Strana 9 z 11
Jednou z ostře sledovaných kategorií je dnes provoz, a hlavně spotřeba systémů. V našem případě testujeme spotřebu celé case. Nově v několika stavech se sestavou v klidu, s maximálním vytížením celého CPU a pak při hraní hry, kdy je zatížena hlavně grafická karta.
AMD RYZEN je mnohonásobně efektivnější než FX procesory, v mnoha oblastech je efektivnější než Intel, ale ne všude. Každopádně při srovnání platforem Intel a AMD najednou není ve spotřebě rozdílů a to fakticky znamená, že AMD je efektivnější, protože při stejné spotřebě nabízí mnohem lepší výkon v mnoha oblastech! Ano, AMD právě pokořilo Intel v jediné oblasti, kterou posledních mnoho let a generací opravdu znatelně vylepšoval (snižování spotřeby a zlepšování efektivity).
RYZEN procesory jdou všechny taktovat v podstatě stejně. Překvapení to není, protože jsou to všechno stejné čipy. Ukazuje se, že 3,9-4GHz jsou v tuto chvíli rozumné domácí maximum, a stabilně se dají provozovat s rozumným napětím 1,4-1,4125V. Se slabším vzduchovým chlazením atakuje teplota 90°C v extrémním vytížením, ale procesor a jeho ochrana začne snižovat napětí a výkon až při dosažení 95°C, což je výrazně více než u starších FX procesorů. S běžným 280mm AiO, nebo s naším Fractal Design KELVIN S36 (360mm) se ale teploty i na 4GHz pohybují lehce nad 70°C. (Pozor AMD indikuje u RYZEN X procesorů +20°C schválně navíc, i když poslední updaty BIOSů by to měly odstranit, takže aplikace by už měly ukazovat správné teploty.)
Lze se dostat i výše, stabilně se nám daří provozovat všechny RYZEN 7/5 procesory na 4,1 – 4,15GHz, ale přírůstek výkonu už nestojí za to, protože napětí 1,50-1,55V, jež je k tomu potřeba, je extrém, který nedoporučujeme delší čas používat! Mnohem zajímavější možnost je taktování pamětí. RYZEN procesory milují vysokotaktované paměti (mnohem více než jsme kdy viděli u Intelu a to proto, že komunikační sběrnice v procesoru RYZEN běží na frekvenci osazené paměti) a zejména výkon ve hrách a řadě aplikací, které těží z propustnosti RAM se mezi 2133MHz a 3200MHz DDR4 RAM bavíme klidně i 10-15% reálného výkonu navíc! A rád bych upozornil, že v našem případě jsme se taktování RAM ještě v podstatě nevěnovali … všechny naše výsledky testů jsou s DDR4 na oficiálně udávaných 2667MHz ;). Aktuálně už ale základní desky s novými BIOS bez potíží podporují stabilně 3200MHz (i více už) a výrobci RAM aktuálně uvádějí první paměti, které jsou speciálně určeny pro RYZEN, protože samozřejmě všechny DDR4 doposud byly výhradně používány Intelem.
Ano, i Intel jde taktovat. Ale jen Core i5-7600K, který je pro taktování odemčený. Core i5-7500 už ne. A ano, Intel dokáže jít k 5GHz. Náš testovací kousek ale nikoli, je jen průměrný a končí na 4,9GHz. Nicméně je pravdou, že Core i5 má také 3x méně tranzistorů, než mají RYZEN 5/7 procesory, takže 4GHz u AMD na 14nm FinFET procesu pro SoC? To jsou kouzla a čáry a dalece přesahuje i nejoptimističtější očekávání. Nicméně je to také současné maximum pro první generaci RYZEN procesorů. Jenže taktovat jdou všechny, navíc k tomu nepotřebujete mít X370 čipset, ale stačí vám i ten nejlevnější, zatímco u Intelu si musíte koupit drahý odemčený procesor a drahý Z270 čipset.
Podívejme se dále ….
|