Strana 9 z 10
- Spotřeba, teploty a taktování
Jednou z ostře sledovaných kategorií je dnes provoz, a hlavně spotřeba systémů. V našem případě testujeme spotřebu celé sestavy. Spotřeba procesorů je dnes ale značně dynamickou a neustále se měnící veličinou. Jak Intel, tak AMD procesory mají značně propracované systémy řízení taktů a spotřeby v závislosti na aplikaci, vytížení a chlazení. V některých případech mohou dokonce překračovat svá TDP a tak dále. Řekl bych dokonce, že AMD je dnes v tom propracování řízení výkonu a spotřeby už výrazně dál, než Intel.
Testujeme všechny CPU v základu s nastavením TDP tak jak uvádí výrobce. Nemáme aktivní žádné taktování a překračování TDP nad rámec specifikací. Aktivní jsou pouze boost/turbo technologie. Záleží na použité desce i chlazení, kam až takty půjdou a tomu bude odpovídat spotřeba. Jinak 7nm procesor testujeme na X570 desce, kdy čipset díky PCIe 4.0 žere o několik W více než X470/Z390.
12nm výroba proti 14nm je o něco lépe optimalizovaná a odráží se to hlavně na efektivitě. AMD mohlo posunout takty a výkon při zachování prakticky stejné spotřeby. Ta je velmi nízká.
Pokud jde o chlazení, tak RYZEN 5 3400G má výhodu pájky a většího chladiče, kdy tak ani v zátěži u něj nepřekročí teploty 60°C, což je naprosto vynikající. RYZEN 3 2200G má sice jen pastu a malý chladič, ale protože je úspornější, i u něj teploty nepřekročí velmi dobrých 65°! A to jsou oba chlazeny BOX chladiči WRAITH, které jsou i rozumně tiché. V tomto ohledu Intel zcela prohrává, protože jeho box chladiče jsou po všech stránkách horší a rozhodně nejsou tiché. Jenže tady se bavíme o levných CPU a případná investice do lepšího chladiče se tak hodně podepíše do ceny.
Pokud byste chtěli nějaký výkon zdarma přetaktováním, tak u Intelu máte smůlu. Core i3-8100/9100 jsou zcela zamčené pro jakékoliv pokusy, na B360 platformě nemůžete ani zvýšit takt pamětí nad 2400MHz. To samé platí i u Core i5-9400, paměti jsou zamčeny na maximálně 2666MHz. Na taktování nejlevnějších Pentium G také zapomeňte. Prostě nic.
To u AMD taktovat můžete a nemusíte kupovat ani drahou desku. B450 zvládá vše. Oba procesory, tedy 3400G i 3200G jsou pro taktování plně odemčené. Nově umí navíc PBO, takže tradiční ruční OC není nutné a díky PBO nemáte nevýhodu nižších taktů na 1 jádro a nižší výkon v určitých oblastech. PBO drží takty pěkně maximálně nahoře, v závislosti na chlazení. U RYZEN 5 3400G, kde AMD použilo pájku a dodává slušný chladič, tak procesor dokáže jet na maximum. To je někde kolem 4075MHz pro všechna jádra. Je to asi o 100MHz více než bez PBO. S ručním OC jsem se dostal na celém CPU na 4,1GHz ale žralo to více. U RYZEN 3 3200G je to velmi podobné, PBO dostane čip na 4025MHz. Nějaký posun tady tedy je, ale nic světoborného.
Taktování integrované grafiky je také možné, ale nad 1500MHz se mě zatím stabilně dostat nepodařilo a u RYZEN 5 3400G už je v základu 1400MHz. Nejzajímavější možností, jak znatelně zvýšit výkon obou procesorů a zejména integrovaných grafik, je osadit rychlejší operační paměti. Tady by měla pomoci lepší ZEN+ architektura proti první generaci. AMD sice uvádí základních 2933MHz, ale bez problémů běží i 3200MHz a také 3433MHz paměti. U X570 platformy zkouším i 3600MHz, ale to už dělá problémy. Každopádně osazení 3200/3433MHz s CL14 dokáže znatelně popostrčit výkon CPU a iGPU. Na druhou stranu tyhle paměti jsou obvykle dražší, a tak to trochu popírá smysl platformy ;). Ale je to možnost, která u Intelu a jeho cenově odpovídající platformy, zcela chybí.
Podívejme se tedy na závěr
|