Strana 13 z 14
- Hodnocení výkonu, ceny a poměru cena-výkon
Dostáváme se pomalu k závěru, nejdříve tady máme zhodnocení procesorového výkonu, ceny a poměru cena-výkon.
Testujeme moderní, procesorově náročné aplikace, které nejen perfektně využívají více jader, ale také v mnoha případech i nových instrukčních sad, které dnešní CPU nabízejí.
Ačkoliv je RICHLAND jen novou revizí TRINITY, nabízí zvýšení výkonu úrovně, které nabízejí některé nedávno vydané regulérní nové generace procesorů. Hlavně to zvýšení výkonu je při udržení, nebo snížení spotřeby. Z hlediska konkurence jsou A10/A8 dnes o něco málo v průměru výkonnější než konkurenční Intel Core i3 procesory. Problém pro tyto procesory ale představuje ve stejných cenových hladinách pohybující se FX-6000 modely, které jsou procesorově úplně jinde.
V současné době už jsou všechny procesory v cenících. Takže ceny známe:
Otestovali jsme zatím jen nejvýkonnější, a také nejdražší modely z řady A10/A8-6000. Jejich ceny jsou vyšší než u starších TRINITY řady A-5000. Konkurence za podobné peníze nabízí Core i3. Samo AMD má ale v této cenové kategorii ještě jinou zbraň, 6jádrový procesor bez grafiky FX-6000 pro AM3+.
Nelze totiž brát jen cenu procesoru, protože CPU bez desky je k ničemu. Není možné uvažovat, že pro každý CPU existuje stejně kvalitní, stejně vybavená deska za stejné peníze. To prostě neexistuje. Pro obě platformy jsme tedy vybrali modely stejného výrobce stejných řad, zcela srovnatelných výbav, kvality, schopností i záruky - Gigabyte D3H:
Když připočteme ceny základních desek k ceně procesorů, tedy budeme brát v potaz cenu celé nutné platformy, vyjdou nám o dost větší cenové rozdíly. Hlavně zjistíme, že desky pro procesory Intel jsou i přes stejnou výbavu a kvalitu nepříjemně dražší než ty "stejné" desky pod procesory AMD. Co to udělá s poměrem cena-výkon?
Pokud počítáme s cenou samotného procesoru, dopadne to s poměrem cena-výkon zhruba takto:
Aktuálně je situace výhodnosti dosti jednostranná. Ostatně co čekáte, když Intel ceny od uvedení CPU v pdostatě nemění, zatímco AMD je snižovalo několikrát. Nicméně procesor si do PC nekupujete sami a nemůže sám fungovat. Takže musíme ty poměry vlastně spočítat pro cenu celé platformy. Co stojí srovnatelné desky pro Intel/AMD už víte, a tohle to udělá s poměrem cena-výkon, když započítáme cenu celé platformy (stejně kvalitní a vybavené desky stejné řady):
Rozdíly jsou ohromné a AMD platforma je díky výrazně nižším cenám desek výrazně výhodnější v každém ohledu. V tabulce nemáme modely FX-6300, ale z výkonu a při stejné ceně je evidentní, že by jasně vyhrál. Není to ale procesor s integrovanou grafikou, kterou mají Core i3 a A10/A8.
Pojďme si tedy udělat nějaké ty závěry a doporučení ...
|