Strana 2 z 11
- Procesory AMD RYZEN 5 v kostce a TESTY
Máme tady střední třídu mainstreamových procesorů AMD RYZEN. Ano, i RYZEN 7 jsou střední třída, protože AM4 je mainstreamová platforma, a jak ukazují poslední týdny, AMD chystá ještě větší platformu AM44 (X390/399) s 12 – 16 jádrovými (24-32vláken) procesory „RYZEN 9“. Takže při vší úctě, nemůžeme jen 8jádrové RYZEN 7 označovat za high end, ačkoliv jejich výkon high endový nyní ve všech ohledech je a konkuruje bez problémů tomu nejlepšímu, co Intel dosud nabízel za desítky a desítky tisíc korun (a stejně to je mnohým málo …).
AMD s AM4 (B350/X370) je přímou a zcela vyrovnanou konkurencí vůči stejně mainstreamově orientované Intel LGA 1151 (B250/Z270) platformě. 8jádrové/16vláknové RYZEN 7 procesory jsou prostě konkurencí mainstreamovým Core i7 a obě řady jsou maximem na poli mainstreamových procesorů s dvoukanálovým řadičem pamětí.
Nyní AMD přichází s konkurencí vůči Core i5 procesorům. A zcela náhodou zvolila podobné označení, takže Core i5 se postaví RYZEN 5. Přehlednější už to být asi nemůže ;), vím ale minimálně o jedné firmě, které se tahle přehlednost asi úplně nelíbí. Parametry jsou následující.
Opět jsou v nabídce dvě X verze, které mají zvýšené XFR (turbo, které navyšuje frekvence nad uvedené specifikace). Takže u RYZEN 5 1500X s oficiálně 3,5 – 3,6GHz, se ty takty dokáží pohnout až o +200MHz. Pokud to chlazení a podmínky dovolují (což je skoro pořád). U RYZEN 5 1600X je to + 100MHz. Verze bez X jsou orientována spíše na efektivitu, mají nižší takty a maximálně 65W TDP. Nicméně jsou nesmírně zajímavá pro taktování. Všechny RYZEN 7 i RYZEN 5 procesory jsou plně odemčeny pro taktování. A tak i když RYZEN 5 1600X vypadá zajímavěji než RYZEN 5 1600, díky poměrně velkému rozdílu frekvencí, oba čipy mají 6jader/12vláken ale jeden stojí 7600, druhý jen 6600 korun! Přitom je to opět stejný procesor a jde skoro stejně taktovat (minimálně nabídne ten slabší stejný výkon jako ten v originále silnější). To samé platí i pro RYZEN 5 1400 vs 1500X.
Některé asi zajímá, jak AMD udělalo 4(6) jádrové čipy. No pravdou je, že RYZEN 5 jsou fyzicky vlastně pořád RYZEN 7 procesory. Ano, je to pořád stejný kus křemíku a čipu. Avšak zatímco u RYZEN 7 pracují oba dva CCX moduly (tedy 4+4jádra), v případě RYZEN 5 jsou to jen 3+3 a 2+2. Důvodem, proč AMD nepoužívá asymetrické rozdělení jader (tedy třeba 4+0, nebo 4+2 apod.) je, že v některých případech znamená propady výkonu a další problémy. Symetrické rozdělení poskytuje zcela spolehlivý a konzistentní výkon ve všech ohledech. Nemůžeme říci, zda jsou všechny procesory RYZEN 5 takto omezeny proto, že by neprošly jako RYZEN 7, tedy že nejsou schopny jet na plných 4+4. Osobně si myslím, že je řada RYZEN 5 čipů, které by klidně 4+4 jet dokázaly. Uvidíme, zda to náhodou nepůjde odemknout a vyzkoušet. Zatím to nejde. Samozřejmě je ale řada čipů, které mohou být částečně defektní a jako RYZEN 7 tedy fungovat nebudou, ovšem bez potíží většina čipu funguje, tak je škoda to nevyužít a neprodávat to jako RYZEN 5. Je to zcela běžný přístup jak na poli procesorů, tak grafik.
Je pochopitelně otázkou, zda AMD udělá stejným způsobem i RYZEN 3 řadu. Nicméně vzhledem k tomu, že RYZEN 3 je oznámeno až na Q3, lze očekávat, že to už žádné 1+1 vzešlé z „RYZEN 7“ nebude a půjde o čistě 4jádrové čipy s jediným CCX modulem (tedy zcela jiný čip) a s velkou pravděpodobností AMD už méně než 4jádrový procesor ani neplánuje a budou nejspíše možná jen 4jádra/4vlákna a 4jádra/8vláken. Ekonomicky už by to jinak nedávalo smysl. Tím spíše, že AMD chystá i „ZEN“ APU s jedním CCX modulem, která se ale podívají letos jen do mobilního segmentu. V desktopu ale téměř jistě budeme mít v low endu letos jen maximálně RYZEN 3 modely.
- !!!DŮLEŽITÉ!!! Testování procesorů
Posledních pár dní to byl vážně záhul pro testování, pokud chtěli mít všechno pořádně. Procesory sice máme v držení už déle, ale nové BIOS pro desky chodí neustále. A jsou velmi podstatné. AMD totiž u posledních verzí mikrokódu (AGESA 1004) opravilo jednu errata chybu (v praxi nic, co by něco pro nás ovlivnilo) ale hlavně vylepšilo výkon a chování procesoru v některých situacích. Zlepšilo také výkon pamětí a snížilo latence. Ne všichni výrobci však tento mikrokód (AGESA 1004) použili a teprve nyní se tyto BIOS objevují. Máme k dispozici velmi aktuální neveřejné beta BIOSY, které by vylepšení mít měly, k dispozici máme i desku B350 s AGESA 1004 biosem. Každopádně výsledky starších měření jsou tím pádem k ničemu a dělá to tak další rozdíly ve výsledcích recenzí. Další rozdíly dělá to, že Microsoft přišel s novým velkým Creators Update pro Windows 10, který taktéž drobně zlepšil výkon RYZEN procesorů v některých případech. K tomu AMD vydalo optimalizovaný napájecí plán pro Windows 10, kdy ten základní u W10 pro RYZEN procesory ovlivňuje negativně výkon, pokud je nastavený jinak než na „vysoký výkon“. Jenže na tom zase procesor nesnižuje spotřebu, jak by mohl. AMD tak přišlo s vlastním profilem, který má vysoký výkon i snižuje spotřebu a s tím tedy také nově testujeme.
K tomu nám dorazily do redakce konečně schopné paměti a spolu s vylepšeným BIOSem a možnostmi nastavování pamětí. A tak jsme místo 2133MHz u předchozích testů použili i pro AMD to, kolik výrobce nativně uvádí. V případě RYZEN 5 a RYZEN 7 tak nově používáme 2666MHz DDR4, které jsou maximální „oficiální“ frekvencí pro 2moduly single rank, a u Intelu používáme oficiálně uváděných 2400MHz u KABY LAKE. Nicméně naše paměti zvládají i chod na 3200MHz a posun výkonu je zejména u RYZEN procesorů docela zajímavý. Ale to je téma zase na někdy jindy.
Každopádně všechny výše uvedené změny znamenají, že jsme museli staré výsledky hodit do koše a všechny Intel i AMD procesory otestovat prostě znovu. Pozor, ne všichni recenzenti tohle dělají, a tak v řadě recenzí najdete mix výsledků, což vytváří další a další zmatení atd. V našem případě jsme tedy naše sestavy aktualizovali na nejnovější verze všech BIOSů, ovladačů, aplikací a všechno otestovali znovu. Neměli jsme čas projet i X99 platformu, ale vzhledem k tomu, že fakticky končí, cenově je naprosto mimo a zajímají nás hlavně mainstreamové AMD AM4 a Intel LGA 1151, myslím že nás to dnes trápit nemusí. Do testů jsme dnes zařadili všechny ostatní relevantní procesory.
Vedle RYZEN 7 s Core i7 pro srovnání, tedy oba dva RYZEN 5, které zatím máme k dispozici a přímou konkurenci v podobě Core i3-7350K a Core i5 7500 a 7600K. Pochopitelně nechybí ani FX-8350 jako výchozí bod, se kterým vše srovnáváme.
Takže pojďme na to …
|