Strana 10 z 10
Tím nejlepším, co AMD doposud v nízké cenové hladině nabízelo v podobě procesoru s integrovanou grafikou, byl AMD A10-7890K Black Edition pro FM2+ platformu. Pravda, AMD nakonec prodávalo v tichosti i vylepšenou verzi A10-9800 pro AM4, která sice neměla vždy vyšší výkon, zato byla znatelně efektivnější (65W místo 95W), a to i díky DDR4 proti DDR3 atd. V základu ale šlo stále o 28nm generaci CPU/GPU. Výkon A10-7890K jsme tedy změřili a ve srovnání s ním jsou nové RYZEN APU obrovským skokem.
A10-7890G má přesně poloviční výkon ve srovnání s novým RYZEN 5 2400G. O něco slabší RYZEN 3 2200G, která je výrazně levnější, ztrácí na RYZEN 5 variantu zhruba 25% výkonu a stále je tak o 25% nad A10. Ovšem to se bavíme jen o procesorovém výkonu. Pak je tady ještě výkon grafické části. A tady je nárůst výkonu bezprecedentní. Původní Radeon 7 v A10 nedosahuje ani 40% výkonu nového RYZEN 5 APU! Slabší a podstatně levnější RYZEN 3 s VEGA 8 má proti němu jen o 13% nižší grafický výkon.
Generační skok, který AMD předvedlo s novými 14nm RYZEN APU proti předchozím 28nm A10 je skutečně obrovský a pokud někdo přemýšlí, zda se vyplatí upgradovat, tak není o čem přemýšlet :). Pozoruhodné je ovšem srovnání s konkurenčními Intel Core i3 procesory.
- AMD RYZEN APU vs Intel Core i3
Intel má v současnosti jedinou výhodu, schopnost dosahovat vyšších taktů, ale tahle výhoda je u levnějších modelů velmi malá. Intel tak musel přidat pod tlakem AMD. Najednou i levnější Core i3 mají v současné generaci 4jádra/4vlákna, takže se jedná vlastně o přeznačená „Core i5 Kaby Lake“ (doslova), které však před uvedením nových RYZEN procesorů od AMD, Intel prodával nejlevněji za více než 5 tisíc korun. Nyní stojí nejlevnější 4jádrové (netaktovatelné) Core i3-8100 jen 2899 korun vč. DPH. Taktovatelné Core i3-8350K pak koupíte za 4399 korun vč. DPH. Oba tyto procesory mají jinak stejnou integrovanou grafiku UHD 630.
Proti oběma doposud stály sice RYZEN 3 procesory, ale ty bez grafické karty. Nyní AMD přináší stejný procesorový výkon a efektivitu, ale RYZEN 3 2200G a RYZEN 5 2400G nyní mají i tu integrovanou grafiku. AMD je navíc nacenilo dost agresivně. RYZEN 3 2200G koupíte za 2599 korun vč. DPH a RYZEN 5 2400G za 4099 korun vč. DPH! V obou případech jsou tak levnější, než konkurenční Core i3 varianty. A přitom jsou jasně lepší a celkově výkonnější …
Intel přišel o všechen výkonový náskok, který měl. Z hlediska čistě procesorového výkonu je RYZEN 3 2200G jen o jednotky % celkově slabší než Core i3-8100, což je v praxi nepostřehnutelný rozdíl. V případě souboje RYZEN 5 2400G a Core i3-8350K, dokáže AMD Intel dokonce porazit a to poměrně významným rozdílem 12%. Procesorově tak Intel nemá žádný náskok, dokonce dokáže s AMD prohrát a taktování na tom moc nezmění, protože tam, kde na výkonu celku záleží, má RYZEN 5 výhodu 8vláken proti jen 4 u taktovatelného Core i3-8350K.
Jenže v případě procesorů s integrovanou grafikou zde není jen ten procesorový výkon. Ale i grafický. Tedy výkon celku jako APU. A tady to není souboj, tady jde o hotový masakr. Intel je naprosto zoufalý, v praxi v podstatě nepoužitelný jinak, než jako zobrazovadlo textu na monitor. AMD je v praxi 3x výkonnější. 3krát!!! A především je integrovaná VEGA grafika opravdu běžně použitelné i pro FullHD hraní. Spotřeba je přitom jen zanedbatelně vyšší, chlazení bez potíží. Pokud bychom tedy vzali v potaz procesorový i grafický výkon, Intel procesory jsou naprosto nekonkurenceschopné řešení jako APU, výkonem i efektivitou:
A to se nezmiňujeme obecně o situaci Intel platformy, cenách a možnostech Intel desek, nemožnosti osadit nové čipy do starších Z270/170 desek, což je jen umělé politické rozhodnutí. Taktéž je tu Meltdown/Spectre zranitelnost, která u Intelu zůstane jen záplatována, ale nevyřešena, protože problém mají čipy v architektuře samotné. A tak dále. Za současných podmínek nemá Intel Core i3 proti RYZEN procesorům nic, co nabídnout. Stíhá procesorovým výkonem, ale ostudně zaostává grafickým a celková efektivita platformy kvůli tomu notně pokulhává. O cenách procesorů a desek se radši ani nebavme.
- AMD RYZEN „Raven Ridge“ APU v praxi
Na závěr ještě dodám několik poznatků k aktuální situaci platformy. AMD nám sice dodalo procesory s velkým předstihem, ale testování jsme museli několikrát začít od znovu. Méně trpěliví novináři tak mají recenze plné chyb a problémů, protože výrazně lepší ovladače a BIOSy, řešící spoustu věcí, se objevily teprve před 3 dny (a ani ty nebudou finální). Takže jsme do poslední chvíle testovali a NDA v pondělí prostě nešlo stihnout. Stejně nemáme ještě dotestované některé věci, například srovnání s neintegrovanými low end grafikami, což doděláme. Jako obvykle máme radši věci pořádně, než dříve a blbě.
Fakt, že jak AMD, tak v poslední době i Intel, ladí věci na poslední chvíli, bohužel není nijak novinkou. I v tomto případě šlo o klíčové věci. Například ovladače pro VEGA grafiky udělaly za těch několik dní velký posun. S původní verzí ovladačů, které jsme před časem dostali, spousta her padala, nešla spustit, objevovalo se trhání obrazu apod. Aktuální verze, kterou AMD dodalo před pár dny, však vyřešila téměř všechny nestability, všechno trhání je pryč atd. Ještě to není úplně 100%, ale nemám žádných pochyb, že to AMD doladí a výkon tak ještě posune. Osobně si myslím, že část problému je i v tom omezení, kdy v současnosti můžeme vyhradit integrované grafice jen maximálně 2GB z operační paměti, což je podle mě málo. U mnoha her na hranici vůbec spustitelnosti (minimálních požadavků). Těch 512MB, co je v Biosu nastaveno v základu, je pak vyloženě výsměch a určitě to dělá problémy mnoha uživatelům a testerům, kteří si toho nevšimli. Rozhodně tedy vždy nastavte maximální možnou velikost. Chápu, že u 8GB celkové RAM jsou 2GB možná hodně, a když bych osobně požadoval zvýšení limitu na 4GB, byl by to problém. Ale 4GB pro iGPU se 16GB celkové RAM v PC problém nebude a grafickému výkonu a plynulosti her by to určitě znatelně pomohlo. Celkově bych tedy očekával, že tady se budou věci ještě více zlepšovat.
Podobně se ladí i BIOS pro základní desky. U starší verzí byly problémy s některými funkcemi a chováním CPU za určitých situací, novější verze, která zase přišla jen pár dní před koncem NDA, takže se testovalo znovu a řada novinářů to neudělala, vyřešila spoustu problémů. Nyní lze také dosahovat ještě zajímavějších taktů RAM, kdy dokážeme stabilně nejen 3200MHz, ale také 3466MHz, ale jsou tam ještě nějaké problémy k vyřešení. Každopádně celkový stav je uspokojivý, dětské nemoci, a AMD to nepochybně dořeší k plné spokojenosti. Jedinou výhradu tak má k chladičům Wraith Stealth, které jsou sice tak nízké, že se vejdou do všech ITX skříní, což je možná důvod, proč je AMD zvolilo, ale zejména u RYZEN 5 2400G bych přeci jen uvítal tu výkonnější verzi BOX chladiče (Wraith SPIRE). Na druhou stranu, výkonové omezení obou základních chladičů zaznamenáte až při velkém taktování, kdy prostě nestačí (89°C je pravdu moc). Jinak jsou tiché a fungují OK (teploty k 70°C jsou ještě ok).
Co je trochu divné, že AMD RYZEN 3 2200G je levnější, a přitom výkonnější, než RYZEN 3 1200 i 1300X. Takže nemá nyní už žádný smysl tyto dva procesory bez grafiky kupovat. AMD vám nabízí lepší či stejný CPU výkon, se stejnou možností OC a navrch přidává velmi schopnou grafiku v procesoru. To samé se dá říci i o RYZEN 5 2400G ve srovnání s RYZEN 5 1400 a 1500X bez grafiky, proti kterým má vyšší základní CPU výkon, stejné OC možnosti a špičkou integrovanou grafiku k tomu! Za prakticky stejnou cenu!
Pokud jde o konkurenční Intel Core i3, člověk by musel být blázen, aby je nyní koupil. Procesorově nenabízí nic lepšího, dokonce i často méně (levnější model nejde ani taktovat) a zejména jako procesory s integrovanou grafikou, je AMD naprosto převálcuje. Výkon a schopnosti integrovaných grafik Intel jsou vyloženě k smíchu. Jako vtip dobrý, ale jako praktický produkt proti RYZEN APU? To prostě nemůže Intel myslet vůbec vážně a nákup těchto procesorů proti RYZENům je od teď čiré šílenství.
AMD RYZEN 3 2200G a RYZEN 5 2400G jsou excelentní levné procesory nabízející vynikající procesorový výkon, o kterém jsme ještě před rokem v této cenové hladině mohli akorát tak snít. Proti minulé generaci A10-7800 je nárůst výkonu dvojnásobný!!! Ještě famóznější je výkon integrované grafiky, který je 3x vyšší než v případě konkurenčních Intel procesorů a o více jak polovinu lepší, než u minulé generace AMD procesorů. To nejpřekvapivější pro mnohé je, že ten výkon je skutečně dostatečný na hraní většiny her i ve FullHD. A dokonce u řady z nich nemusíte hrát nutně ani na nejnižší detaily (60FPS+ v novém WoT v1.0 na střední detaily bez AA ….. co na to říci :) )! Ano, mnozí z nás, kteří hrají na high end grafikách ve 4K, pobaveně kroutí hlavou, ale řada hráčů, kteří mají mainstreamové grafiky minulých generací, asi šokovaně koukají na grafický výkon těchto nových 65W procesorů od AMD a nechápu, jak mohou mít FPS podobné těm jejich několik let starým 150W samostatným grafikám.
Ale je to tak. Jestli teď se budou stále prodávat Core i3 procesory více než tyhle nové RYZEN procesory, zejména do sestav spoléhající na integrované grafiky, pak už je to čistě ostuda zákazníků, že prostě o dobré produkty za dobrou cenu evidentně nestojí. AMD jednoznačně poráží Intel v přímém souboji a opět dokazuje, že je jediný výrobce výkonných CPU a výkonných GPU a umí je dát dohromady do neuvěřitelně efektivního celku, který prostě nemá žádnou konkurenci.
RYZEN 3 2200G a RYZEN 5 2400G jsou nejlepší levné procesory na trhu, jak procesorovým, tak neuvěřitelným integrovaným grafickým výkonem, který je skutečně použitelný po všech stránkách i ve FullHD. Pro řadu méně náročných uživatelů je to splněný sen a masivní zlepšení proti tomu, co bylo na trhu k dispozici doposud. Za nás tedy všechny palce nahoru.
Za výbavu pro testování děkujeme našim partnerům:
AUTOR: Jan "DD" Stach |
---|
Radši dělám věci pomaleji a pořádně, než rychle a špatně. |
|