postupem času objeví i u dalších aplikací a také hlavně u dalších procesorů. Zatím jejich výhod mohou těžit jen majitelé novějších 32nm procesorů Intel. Starší 45nm modely Intel a současné AMD procesory je ale nemají. A bohužel je nemají ani nové 32nm Core i3 Sandy Bridge procesory, takže zejména v souboji s Athlon II “Phenom II“ modely řady 600/800 to hraje roli, protože AES zkrátka nemohou do souboje zasáhnout. U vyšších modelů Intel ale není co řešit. Uvidíme, jak se bude situace na poli specializovaných instrukcí vyvíjet, ale předpokládáme, že tyto instrukce budou mít i nové AMD Bulldozer procesory.
(Specializované instrukce v procesorech u Intelu)
Podpora/nepodpora a optimalizace speciálních instrukcí budou ovlivňovat výkon procesorů zdá se opravdu dost.
Pokud chcete hodně muziky za málo peněz, pak je Athlon II X4 („Phenom II X4“) 840 či nejnižší skutečný Phenom II X4 955, jasná volba. 4 jádra za tu cenu jsou prostě perfektní. V souboji s nimi se konkurenční Core i3 procesory nemohou spoléhat na AES, protože je nemají, takže výkon je konečný. I když v tomto ohledu jsme nezapočítáním testu TrueCrypt poněkud ublížili AMD, které tam bez těch instrukcí má více než 2x vyšší výkon než Core i3. Prostě 4 fyzická jádra vs 2 fyzická a 2 vlákna k tomu navíc.
Kolem cenové relace 2000 korun AMD dnes zkrátka jasně výkonově vládne – i když je to samozřejmě na úkor spotřeby, kterou má více jader vyšší. Ovšem ve vyšších cenových hladinách už je to horší.
Pokud jde o dnes uváděný nový procesor AMD, tak model 980 při své 45nm výrobě je na 3,7GHz a stále 125W TDP skutečně husarský kousek do AMD. Jen dokazuje, že pokud jde o vyladění výrobního procesu je dnes AMD pravděpodobně absolutní jednička a dokazuje to jak na poli 45nm CPU, tak na poli 40nm GPU. Jenže co je to platné, když konkurence sice tak vyladěnou výrobu nemá, ale prostě a jednoduše používá novější 32nm proces a hlavně má procesory v podstatě o 2 generace novější.
AMD Phenom II X4 980 je sice nejrychlejší 4 jádrový procesor na trhu, ale jen frekvenčně. Výkonově jej minimálně dva 45nm modely Core i7-9xx překonávají, i když byly a jsou výrazně dražší i energeticky náročnější. Na trhu jsou ale hlavně už 32nm čtyřjádra Sandy Bridge a v přímém cenovém souboji s novými Core i5-2400/2500 prohrává AMD jednoznačně výkonově (i když většinou běžný uživatel těžko rozdíl pozná) i spotřebou v zátěži a poměr cena-výkon je také o maličko horší. Na 45nm procesor je nový AMD Phenom II X4 980 výjimečný kousek, jenže 32nm Intel Core i5-2400/2500 jsou prostě lepší procesory. Takže model 980 je vlastně jen pro hračičky, které si chtějí užít radostí taktování, protože na rozdíl od zamčených Intel procesorů si tady s tím můžete hrát dle libosti.
Většina zájemců o nákup procesoru za 4000-5000 od AMD (ale možná i od Intelu), už ale přeci jen vyhlíží hlavně na nové Bulldozer modely, které dorazí na konci června. AMD do té doby ale uvede na trh ještě několik modelů X2/X3/X4 procesorů, které budou mít o 100MHz vyšší frekvenci než současné top modely daných řad, ale to je skutečně všechno. Střídání stráží se už blíží a dnešní test jen dokazuje, že i když AMD nemá špatné a rozhodně slabé procesory a v některých cenových relacích je lepší, Intel je všeobecně a hlavně ve vyšších segmentech zkrátka o ten „leap ahead“ dál. AMD (i trh) prostě novou generaci procesorů a 32nm výrobu potřebuje jako sůl …
Za zapůjčení procesoru děkujeme společnostem AMD
a Intel
AUTOR: Jan "DD" Stach |
---|
Radši dělám věci pomaleji a pořádně, než rychle a špatně. |
|