Strana 10 z 10
Nový RYZEN 5 2600X je skvělý procesor vzhledem k ceně. V současnosti totiž v jeho cenové hladině nekoupíte rozhodně nic lepšího (tedy snad mimo aktuálně výhodné výprodejové starší modely RYZEN 1000).
Intel Core i5 jednoduše nepředstavují skutečnou alternativu. RYZEN 5 2600X má totiž 6jader/12vláken, což je stejná konfigurace jako má Core i7-8700/8700K a tak se není moc čemu divit, že právě i7-8700/8700K má k výkonu RYZEN 2600X nejblíže (mnohem blíže než i5), dokonce jej díky o něco vyšším taktům v základu předčí, ale jen o několik jednotek %. Intel tedy má výkonovou konkurenci k RYZEN 5 2600X, ale nejsou to současné Core i5 modely.
Bohužel taková 12vláknová i7-8700K stojí 9 tisíc korun. Asi se shodneme, že maximální cena tohoto čipu by měla být kolem 6 tisíc, tedy to, co dnes stojí naprosto nevýhodný Core i5-8600K. Ten je naprosto poražen, nedokáže prostě držet s RYZEN 5 2600X krok, a ani když ten i5 přetaktujete na 5GHz (nedožene ani nepřetaktovaný 2600X). Pořád mu bude chybět těch 6vláken navíc. AMD RYZEN 5 je navíc znatelně levnější a má u sebe použitelný tichý BOX chladič, nemluvě o tom, že obecně o něco méně topí i díky kvalitnějšímu zpracování s kovovou pájkou uvnitř.
Pokud tedy vybíráte mezi Core i5 a RYZEN 5, tak není co řešit. Core i5 jednoduše na RYZEN 5 výkonově vůbec nestačí. Pokud byste chtěli stejný výkon, jaký má nový RYZEN 5 2600X, museli byste si koupit Core i7-8700/8700K, které mají těch 6jader/12vláken a výkon tomu odpovídající. Intel by rozhodně měl tyhle procesory výrazně zlevnit, a to právě na úroveň i5 modelů, pokud chce nabídnout odpovídající konkurenci 6jádrovým RYZEN 5.
- AMD má ale ještě eso v rukávu – do hry vstupují operační paměti
V předchozím článku s RYZEN 7 2700X jsme to neukázali, na testech stále ještě pracujeme, ale dílčí výsledky už máme, takže to ukážeme dnes. Doposud jsme testovali všechny procesory s RAM nastavenou na rychlosti, které výrobci udávají jako základní. Pro Core i5/Core i7 COFFEE LAKE je to tedy 2666MHz stejně jako pro původní RYZEN 1000, ovšem pro nové RYZEN 2 AMD udává podporu 2933MHz RAM se kterými jsme je tedy testovali. Jenže tedy začíná teprve legrace.
Pokud rychlejší RAM osadíte k Intelu, můžete sice na kvalitních deskách dosahovat vysoko nad 4000MHz taktů u pamětí, ale z hlediska výkonu jsou zde malé přínosy. Osadili jste jen rychlejší pamětí, ovšem za cenu horšího časování. Rychlejší paměti ale nemají ve většině případů podstatný vliv na výkon Intel platformy. To samé se ale rozhodně nedá říci o AMD RYZEN. Ty totiž mají konstrukci, kdy vnitřní sběrnice procesoru běhá na stejném taktu, jaký mají právě použití RAM. To znamená, že osazením rychlejších pamětí opravdu zrychlíte procesor. A je to velmi znát:
Zejména u her, kdy najednou RYZEN procesory získávají výrazně více výkonu. Tak moc, že stáhnout jakýkoliv náskok, který Intel ve hrách měl. A to i když použijete stejně rychlé paměti u Intelu. U AMD má zkrátka použití rychlejších pamětí vzhledem k architektuře CPU opravdu smysl a znatelný nárůst výkonu celku, což vzhledem k lepší vyladěnosti nových RYZEN 2000 pro rychlejší RAM, kdy 3600MHz už také není u kvalitních modulů a desek žádným velkým problémem, může přinést ještě hodně. Každopádně díky pamětem Intel přichází i o tu jedinou malou převahu, kterou ještě se svými čipy někde měl, a to je právě výkon ve hrách. S 3200/3400MHz+ DDR4 RAM totiž AMD srovná krok i v těch extrémnějších případech. Nemluvě o běžných nastaveních a kombinacích.
Souboj RYZEN 5 2600X proti Core i5-8600/8600K má tedy jednoznačného vítěze. Core i5 prostě výkonem nestačí a to znatelně, ale není se moc co divit. Nemá prostě 12vláken, které má až Core i7, kdy tak není příliš velkým překvapením, že RYZEN 5 2600X za 5600 korun má velmi často blízko výkonu Core i7-8700K, který ovšem stojí 9 tisíc (a bez chladiče). Intel nabízí rozhodně mnohem méně za cenu RYZENu, kdy nepřetaktovatelné slabší 65W Core i5-8600 stojí 5500 korun a přetaktovatelné Core i5-8600K je za 6400 korun a absolutně nic tuhle cenu nevysvětluje a neomlouvá (možná integrovaná grafika?).
Samozřejmě téměř nikdo si nebude kupovat 6jádro s 6vlákny, kdy za stejnou nebo nižší cenu může mít 6jader/12vláken. V případě RYZEN 5 vs Core i5 neuspěje ani to, že: „Intel má vyšší výkon na jádro a vyšší výkon ve hrách“. Rozdíly jsou totiž téměř neznatelné, protože takty procesorů v této cenové hladině jsou vyrovnané. Zejména ve hrách pak stačí k RYZEN procesorům osadit 3200/3400/3600MHz paměti a rázem nejen že modely Intelu (i třeba se stejnými RAM) dožene, ale v řadě případů jej i předežene a stále mu zůstane mnohem vyšší výkon všude mimo hry. A i pro hraní her, pokud plánujete streamovat nebo něco dělat v pozadí hraní samotné hry, je RYZEN 5 znatelně výkonnější právě díky 12vláknům proti jen 6 u Core i5. Tam se prostě celkový výkon a rezervy CPU projeví.
Celkově tak není nad čím moc bádat v současnosti. AMD RYZEN je jasná volba. Teď už se jen musíte rozhodnout, zda vám stačí 6jádrový RYZEN 5 nebo si připlatíte rozumnou cenu na dnes v mainstreamu úplně bezkonkurenční 8jádrový RYZEN 7. AMD to tentokrát udělalo trochu zajímavější, kdy rozdíly v cenách jsou velmi malé. Taktéž jsou v nabídce vždy továrně přetaktované, perfektně vyladěné modely s X na konci, a pak levnější níže taktované verze, které jsou velmi efektivní, zároveň však zajímavé pro ty, kteří chtějí taktovat, protože AMD vrací domácímu taktování pravý smysl: „Můžete si udělat z levnějšího modelu ten dražší a výkonnější, a nemusíte za to nesmyslně připlácet extra“.
V dohledné době tedy doplníme testy i o ty levnější 65W edice nových 12nm RYZEN modelů. Modely 2600X a 2700X pak považujeme ale za velmi atraktivní pro ty, kteří chtějí vysoký výkon bez nutnosti něco ladit, vyladěnou stabilní a spolehlivou platformu a to nejlepší, co si lze v daných cenových hladinách do mainstreamu vůbec koupit. Druhá generace RYZEN jako vylepšení té první je velmi povedenou záležitostí, která odstranila některé dětské nemoci, vylepšila překvapivě znatelně řadu aspektů a znatelně zvýšila výkon hlavně na méně jader, zatraktivnila ceny a celkově celou platformu udělala prostě optimalizovanou a vychytanou. Ocenit musíme kvalitní zpracování procesorů s pájkou uvnitř, nízké teploty čipů i s tichými BOX chladiči v ceně u všech modelů a možnost si je osadit i do starších B350/X370 desek. A vzhledem k tomu že jde o nejlepší současné procesory v jednotlivých cenových hladinách, těžko se jim dá něco výrazného vytknout. Konkurence totiž téměř ve všech ohledech za podobnou cenu nabízí znatelné méně.
Za výbavu pro testování děkujeme našim partnerům
AUTOR: Jan "DD" Stach |
---|
Radši dělám věci pomaleji a pořádně, než rychle a špatně. |
|