Strana 14 z 14
Dneska to bude poměrně stručné. RICHLAND opravdu není nová generace APU procesorů, je to nová revize TRINITY procesorů. Nicméně v mnoha ohledech dělá větší pokroky, než některé nové generace procesorů. RICHLAND je ve všech ohledech prostě lepší procesor než TRINITY. Má větší výkon procesorový i grafický a zároveň stejnou, či spíše nižší spotřebu. Jde i lépe taktovat.
- AMD A8/A10-6000 nebo Intel Core i3?
Zde se má aktuálně situace tak, že AMD nabízí lepší výkon za stejnou cenu. Lepší procesorový výkon má díky tomu, že se jedná o fyzicky 4jádrové procesory kdežto Intel Core i3 je jen dvoujádro s 2vlákny navíc. V moderních aplikacích je to znát. Znát je také fakt, že Core i3 nemá podporu AES instrukcí, což znamená opravdu výrazně horší výkon v aplikacích, které AES podporují, a že jich je už dost a jedná se o náročné aplikace, kde je ten výkon znát.
(Grafiku v APU lze zkombinovat s přídavnou grafikou Radeon)
Aby toho nebylo málo, nemá Core i3 ani s tou nejlepší grafikou, kterou Intel v této cenové kategorii nabízí, tedy HD 4000, absolutně žádnou šanci A10 za stejnou cenu grafickým výkonem konkurovat. Rozdíl je naprosto propastný. Grafika Radeon v APU AMD dovoluje dnes už mnoho her hrát i v 1920x1080, byť v nižších detailech. To je něco, k čemu se Intel grafika v této cenové hladině ani neblíží.
Ano, Intel už představil HASWELL procesory, ale je nutné říci, že nová GMA HD 4600 v nich obsažena, není zase o tolik výkonnější než HD 4000, aby se s Radeon grafikami mohla poměřovat. Ano, existuje také nová GMA HD 5200 IRIS Pro, ale to je grafické řešení určené jen pro speciální modely procesorů pájené přímo na desku. Obsahuje totiž externě vedle samotného čipu procesoru ještě extra pájenou rychlou paměť a není to tedy standardní grafické a procesorové řešení a už vůbec se nebude vyskytovat v cenové hladině CPU kolem 3000 korun, ale je minimálně 2x dražší. Kromě toho i AMD má podobnou logikou podstatně výkonnější integrované grafiky v CPU, než jsou ty v A10 modelech. Speciální APU procesor pro nové konzole PS4 a Xbox One má dokonce 8 procesorových jader a hlavně grafiky s několikanásobkem jednotek než nabízí běžná A10. Takže určit dnes jednoznačně nejvýkonnější integrované grafické řešení v CPU, je trochu složitější. Nicméně pokud jde o běžné procesory do běžné patice, pak jsou grafiky RADEON v APU A10 stále jednoznačně nejvýkonnějším řešením, které v daném segmentu trh nabízí. U RICHLAND procesorů A-6000 série nám ale trochu vadí jejich přejmenování na HD 8000D, což je označení GNC generace, se kterou však VLIW4 grafiky v RICHLAND procesorech nemají absolutně nic společného.
- Vzít nebo nevzít APU procesor?
Rozhodování mezi A8/A10 a Core i3 už máme za sebou a všechna fakta ohledně výkonu a výhodnosti máte k dispozici. Musíme ale říci, že to zdaleka není jediná volba v tomto cenovém segmentu. AMD totiž ještě nabízí procesor bez integrované grafiky. Za stejnou cenu, co stojí 2jádrové Core i3 a 2modulové/4jádrové A10, můžete mít 6jádrový/3modulový procesor FX-6300 nebo FX-6350 do AM3+ platformy!
Výkonově je výrazně, minimálně o třídu výše jak v aplikacích, tak ve hrách. Pokud tedy plánujete k procesoru dát i přídavnou grafiku a tedy nebudete používat integrovanou grafiku v procesoru, je pořízení AMD APU A8/A10 procesorů nebo dokonce Intel Core i3, absolutní nesmysl. Procesory AMD FX-6300/6350 do AM3+ je výkonově zcela rozdrtí, kvalitní deska pro ně sice stojí o pár set korun více, ale poměr cena-výkon i tak bude mnohem lepší, než co APU čipy/platformy za stejnou cenu nabídnou a ten rozdíl výkonu je v praxi propastný. Zkrátka místo toho integrovaného jádra u A10 procesorů, má FX-6000 o procesorový PileDriver modul se dvěma jádry navíc a je to znát.
Naše doporučení jsou tedy jednoduchá. Pokud si plánujete pořídit procesor kolem 3000 korun a plánujete osadit i neintegrovanou grafickou kartu, můžete v klidu nové i staré A8/A10 procesory, FX-4000 a také Core i3 procesory, ignorovat. V této cenové hladině nemá do počítače s přídavnou grafikou AMD FX-6300 nebo FX-6350 absolutně žádnou konkurenci.
Pokud plánujete využívat jen tu integrovanou grafiku a dostačuje vám, je samozřejmě APU procesor výborná volba. Jestli chcete to nejlepší, je v cenové kategorii low end procesorů s grafikou nový model A10-6800K v současnosti nejvýkonnější procesorové řešení s nejvýkonnější integrovanou grafikou vůbec. V kombinaci s kvalitní deskou a DDR3-2133MHz paměťmi dokáže dokonce rozchodit (v nižších detailech) hratelně i většinu dnešních her i v 1920x1080 rozlišení, což je hodně slušné. Pokud vám zase tolik na výkonu té grafiky nezáleží, ale pořád chcete aby uměla vše podstatné, co má současná grafika umět, můžete klidně sáhnout po modelu A8-6600K. Procesorově je totiž v podstatě stejně schopný jako A10-6800K, ale stojí výrazně méně a má tedy i obecně velmi zajímavý poměr cena-výkon a to v rámci celé procesorové nabídky. Kromě toho běží v současnosti akce, že k těmto procesorům získáte zdarma plnou hru v podobě nového SIMCITY!
32nm RICHLAND se tedy AMD jako nová revize 32nm TRINITY podle nás určitě celkově povedl, ale je přeci jen škoda, že takto už to nemělo AMD vyladěno minulý rok. Ale pořád lepší později, než nikdy. Musíme však upozornit na fakt, a AMD se s tím nijak před veřejností netají, že RICHLAND je prostě jen takové drobné vylepšení již loni vydaných čipů a to hlavní na poli APU (CPU s iGPU), nás letos teprve čeká. Zbrusu nová již 28nm APU generace se zcela novou procesorovou (SteamRoller) a grafickou (GCN) architekturou, známá jako KAVERI, dorazí někdy na přelomu září a října. Předpokládám však, že nástup bude v první řadě do mobilní sféry a desktopové modely nás čekají o něco později, ale snad také letos.
"Ocenění pro RICHLAND udělujeme za znatelný pokrok v rámci revize a hlavně za stále nejlepší výkon integrované grafické karty v daném cenovém segmentu - Hratelné hry v 1080p s grafikou v procesoru za 3000? Klobouk dolů."
Za zapůjčení procesorů děkujeme AMD
Za zapůjčení dalšího vybavení pro testy pak Gigabyte, Sapphire a Kingston
AUTOR: Jan "DD" Stach |
---|
Radši dělám věci pomaleji a pořádně, než rychle a špatně. |
|