Strana 11 z 11
Na závěr jsme si tedy nechali testy RYZEN 5 1400 a RYZEN 5 1600 modelů. Jak víte, vlastně všechny RYZEN procesory jsou fyzicky stejné čipy. Liší se jen frekvencemi, počtem aktivních jader no a s tím související spotřebou i cenou. AMD to ale rozdělilo a nastavilo pěkně a vybere si každý.
RYZEN 5 1400 je nejpomalejší model. S frekvencí to opravdu nepřehání, ale solidnímu výkonu to zase tak moc nevadí. Vždyť tento procesor má vyšší výkon než nejrychlejší modely FX minulé generace, ale spotřeba je mnohem méně než poloviční. Právě velmi nízká spotřeba a skvělá efektivita je tím, co tento model přináší (a masivní násobné zlepšení proti předchozí generaci).
Je srovnatelná s nejúspornějšími 65W Core i5, přitom RYZEN 5 1400 má díky 8vláknům lepší výkon. Intel potřebuje výrazně vyšší frekvence, aby mu v mnoha případech stačil. Jenže cena je jasná. Nejlevnější RYZEN 5 1400 stojí přímo proti nejlevnějšímu Core i5-7400, oba procesory mají stejnou spotřebu, ale RYZEN 5 je při podobných frekvencích i o 10-15% výkonnější v některých případech (kdy je výkon CPU jako celek využíván). Rozdílem jsou prostě ta jen 4vlákna proti 8 u AMD. No a při stejné spotřebě a vyšším výkonu je RYZEN tedy i efektivnější procesor, což je opravdu nečekané zlepšení. A pořád nekončíme, navrch jde i tento nejlevnější RYZEN procesor bez omezení taktovat, což ale Intelu i5-7400 vůbec neumožnuje. Takže si to shrňme, Core i5 má integrovanou grafiku, při stejné ceně je ale procesorově slabší, neumožňuje taktování, a ještě je jako CPU o něco méně efektivní, což je docela velká věc, protože do vydání RYZEN to byla hlavní výhoda Intelu a něco, na co se Intel soustředil u každé nové generace Core.
Zatímco mezi 4jádrovými i5 a 4jádrovými RYZEN 5 ještě není výkonově dramatický rozdíl, 6jádrové RYZEN 5 1600X a 1600 už jsou přesně to, co mainstream potřeboval. Skutečný posun cenově dostupného výkonu. A to výrazný. Všude tam, kde na CPU výkonu opravdu záleží, tyto nové cenově dostupné mainstreamové procesory, doslova drtí Intel a jeho Core i5.
4jádrové Core i5 vs 6jádrové RYZEN 5, to není konkurence, to je masakr. S výjimkou těch, kteří z nějakého důvodu chtějí vyloženě integrovanou grafiku v CPU, jež i5 na rozdíl od RYZEN 5 má, neexistuje prostě výmluva, proč si koupit nebo nabízet ke koupi Intel Core i5 místo RYZEN 5. Tady se není o čem bavit. Intel Core i5 nepředstavují konkurenci RYZEN 5 1600/1600X jinou než cenovou a za stejné peníze toho nabízí hodně málo. Po stránce výkonu CPU (i efektivity) je AMD s RYZEN naprosto převálcuje s rozdílem jedné až dvou tříd. Tyhle procesory mají výkon, jako nižší high end Intelu (tedy šestijádra Core i7) pro X99, ovšem ty jsou na tom se spotřebou o poznání hůře.
Pokud jde o konkrétně RYZEN 5 1600 model, tohle je král mainstreamu! Nejlepší cenově dostupný procesor za dekádu. Jestli nešetříte každou stokorunu, tohle je jasná koupě, pokud vybíráte procesor kolem mezi 5 – 7 tisíci. Super výkon za hubičku, kdy k procesoru dostanete i překvapivě slušný chladič. No a pokud chcete, i tento CPU jde taktovat. A pokud taktování plánujete, nedává příplatek 1000 korun na rychleji RYZEN 5 1600X vlastně vůbec smysl, protože taktovat jdou oba stejně (jsou to fyzicky stejné čipy) se stejným výkonem. Osobně bych RYZEN 5 1600 jednoznačně doporučil i proti 4jádrovým RYZEN, jako mnohem lepší volbu dnes i z hlediska požadavků na výkon dalších let.
Zapomeňte na Intel a jeho Core i5. Pokud vám je někdo přímo proti RYZEN 5 nabízí, je to krádež. Vyhozené peníze. Intel Core i5 jsou slabší, méně efektivní, jen jeden jde taktovat, a to ještě s nic moc přínosem. Výkon bude pořád na dnešní možnosti mainstreamových CPU mizerný, protože je to jen 4jádro/4vlákny. V cenové relaci 5 – 7 tisíc korun jsou to nezajímavé čipy dnes a čím dříve se to bude brát za všeobecný fakt, tím dříve se dočkáme nějaké slevy na ně a zamíří do odpovídajících cenových hladin. I když je otázka, zda si to Intel může dovolit, protože výrobními náklady jsou to srovnatelné CPU, AMD nám jen místo grafické části nabízí více procesoru.
RYZEN 5 jsou mnohem lepší, než jsme čekali. 4jádrové/8vláknové RYZEN 5 1400 a 1500X nejsou ale o tolik lepší než Core i5, ale lepší jsou, což je v případě AMD vítězství nadruhou vzhledem k extrémně nevyrovnaným podmínkám mezi oběma společnostmi. Jak výkonnější, tak efektivnější. Hlavně i ten nejpomalejší RYZEN v podobě modelu 1400, je výkonnější než nejrychleji taktovaný 125W AMD FX procesor a spotřeba je méně než poloviční. Intel je dokonce méně efektivní, a jeho níže taktované modely nemají ani výhodu vyšších taktů, takže nemají ani vyšší herní výkon ani nic podobného. Navrch, AMD nabízí možnost taktování, Intel nikoliv. Levnější 4 jádrové RYZEN 5 nejsou sice lepší rozdílem třídy, ale jsou to lepší, výkonnější, efektivnější a výhodnější procesory než jejích cenově přímo konkurenční Core i5 od Intelu. Jsou masivním zlepšením proti minulé generace AMD FX procesorů na všech frontách. Nicméně pokud chcete opravdu něco zajímavého, velký skok a posun v reálném výkonu v rámci cenově dostupných mainstreamových CPU, pak jsou tady 6jádrové RYZEN 5.
No a konkrétně RYZEN 5 1600 je absolutní král. Nejzajímavější mainstreamový procesor od Opteronu 144! Neuděláte z něj sice taktováním TOP high end (na to je RYZEN 7 1700), ale vzhledem k ceně to moc nevadí. Tím spíše, že taktovat jde a výkon je prostě za ty peníze naprosto vynikající a nevídaný v této cenové hladině. Mnohem, ale mnohem lepší, než co za podobné peníze dokáže nabídnout Intel a to včetně výrazně dražšího i7-7700K. Pokud chcete taktovat, je RYZEN 5 1600 lepší volba než 1600X, protože za těch 1000 korun dostanete jen o něco vyšší základní frekvence, což v případě že plánujete taktování, není prostě zajímavé. Poměr cena-výkon je tak naprosto fenomenální.
Pokud taktování neplánujete, je RYZEN 5 1600X zajímavý. Výhodou 1600 verze je ale také nižší spotřeba a ten slušný základní chladič v ceně, který u 1600X modelu není. AMD prostě tímto procesorem naprosto vymazalo konkurenční Intel i jako alternativu, tedy pro každého, kdo má alespoň základní povědomí o tom, jak se věci mají, či jako prodejce nechce své zákazníky okrádat. Výkonem se tomu blíží jen Core i7-7700K, jenže ten stojí stále 10 tisíc a všude tam kde na výkonu záleží, je prostě 6jader/12vláken více než jeho 4jádra byť po OC i na 5GHz. Intel v současné době prostě nemá nic pro LGA 1151 Z270 platformu, co by opravdu mohla proti RYZEN 5 1600/1600X postavit a dalo se to považovat za vyrovnanou konkurenci. Po mnoha letech jsme se tak konečně dočkali posunu a konečně máme i trochu zajímavý výkon za rozumné peníze. Ze všech RYZEN 5 procesorů je pak RYZEN 5 1600, tak jak je prodáván včetně slušného základního chladiče, nejzajímavější model. Pokud chcete něco lepšího, pak už bych zvážil RYZEN 7 1700, ze kterého aktuálně dokážete výkonově udělat absolutní TOP procesor a museli byste utratit 32 tisíc, abyste od Intelu dostali něco výkonem podobného.
Každopádně smekáme před AMD, nic podobného jsme nečekali ani nedoufali. Intel se snaží zoufale něco vymyslet (A moc mu to nejde, pokud nepovažujeme 4jádra pro X299 platformu za dobrý nápad). S cenami se mu ale zjevně zatím hýbat nechce. Spoléhá na osvědčenou setrvačnost (a nebetyčnou hloupost) zákazníků, a také prodejce, kdy jsou stále tací, kteří Core i5 místo RYZEN 5 zákazníkům úspěšně prodávají. Není to v podstatě krádež? Každopádně AMD nachytalo Intel se staženými kalhotami a konečně přineslo posun na zabetonovaný trh, kde nás Intel roky držel na maximálně 4jádrech v mainstreamu s výkonovým update jednotek % za generaci, a v dohledné době na tom zjevně neplánoval nic měnit. Teď už ale asi bude muset, protože přeci jen velká část zákazníků nejsou hloupí, aby považovali Core i5 za nejlepší procesor v jeho cenové kategorii. Konkurence se vrátila, ale je jen na nás, zda vydrží i do dalších let. Po letech je tedy zase o něco veseleji.
Hodnocení RYZEN 5 1400: 90%
„Cenově dostupný, solidně výkonný, velmi úsporný CPU s možností OC“
Hodnocení RYZEN 5 1600: 99%
„Nic menšího než nejzajímavější cenově dostupný mainstreamový procesor za dekádu“
Za výbavu pro testování děkujeme našim partnerům:
AUTOR: Jan "DD" Stach |
---|
Radši dělám věci pomaleji a pořádně, než rychle a špatně. |
|