Strana 9 z 10
Jednou z ostře sledovaných kategorií je dnes provoz, a hlavně spotřeba systémů. V našem případě testujeme spotřebu celé sestavy, ale tentokrát jen s integrovanou grafikou, takže spotřeby jsou velmi nízké:
AMD v podstatě srovnalo krok co do spotřeby procesorové části, kdy Intel má už jen drobný náskok v efektivitě. Obě novinky jsou úspornější a výrazně výkonnější, než starší 28nm AMD A10 procesor, zejména u RYZEN 3 2200G je rozdíl obrovský. V případě spotřeby ve hrách při plně aktivní grafické části pak nové AMD procesory naprosto drtí jak předchůdce, tak konkurenční Intel, který s podobnou spotřebou je až 3x grafickým výkonem slabší a prakticky nepoužitelný. Takže i když to vypadá, že AMD žere o několik W více než Intel, fakticky je to Intel, který žere mnohem víc, než by vzhledem k třetinovému výkonu grafiky proti AMD měl. Efektivitou tak AMD výrazně poráží Intel.
Obě procesorové novinky od AMD jdou taktovat. Jsou plně aktivní pro taktování, a to i na levnější B350 základních deskách (nejen tedy na X370). O něčem takovém si u Intelu můžete nechat zdát. Core i3-8100, který je konkurencí proti RYZEN 3 2200G, taktovat nejde vůbec nijak. Dražší Core i3-8350K taktovat jde, ale musíte si pořídit dražší Z370 čipset, na levnějších deskách taktovat také nepůjde.
Z hlediska taktování ale nejsou žádné objevné novinky. RYZEN 5 2400G jde přetaktovat na 4GHz při solidních 1,25V. RYZEN 3 2200G šel „jen“ na 3,9GHz. Tedy standard, na co jsme u RYZEN 3/5 zvyklí. V obou případech to znamená drobný nárůst výkonu. Nárůst spotřeby je také poměrně malý. Upozornil bych snad jen na nutnost lepšího chladiče, než je dodávaný jednoduchý Wraith Stealth. Ten stačí bez potíží na tiché chlazení netaktovaných procesorů, kdy v případě RYZEN 5 2400G v plné herní zátěži teplota dosahuje s ním kolem 63°C (kolem 70°C má v plné čistě CPU zátěži). Ovšem budete-li taktovat na ty 4GHz, teplota dosáhne 89°C, což opravdu není dobré a nedoporučuji to s ním používat. Takže OC jsme testovali s NOCTUA U12S a teploty se držely kolem 70°C. Což je poměrně dost, údajně mají oba nové procesory uvnitř pastu místo pájky, což může mít nějaký technický důvod. V běžné zátěži ale i dodávané jednoduché BOX chladiče dokáží oba procesory bez potíží uchladit. Konkurenční Intel i3-8350K je na tom z hlediska spotřeby i nároků na chlazení velmi podobně, i když místo 4GHz jej lze přetaktovat na 5GHz, ovšem výkonově to není proti RYZEN moc znát.
Taktovat lze i grafickou část, kdy v případě AMD RYZEN 5 2400G z výchozích 1250MHz šel zvýšit takt až na 1550MHz, což je úžasné. Nárůst výkonu je velmi znatelný a ukazoval jsem ho v předchozí kapitole. Pokud přetaktujete procesor i grafiku, počítejte se zhruba 20W navýšením spotřeby v případě RYZEN 5 2400G přetaktovaný na 4,0GHz/1550MHz. Což je zcela v pořádku a zvládnutelné i bez vodního chlazení.
Podívejme se dále ….
|