Strana 12 z 14
Hlavně spotřeba je dnes hodně diskutovaným tématem a se spotřebou souvisí i zahřívání a tedy chlazení a pak je tu ještě další výkonový potenciál, který lze vydolovat taktováním.
Spotřeba jednotlivých CPU je sice hezká, ale procesor v sestavě není nikdy sám. Navíc mezi platformami budou rozdíly dělat i různě vybavené desky apod. Neberte tedy konkrétní čísla spotřeby v testech jako dogmata, ale +/- by to poměrově mělo sedět. Pozor v některých recenzích na webu narazíte na neobjektivní měření spotřeby, kde je třeba spotřeba v zátěži měřena ve speciálním benchmarku, který CPU vytíží na absolutní maximum, ke kterému ale v zátěži v běžných aplikacích nedochází. Na takové testy pozor, nemají žádnou vypovídající hodnotu. V našem případě měříme spotřebu jako obvykle v běžných aplikacích a situacích.
Spotřeba v klidu je dnes u všech platforem poměrně vyrovnaná a rozdíly jsou celkem malé. RICHLAND patří vůbec k nejúspornějším. V zátěži je ale spotřeba 32nm RICHLAND vyšší než u 22nm konkurence, což jde na vrub právě výrobnímu procesu. Rozdíly ale nejsou propastné a proti Core i3 nabízí RICHLAND jak procesorově, tak hlavně integrovanou grafikou vyšší výkon.
Rozhodně se stojí zmínit, že RICHLAND, i když má poměrně o dost vyšší frekvence a vyšší výkon, je dokonce úspornější než jinak stejné TRINITY modely. Nová revize "RICHLAND" a úpravy, které AMD provedlo směrem k optimalizaci provozu, se rozhodně osvědčily.
Oba testované modely jsou odemčené, takže vhodné pro taktování. Oba modely jdou taktovat podobně, ale hodně záleží na základní desce. Někteří výrobci své FM2 modely flákají, takže výběr z desek FM2, které opravdu něco dokáží, je poměrně úzký. S tím však problémy nemáme a s kvalitními modely pro OC i na FM2 platformě v redakci disponujeme.
A10-6800K nás hodně příjemně překvapila. S výkonným vzduchovým NOCTUA chladičem se nám podařilo dosáhnout bez velké snahy 5GHz, i když s napětím přes 1,52V! S vodním chlazením all-in-one, se ale procesor dokázal udržet na 5,2GHz. Dost slušné, protože s TRINITY jsme se k 5GHz nikdy ani nepřiblížili. S A8-6600K jsme skončili na 4,9GHz, což také není špatné.
Taktovat lze i integrovanou grafiku. S nataktovanou CPU částí na 5GHz nás GPU část pustila na 1GHz z 844MHz. Nutno dodat, že vzhledem k vysokému základnímu napětí, spotřebo po tom přetaktování příliš nestoupla. Jen o necelých 30W proti základu. Výkon díky tomu všemu stoupne u A10-6800K na 5GHz o v průměru kolem 15%.
Podívejme se na hodnocení ...
|