Strana 9 z 10
- Spotřeba, teploty a taktování
Jednou z ostře sledovaných kategorií je dnes pochopitelně provoz, a hlavně spotřeba systémů. V našem případě testujeme spotřebu celé sestavy. Spotřeba procesorů je dnes ale značně dynamickou a neustále se měnící veličinou. Jak Intel, tak AMD procesory mají značně propracované systémy řízení taktů a spotřeby v závislosti na aplikaci, momentálním vytížení a také aktuálních dosahovaných teplot v různých částech čipu. V některých případech mohou dokonce dočasně překračovat svá udávaná TDP a tak dále.
Testujeme všechny CPU v základu s nastavením TDP tak, jak uvádí výrobce CPU. Nemáme aktivní žádné taktování a překračování TDP nad rámec specifikací. Aktivní jsou pouze běžné/výchozí boost/turbo technologie, nikoliv MCE/PBO apod. Testujeme ale s výkonným AiO chlazením, takže procesory mají možnost boostovat na maxima, což je výhoda hlavně pro Intel, který udává TDP jen pro základní takty, ale potřebuje mnohem vyšší, aby dosahoval často deklarovaného výkonu. To je problém u Intelu, který sice může udávat 60W, ale ve skutečnosti boostuje k 90W. U výkonnějších modelů je to ještě horší, kdy oficiálně 125W procesor má v praxi až 250W. A protože někteří výrobci desek upravují své vlastní „výchozí“ nastavení tak, aby ten boost byl nepřetržitý, ačkoliv má být v praxi jen velmi krátký, dělá to pak rozdíl v měřeních. V našem případě tedy dodržujeme krátkodobé boost omezení, tak jak ty CPU mají být. To platí i o AMD, které ale v praxi výrazně (prakticky vůbec) udávaných 65W nepřesahuje, jeho boost prostě funguje jinak a TDP je udáváno skutečně realisticky.
Co to v praxi znamená? Že 65W procesor AMD se 6jádry/12vlákny má nižší spotřebu než 60W (ve skutečnosti 89W) jen 4jádrový Core i3-12100, ačkoliv je AMD současně mnohem výkonnější, když přijde na výkon celého CPU. Ale oba tyto procesory jsou jedny z nejúspornějších v aktuální generaci, i když ne nutně nejefektivnější, protože AMD má mnoho modelů s podobnou spotřebou, které jsou o poznání výkonnější.
RYZEN 5 5500 má stejně jako třeba 5600G u sebe chladič. Jde ale jen o ten základní nízký Wraith Stealth, což je opravdu základní řešení. S ním se teploty pohybují podle typu zátěže od 75 do 85°C, a je relativně tichý. Je tedy použitelný, i když ty teploty nejsou nic moc. Pokud použijete něco výkonnějšího, v našem případě jsme jej chladili 280mm AiO, tak teploty se pohybují pod/kolem 60°C. I Core i3-12100 má BOX chladič, teploty jsou kolem 80°C, ale je o něco hlučnější. S výkonným AIO se pak teploty také pohybují pod/kolem 60°C. Oba dva čipy jsou tedy velmi nenáročné.
Ohledně taktování platí i u RYZEN 5000 to, co u předchůdců. Vřele nedoporučuji ruční domácí taktování RYZEN 5000/3000/2000 modelů vůbec! Pokud chcete lepší výkon, osaďte lepší chladič a procesor dejte na lepší desku. Obojí zvedne boost takty. AMD pak nabízí propracované automatické zvýšení výkonu přes technologii „PBO“, kdy stačí aktivovat tuhle funkci v RYZEN Master aplikaci/nebo v BIOSu a procesor pojede na vyšší limit TDP. Ovšem stále bude fungovat boost na méně jádrech, takže nebudete nikdy přicházet o výkon. AMD umožňuje aktivovat PBO a do toho ještě automatické přetaktování, což dokáže vytáhnout vůbec nejvyšší výkon, ale je to samozřejmě za cenu ještě vyšší spotřeby atd.
Osobně doporučuji osadit procesory na co nejlepší desku a hlavní je osadit co nejlepší a nejvýkonnější chlazení. To většině bude stačit k nejlepšímu využití potenciálu CPU. Pokud chcete, zapněte PBO, kdy budete mít všechny výhody vyššího výkonu, které přináší obvykle taktování, ovšem bez nevýhod v podobě nižšího výkonu na jádro, vyšší spotřeby v situacích, kdy to není třeba atd. Funguje to i u RYZEN 5000, kdy AMD prakticky perfektně vyladilo dosahování maximálních boostů za vás a ručním laděním prakticky nic nezlepšíte, naopak. RYZEN 5 5500/5600G mají teoreticky čipy horší kvality, než jsou ty plně aktivní u RYZEN 7 varinat. Je tak na místě předpokládat, že bude i o něco horší na taktování včetně PBO. Především ale proti „VERMEER“ sérii s čiplety mají prostě složitější monolit, takže nedosahují až tak vysokých taktů. Limitované je i to překračování jen 65W TDP, které CEZANNE modely mají.
Nicméně RYZEN 5 5500 taktovat jde, je plně odemčený. V pohodě jej přetaktujete na úroveň výkonu dražších procesorů jako RYZEN 5 5600 apod. Což není nezajímavé. Stojí za pozornost že procesor prakticky nezvýší svou spotřebu ani nároky na chlazení.
Jinak dobře všichni vědí, že RYZEN 5000 procesory milují rychlé paměti, ideálně 3600 až 4000MHz, s poměrem 1:1 (k rychlosti vnitřní sběrnice) a s co nejnižším časováním. To v mnoha případech zvedá znatelně výkon proti třeba základním DDR4 3200MHz. CEZANNE je trochu vybíravější, ale solidní DDR4-3600MHz dokáží výkon také o pár % posunout proti 3200MHz.
Podívejme se tedy na závěry a hodnocení ...
|