Strana 8 z 10
- Podívejme se na provozní vlastnosti a taktování …
Jednou z ostře sledovaných kategorií je dnes provoz, a hlavně spotřeba systémů. V našem případě testujeme spotřebu celé sestavy. Spotřeba procesorů je dnes ale značně dynamickou a neustále se měnící veličinou. Jak Intel, tak AMD procesory mají značně propracované systémy řízení taktů a spotřeby v závislosti na aplikaci, vytížení a chlazení. V některých případech mohou dokonce překračovat svá TDP a tak dále.
Nový RYZEN 7 2600X žere více než RYZEN 7 1600X, ale ne o moc a víceméně to odpovídá výkonu navíc. S nárůstem a aktivací XFR2 to ještě o něco stoupne. Core i5 sice žere méně, ale také má znatelně menší výkon zatímco podobně výkonný Core i7-8700K žere více. Celkově tedy AMD dnes minimálně dorovnalo, ne-li překonalo Intel v efektivitě svých čipů.
AMD má však lépe vyřešeno chlazení, kdy jeho čipy jsou již v základu vybaveny kvalitní kovovou pájkou, kterou AMD ještě proti 14nm u 12nm modelů vylepšilo. Výsledkem jsou tak nižší teploty než u topících Intel procesorů A to i při taktování. AMD navíd dodává v základu mnohem lepší BOX chladič v ceně CPU, než Intel, který dokonce ke Core i5-8600K nedodá žádný chladič.
Wraith SPIRE je tichý, teploty v běžné zátěži s ním se pohybují do 60°C (hraní hry) a tak jej není problém skutečně používat v maximálním stress testu jako je Prime jdou teploty k 70°C, ale chladič zůstává tichý. Předchozí RYZEN 5 1600X neměl v základu žádný chladič, takže je to samozřejmě lepší nabídka teď. Asi by mnozí spíše uvítali ten výkonnější a svítící Wraith PRISM? Ten je ale exkluzivní pro 2700X model.
Musím ale říci, že osobně si myslím, že by ten výkonnější Wraith dával u 2600X ještě větší smysl, protože jsme u levnějšího CPU, u kterého by spíše většina uživatelů takto kvalitní základní chladič i s RGB skutečně používala byla by to úžasná přidaná hodnota v poměru cena-výkon platformy.
Pokud jde o taktování, tak RYZEN 5 2600X stejně jako 7 2700X není procesor, který byste si měli kupovat, pokud chcete taktovat. Intel tak nějak zblbnul lidi, že na taktování si musíte připlácet a umožňuje taktovat jen nejvýkonnější a nejvýše taktované procesory. Ale to je vlastně hloupost a je to jen proto, že Intel nechce abyste taktovali a nechce abyste získávali výkon zadarmo.
Taktování má být přeci o tom, udělat si ze slabšího a levnějšího modelu ten výkonnější. Takže i7-8700K či Core i5-8600K jsou vlastně extrémně hloupé procesory na taktování, protože jsou drahé a vysoké takty už mají v základu. Intel ale záměrně nechce abyste si levnější Core i7-8700 bez K nebo Core i5-8400 mohli nataktovat na výkon těch dražších modelů a dál. AMD však vrací taktování skutečný smysl. Ani levnější modely totiž pro taktování nezamyká. Takže pokud chcete taktovat je logické si koupit levnější RYZEN 5 1600 nebo 7 2700 s nižšími základními takty, a tedy mnohem větším OC potenciálem než RYZEN 5 2600X či 7 2700X, které má menší OC potenciál, protože mají v základu mnohem vyšší takty a jsou nataktovány a vyladěny za vás, za což právě platíte.
Obecně z taktování RYZEN 5 2600X asi nadšení overclockeři nebudou příliš na větvi, ale on to není procesor pro ně určený! AMD tenhle procesory vyladilo tak, že v podstatě maximálně využívá svého potenciálu a taktuje se sám. Zejména v kombinaci nového boostu a XFR2 a odpovídajícím chlazením. Pokud se pustíte do taktování, dokážete z něj dostat 4,2GHz na všech jádrech.
Stojím si za tím, že pokud chcete doma normálně taktovat, kupte si určitě levnější RYZEN 5 2600 model a pak si hrajte. 2600X už je skvěle vyladěný z továrny díky XFR a boostu běhá tak rychle jak je to rozumné vzhledem ke spotřebě a chlazení, a cena za to je velmi rozumná proti základnímu pomalejšímu 2600 modelu.
|