TEST: AMD RYZEN 7 2700X – nový nejlepší mainstreamový procesor na trhu pro všechny! Tisk E-mail
Napsal Jan "DD" Stach a redakce   
Čtvrtek, 19 duben 2018
Přejít na obsah
TEST: AMD RYZEN 7 2700X – nový nejlepší mainstreamový procesor na trhu pro všechny!
AMD RYZEN 7 2700X a X470 platforma
CineBench R15 - Rendering
7-Zip - Komprimace dat (AES)
POV-Ray - raytracing Rendering
X265 - Video Encoding
TrueCrypt AES
Výkon ve hrách
Provozní vlastnosti, chlazení a taktování
Ceny, celkový výkon a výhodnost nákupu
Závěr a hodnocení

 

 

  • Závěr a hodnocení

Jedna z obav mnoha uživatelů kolem prvních RYZEN procesorů, bylo právě to, že jsou nové. Tedy nevyladěné atd. Musím ale říci, že obavy nebyly úplně na místě. Ano nějaké dětské nemoci byly, ale pokud jste se drželi specifikací pamětí, tak vše fungovalo hned a bez potíží. Ale ano, chápu ten postoj.

A tak je vlastně dobře, že AMD s tímhle 12nm UPDATE přišlo. Vylepšena bylo spousta drobností a nyní je tak platforma už velmi dobře vyladěna. Navíc i podpora RYZEN procesorů a optimalizace pro ně v nových verzích mnoha aplikací se hodně zlepšuje a jejich výkon tak stále narůstá. Pokud jste tedy čekali, až AMD své RYZEN procesory a AM4 platformu trochu vyladí a zbaví dětských nemocí, tak jste se dočkali! Nové desky X470 zásadně zapracovaly hlavně na podpoře a vyladění pamětí. Takže bez potíží jde u kvlaitních modelů už teď funkčně nastavit 3200, 3400 dokonce 3600MHz! A půjde i více a RYZEN z toho budou hodně těžit výkonově, což si ukážeme v dalších testech. Dnes jsme všechny procesory testovali s RAM na rychlosti dle specifikací, což u nového RYZEN 2000 znamená 2933MHz. S 3200 a 3400MHz RAM je však v řadě oblastí o několik % výkonnější.

Asi se ptáte, zda je nějaký rozdíl, když osadíte RYZEN 7 2700X do starších X370/B350 desek. Udělali jsme jen rychlý test a ano, několik jednotek % u kvalitní X470 desky získáte, což ale může jít na vrub právě lepšímu vyladění paměťového systému či XFR2 (výhradně X470), takže vše je dle očekávání. Pravdou ale také je, že ten rozdíl výkonu není nijak zásadní, takže pokud máte kvalitní B350/X370 desku, můžete do ní zcela v klidu nový procesor osadit. Nicméně ano, X470 jsou samozřejmě lepší, vyladěnější a prostě tím, čím mají být. Důležité však je, že na rozdíl od Intel Z370 platformy, AMD neudělalo X470 pro nové čipy povinný jen proto, aby na tom vydělalo o něco více. A tedy nerazí konkurenční styl „F***U“ zákazníky, "F***U" ekologie a "F***U" zdravý selský rozum.  

 

  • AMD RYZEN 7 2700X je nejlepší

                      mainstreamový procesor pro všechny! Nemá konkurenci.

AMD staršími RYZEN 7 procesory hodně šláplo spícímu Intelu do úsměvu. Přesto se našlo hodně těch, kteří si i po uvedení 8jádrových Ryzenů šli koupit už jasně přežitý 4jádrový Intel. Dnes si místo něj kupují 6jádrový Intel, jenže AMD je prostě dál. Core i7-8700K není výkonovým konkurentem RYZEN 7. Intel má procesor se stejným výkonem! Je jím Core i7-7820X také s 8jádry/16vlákny, jenže teď stojí dvojnásobek toho co RYZEN 7 2700X, žere více a je do ultra drahé X299 platformy.

 

Častá a řekl bych zoufalá argumentace obhajoby nákupu horšího jen 6jádrového procesoru Intel dnes je, že Intel má přeci vyšší výkon na jádro a vyšší výkon ve hrách. Jenže rozdíl výkonu na jádro je už velmi malý a pro běžnou praxi dnes už v podstatě bezvýznamný (v optimalizovaných aplikacích kde na výkonu záleží). Většina procesorů Intel a AMD je dnes zcela srovnatelná. A rozdíl výkonu ve hrách? Také jeden velký mýtus, kterým akorát někteří blbnou hráčům hlavu. Drtivá většina hráčů používá kombinaci grafické karty a rozlišení, u kterého v podstatě neexistuje žádný v praxi znatelný rozdíl výkonu mezi současnými podobně drahými Intel a AMD procesory. Nicméně ano, jsou takové scénáře, kdy Core i7-8700K může mít o několik FPS vyšší „výkon“ než RYZEN 7 2700X. Pomineme-li fakt, že to v praxi fakticky naprosto nic neznamená pro hratelnost (a to opravdu nikdy), tak nelze pominout fakt, že to není proto, že by 8700K byl výkonnější procesor než 2700X!

RYZEN 7 2700X má jako celek vyšší výkon a to běžně o 15-20%. Proč má i7-8700K tedy o několik jednotek FPS vyšší výkon v určitém scénáři? Protože daná hra nevyužívá plně výkon ani jednoho procesoru, ale jen jeho část. Pokud skutečně využijete výkonu CPU jako celku a tedy kromě hry budete mít reálně v pozadí další aplikace a úlohy, výkon 8jádrového RYZEN se prostě projeví a bude vyšší. Je hloupé si kupovat za stejnou cenu slabší procesor jen proto, že v některých hrách v některých situacích má o pár bezvýznamných FPS více (a často se bavíme o FPC nad 100 i 200, kde z hlediska prkatické hratelnosti neexistuje rozdíl).

Proč? Protože až se stane, a že se stane, že hry začnou využívat větší počet vláken a jader, tak i7-8700K bude za RYZEN 7 2700X zaostávat i ve hrách. Protože je to prostě slabší procesor. Znovu, Intel má výkonově identický čip k R7 2700X, je jím Core i7-7820X jen vám ho nechce prodat za odpovídající cenu.

 

  • Závěr

AMD RYZEN 7 2700X je po všech stránkách excelentní procesor, který dnes prostě nemá reálně srovnatelnou konkurenci v mainstreamu. Za stejnou cenu jako tohle vyladěné 8jádro se 16vlákny a parádním tichým a výkonným RGB BOX chladičem v ceně, se vám Intel snaží prodat jen ubohá 6jádra s mizerným nebo žádným chladičem v ceně. Nezlobte se na mě, ale koupit si 8700K za současných podmínek místo 2700X je prostě na léčení. Jedinou výhodou Intelu jsou vyšší takty při přetaktování a tedy teoretická možnost dosažení 5GHz, kdy AMD dokáže jen max. 4,25-4,3GHz. Jenže pořád je to 5GHz na 6jádrech/12vláknech proti 4,25GHz na 8jádrech/16vlákne za stejnou cenu. AMD tak má pořád znatelně obecně výkonnější celek a lepší nabídku. A znovu opakuji, Intel má v nabídce vlastně úplně stejně výkonný procesor jako je 2700X, jen ho nemá v mainstreamu a prodává ho za dvojnásobnou cenu a je mnohem méně efektivní a platforma X299 pro něj je mnohem dražší a náročnější.  

Je toho málo, co se dá novému AMD RYZEN7 2700X vytknout. Jednoduše proto, že lepší procesor pro mainstream tu vlastně ještě nebyl! AMD dalo nejvyššímu modelu smysl, když jeho cenu nastavilo nečekaně nízko a není o moc vyšší než za základní model. Dává k němu vychytaný tichý chladič, který drtivá většina uživatelů ráda a bez potíží klidně použije, nastavilo jej tak, že plně využívá jeho potenciálu a jeho taktování je tak vlastně naprosto zbytečné. Snad jprávě fandové taktování budou trochu zklamaní, ale většina lidí netaktuje, tak je spíše potěší právě to, jak AMD maximalizuje využití čipu jako takového. Fandy taktování tak může naopak těšit, že si mohou koupit levnější základní 8jádrový model, se kterým si mohou vyhrát a nepřiplácí u AMD za nějaké „privilegium“ si udělat ze slabšího čipu ten výkonnější. Nabídka a existence RYZEN 7 2700X vedle RYZEN 7 2700 prostě dává perfektní smysl a vůbec bych se nedivil, kdyby RYZEN 7 2700X byl nejpopulárnější čip v celé nové řadě. I když pokud vás zajímá spíše spotřeba než maximalizace výkonu, pak z RYZEN 7 2700 budete naprosto nadšeni. Ale o tom až příště.   

Pro ilustraci situace bych rád ještě zmínil srovnání RYZEN 7 2700X za 8200 korun s Core i7-6950X za dnes 40 tisíc korun! Ano, ještě začátkem minulého roku, byl Core i7-6950X s 10jádry tím nejlepším, co jste si mohli vůbec do PC koupit a Intel si za něj tehdy účtoval 50 tisíc, dnes jej stále prodává za 40 tisíc(!). Aktuální RYZEN 7 2700X už je ale o několik % výkonnější. Tak obrovský skok udělalo AMD a tak hodně posunulo celý trh a rázně ukončilo dobu 4jádrové mizérie a stagnace a rýžování Intelu, který se z toho ještě nevzpamatovat. Bohužel značná setrvačnost mnoha zákazníků a OEM partnerů znamená, že i dnes Intel prodává více CPU než AMD, přitom pro většinu zákazníků jsou po všech stránkách mnohem horší a nevýhodné řešení.

AMD tak nyní srovnalo výrazně krok s Intelem ve výkonu na 1 jádro, v řadě hůře optimalizovaných aplikací už není rozdíl výkonu, který by skutečně stál za řeč. Zato rozdíl celkového výkonu čipů je ohromný. Intel za podobnou cenu zaostává dnes běžně o 15% a více, což všude, kde na výkonu skutečně záleží, může být rozdíl v praxi i několika hodin. RYZEN je navíc velmi efektivní procesor, má velmi kvalitní pájku místo pasty uvnitř takže ani moc netopí a můžete ho osadit i do starší desky, kterou tedy nemusíte vyhazovat. Nová X470 platforma má ale smysl a sama přichází s několika vylepšeními a optimalizacemi.

V současné chvíli tak můžeme říci, že AMD jednoznačně překonalo Intel a nabízí objektivně po všech stránkách nejlepší procesor a platformu v mainstreamu pro všechny. Intel musí výrazně zlevnit, a hlavně uvést 8jádrový mainstreamový čip, protože prostě jeho současná nabídka objektivně nestačí a pokud si ji někdo kupuje, pak to rozhodně není v pořádku. AMD tedy plní sliby a výrazně překonává naše očekávání. RYZEN 7 2700X je vychytaný produkt po všech stránkách až nečekaně povedený a dobrý UPDATE už tak jedné z historicky nejpovedenějších nových PC platforem vůbec. AMD však dodává, že tohle je pořád jen začátek. Příští rok nás čeká zbrusu nová generace ZENu samotného už na 7nm, kdy určitě potěší, že i tyhle čipy si budete moci osadit do stávajících X370/X470 desek.

Shrnutí: AMD RYZEN 7 2700X a X470 je skvěle vyladěný produkt (jaký na poli CPU už dlouho nebyl), který je objektivně a průkazně tím nejlepším, co si ve střední kategorii můžete vůbec koupit, a to s překvapivě velkým a jasným náskokem. Intel se snad ani moc nesnaží a spoléhá jednoduše na hloupost a rozhodně setrvačnost zákazníků a OEM partnery, kteří nakupují dle značky a ne dle skutečných vlastností produktů. Musíme ale dodat, že skvělý RYZEN 7 2700X ale není jedinou zajímavou novou volbou. O tom však až příště ;).

   

"AMD RYZEN 7 2700X je nejlepší mainstreamový CPU současnosti, skvěle vyladěný, extrémně výkonný a překvapivě cenově dostupný a výhodný"

Za výbavu pro testování děkujeme našim partnerům:

 

 

 

 

AUTOR: Jan "DD" Stach
Radši dělám věci pomaleji a pořádně, než rychle a špatně.

Starší články


Komentáře
Přidat Nový
MartinCZ80 [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] - srovnání 2018-04-20 03:19:31
avatar
Recenze a srovnání R5 2600X s R5 1600X bude prosím? nějak jsem furt odkládal výměnu svého starého pc s proc. X3 445 ale už je načase s tím něco udělat ta R5 2600X vypadá zajímavě jelikož netaktuji a asi (spíš určitě) neplánuji taktovat tak to bude ideální procesor.
aDDmin [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2018-04-20 10:36:16
avatar
bude bude
StahlGAMING [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2018-04-20 05:04:44

Dakujem za test je skvely, aj ked cakam na 2600x. Uprimne by som isiel do 2700x ale debilna cena ddr 4 proste devastuje rozpocet.
Mano [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2018-04-20 07:04:13
avatar
bolo by zaujímavé zrovnať 1800X a 2700X na rovnakej frekvencii.
aDDmin [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2018-04-20 11:48:57
avatar
pokud budou mít stejné i RAM bude 2700X v průměru o 3% výkonnější a zároveň úspornější .... nicméně díky rychlejším RAM bude ten nárůst výkonu 6-9%
vladislavpokorny [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2018-04-20 08:31:33

Citace: "To ale není proto, že by to byl výkonnější procesor, je to proto, že hra neumí výkon těch výkonnějších procesorů skutečně využít a pak hraje roli takt na těch málo vláknech, která využita jsou a méně jádrové čipy mají obvykle tyto takty vyšší."

Takže sumasumárum, dokud se vývojáři nenaučí dělat hry pořádně, bude zatím na hraní lepší intel ...
aDDmin [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2018-04-20 10:37:49
avatar
Z hlediska hratelnosti hry (jakékoliv) nehraje rozdíl jestli máš 2700X nebo 8700K .... takže si logicky vybereš ten obecně výkonnější CPU
komplik [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2018-04-21 23:05:54

http://www.comptoir-hardware.com/articles/cpu-mobo-ram/36169-test-amd-x470-r5-2600x-r7-2700x.html?start=12

a dole X-Plane. Flagship Ryzen 2700X má výkon coby 4 roky starý intel a proti 8700k to dosává o 28% a to proti stocku. Přetaktovaná 8700k na 5GHz s horšími paměťmi mi ve stejném testu dělá přes 58FPS, tzn Ryzenu to nandá o 45%, stejně to ale nandal mojí původní 4790k na 4.6GHz která dělala o chlup lepší výkon než 2700X.

Najdou se prostě místa, kde je amd absolutně neaplikovatelné a za rozdíl 6-8 stovek na počítači za 70-100 tisíc, protože tyhle CPU nebudou moc často kupované k levnému zbytku to hrát roli vůbec nebude.
otesanek008 [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] - Propaganda 2018-04-20 08:37:05

Čekal jsem hodně, ale tohle ... ?!
GiGi [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] - vyber hry pro test 2018-04-20 08:38:47

Vybrané hry nejsou vhodné pro testovani CPU. Na to je vhodné vybrat nějakóy simulator nebo strategii,tady se to fakt nepozna...
aDDmin [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2018-04-20 11:49:34
avatar
vybrané hry jsou jakékoliv jiné současné moderní, otestovali jsme FullHD s výkonnou grafikou i mainstreamovou a také výkon ve 4K ukazujeme prostě skutečnou nezkreslenou herní realitu tak jak se to bude používat, ne nějakou manipulaci.... Total War Warhammer II je strategie ;)
GiGi [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2018-04-20 20:25:10

No ale přeci jen bych na výkon CPU volil jine hry. To je stejne, jako bys pri recenzi GPU testoval rychlost ve WinRaru...
aDDmin [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2018-04-20 20:50:16
avatar
otestovali jsme to zásadní co je třeba, FullHD s výkonnou kartou, FullHD s mainstreamem a 4K s high end grafikou, tedy tak jak se to bude používat. Kdyby byl výkon RYZENu nějak zásadně nižší ve hrách, ukázaly by to i tyhle hry a testy. Takže test spíše ukazuje, jak zbytečné je o herním výkonu u procesorů této výkonové třídy, se dnes vůbec bavit.

Pokud kupujete jakýkoliv současný moderní CPU v cenové relaci nad 4 tisíce a výše můžete být zcela v klidu ohledně her a využití i nejvýkonnější karty. neexistuje dnes hra, ve které byste měli problém s hratelností a výkonem CPU .... výkon CPU pro hry vás u takto drahých CPU jako je RYZEN 7 nebo i7 nemusí ani trochu zajímat, protože bude zcela stejně použitelný a pro hraní her nebudou existovat žádné rozdíly mezi nimi. Takže si prostě kupte ten obecně nejvýkonnější a nejlepší procesor s nejvíce jádry/vlákny jaký za danou cenu lze mít.

jednoduše to že hry nepoužívají více jader/vláken je dočasné, dá se změnit, dá se dodělat a to i do vydané hry. Ale do již koupeného CPU dolepíte další jádra/vlákna asi těžko ;).
MiroP [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2018-04-20 08:55:16

"Takže i7-8700K či Core i5-8600K jsou vlastně extrémně hloupé procesory na taktování, protože jsou drahé a vysoké takty už mají v základu." Coz je ale 2700X to iste, ale s tym rozdielom, ze taktovat sa neda vobec, pretoze od vyroby bezi na max. Ked som okolo Vianoc pisal, ze ak zdvihnu takty u Ryzenu, zdvihne sa aj spotreba, tak som podla mnohych placal blbosti. Vykon ako taky je podla ocakavania, je to dobre CPU, to uz bola prva generacia. Pre zakaznika hlavne po rokoch moznost volby. Recenzia mohla byr polovicna, keby sa neopakuje dookola takmer identicky text.
Ganimoth [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2018-04-20 10:01:23
avatar
S tim opakovanim, holt grafomanie v akci. Alespon se mu ulevi .
aDDmin [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2018-04-20 10:42:56
avatar
já jsem to chtěl udělat kratší .... jenže pak jsem přidávala přidával
Ganimoth [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2018-04-20 11:00:27
avatar
seriozne, chtelo by to editora, kterej by to prebral a procesal
aDDmin [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2018-04-20 11:43:32
avatar
jsem to prošel znovu, si nemyslím, že bych se tam nějak opakoval ... je tam prostě řečeno vše, co by řečeno být mělo včetně kontextu ....
Zvirek [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] - jen cena není pro mainstream 2018-04-20 09:00:05

Acho, škoda jen těch cen.

Kde je doba, kdy mainstream CPUj stál okolo 5tis Kč a GK to samé .
( rok 2012 - I5 3570K, nebo Xeon 1230V2 , Gk -R9380X - oboje za cenu něco přes 5 tisíc ).
Ceny přes 8 tis za CPU a 10K za GK už jsou dost na mainstream, ale co se dá dělat.
Zatím jedu na kombu Xeon ( dtto co i7 3770 a GTX 1070 ) a pořád no problem v QHD, ale přeci jen čas mého CPU již nadchází a v tuto chvíli by asi tonot Ryzen byl volbou.
aDDmin [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2018-04-20 10:40:03
avatar
CPU do 10 tisíc jsou mainstream ... AM4 a LGA 1151 jsou mainstreamové platformy .... nelze je označovat za něco jiného, protože vyšší segment a hihgh ned je jasně daný X299 a X399 platformami a procesory s dvojnásobkem jader i cenou ;)
navy [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2018-04-20 09:28:11
avatar
Dobrá recenze, díky, 2700X je velmi dobrý cpu.
Co jsem zatím viděl, tak práci s přetestováním (meltdown a spectre) si dal ještě Anandtech - Odkaz
digitalis [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2018-04-20 10:52:08
avatar
Velmi dobra recenzia. Len toho opakovania pomenej.

AMD vyladilo Ryzen do detailu. Nech zije novy kral mainstreamu!
Johny.m91SVK [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2018-04-20 11:38:57
avatar
Suhlas uz sa tesime na skladanie hernej masiny
otesanek008 [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2018-04-20 12:11:16

To sis vybral špatně ... na mnoha jiných místech píší ve smyslu: "We would recommend the 8700K for a flat-out gaming PC, as it is hands-down the best gaming performer."

A proč? Protože v běžném světě mimo benchmarky jsou na tom lépe CPU s vyšším výkonem na jádro. Je u nich mnohem lepší využitelnost výkonu.
aDDmin [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2018-04-20 12:22:06
avatar
hele už mě nebaví to tvoje lhaní, ignorování faktů a překrucování ... doporučit 8700K se dnes prostě objektivně nedá (navíc když je dražší), protože je to slabší CPU a i na to hraní musíš ignorovat spousta faktů .... já jsem nadšený hráč a 8700K bych si nikdy nekoupil místo 2700X? proč, protože kromě hry mám stále zapnuto řadu dalších aplikací současně a na výkonu CPU tak záleží jako celku ....

procesory máme otestované právě v reálném světě mimo benchmarky a tam není i7-8700K ve hrách o nic lepší než RYZEN 7 2700X ... a přestaň laskavě plácat něco o vyšším jádrovém výkonu, když kromě i7-8700K jsou všechny Intel a RYZEN čipy dnes velmi srovnatelné ve výkonu na jádro ...

a 8jader/16vláken na 4Ghz je pořád lepších v reálném světě než 6/12 na 4,5GHz a využitelnost výkonu se navíc stále mění a zlepšuje. Aplikaci a hru můžeš vylepšit postupně, do procesoru ty dvě jádra ale už dodatečně nepřidáš.


Jsem si 100% jistý, že v běžné praxi ve hrách žádný uživatel nebude mít s R7 2700X nějak méně výkonu než s Core i7-8700K aby to někde i v nejhorších případech vůbec poznal. zato pozná, když ten CPU využije celý, že mu chybí 15-20% výkonu téměř všude jinde ....
JirkaH [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] - Oprava v grafech 2018-04-20 22:05:28

i7-8700K je 6C/12T, nikoli 6C/6T
Jinak opět díky za pěkný test
komplik [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2018-04-21 23:15:07

Kolik bude stát mašina s GTX1080Ti, 16/32GB RAM, Nějakým NVMe diskem nebo větším - 1TB SSD, s nějakým diskem na data, s adekvátním zdrojem v adekvátní skříni s adekvátním chlazením, systémem, monitorem a dalšími periferiemi. záleží za člověk chce hrát na malém monitoru nebo velké TV apod. Počítám že s rozumnými komponentami to bude kolem 60 tisíc. Rozdíl mezi 8700k a 2700X je 6-8 stovek (záleží na krámu).

Opravdu člověka zboří takovýhle rozdíl v celkové ceně? Nemyslím si.

Pokud člověk vezme nějaký high refresh rate monitor, třeba oblíbený Predator X34, tak ta cena poletí ještě více a na high refesh rate monitor se každé FPS navíc bude hodit, tudíž opět jasná volba intel.


výše jsem ukazoval:
http://www.comptoir-hardware.com/articles/cpu-mobo-ram/36169-test-amd-x470-r5-2600x-r7-2700x.html?start=12

V leteckém simu je Ryzen tragédie, když se ta 8700k taktne na 5GHz a nebude na stocku, tak Ryzena dá i o 45%, když to někdo natlačí na 5.2-5.3 tak se bavíme o kulatých 50% výkonu navíc.
marek13 [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2018-04-22 23:02:02

Áno, súhlasím, jednoducho /inak výborné/ ryzen CPU ešte stále nie sú tak univerzálnym procesorom ako procesory Intel /stále sú napríklad pomalšie pri javascipt operáciách/.
A preto zase naopak nesúhlasím z s addminom, že koupit si 8700K za současných podmínek místo 2700X je prostě na léčení.
Určite to nie je na liečenie, naopak je to normálne a regulárne odporúčať na kúpu 8700K ide len o to, aby človek zistil, že ako a na čo sa bude počítač využívať.

Ja si napríklad stále myslím, že aktuálne do univerzálneho domáceho PC neexistuje lepšia voľba ako 8400. Je ale na každého vlastnej zodpovednosti, aby si predstavil a zistil, čo bude od svojho PC požadovať. Ak niekto doma proste potrebuje viac vlákien, tak nepôjde do 8400 ale pôjde do /teraz znova zlacnenej/ 1600.
kojot1 [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2018-04-23 08:57:48

Jenže kupovat CPU s jednogeneračním čipsetem je nesmysl (i přes letitou výchovu uživatelů Intelem). Tak jako se doposud dál koupit jen s OC čipsetem, což je další nesmysl. Intel a marketing slaví totální úspěch. Nicméně ani, CPU je to dobré, škoda že jako produkt takto zprzněný. (i8400)
armagedontek [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2018-04-20 15:39:21
avatar
Vsem je zrejme, ze tady jen prudis hloupostmi, ale budiz, to je jenom tvoje volba. Zkusim to s tebou jeste jednou.
Muzes mi odpoved na jednoduchou otazku?
Mas moznost si vybrat budto i7 8700K, nebo i7-7820X, ktery si vyberes? Klidne opomen zbytek te drazsi platformy, ten je soucasti volby.
Testovany Ryzen je vykonove rovnoceny s i7-7820X, jenom za cenu o chlup lepsi nez 8700K. O co se snazis?
aDDmin [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2018-04-20 15:49:11
avatar
už nemůže, jeho flame a ignorování faktů mě přestalo bavit ... na některé lidi prostě objektivní fakta neplatí.
marek13 [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2018-04-20 23:33:35

Nevybral si špatně ak inklinuje k AMD. Tento refresh je veľmi pekný a myslím, že všetci môžu byť spokojní. Ja to vidím tak, že doba FX je dávno za nami a tí, ktorí majú radi AMD si môžu kúpiť dobrý ryzen a budú v pohode a spokojní. Tí ktorí majú radi Intel si vyberú dobrý Intel a tiež budú super spokojní. Ani predchádzajúca a ani táto verzia ryzenov fanúšikov Intelu nepresvedčí, aby menili, to by museli v AMD ešte výraznejšie zlacnieť. Hlavné však je, že už je tu skutočne dobrý výber v oblasti CPU a každý by mal byť spokojný.
Intel má stále technologickú prevahu vo výrobnom procese o čom svedčia výšky dosahovaných frekvencií, výkon IPC a spotreba.
AMD má výborne fungujúcu "modulárnu" architektúru, kde následné pridávanie jadier bude jednoduchšie ako u Intelu.
Netreba sa hádať čo je lepšie, lebo tak ako nový ryzen, tak aj coffelake sú výborné.
Ten kto má dosť peňazí na obnovu PC povedzme každé dva alebo tri roky, tak by mal brať Intel, lebo ešte stále sú Intel architektúra a vyššie takty pri bežnom používaní výhodou. Ak niekto kupuje PC raz za päť alebo viac rokov, tak výhodnejšie pre neho môže byť AMD - predsa len 16 vlákien to nie je len tak.
Varin [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] - :-) 2018-04-23 03:35:35

Doba FX je za námi a ani bych to nevzpomínal. Je to sice čerstvější než doba Pentií 4, ale obě firmy jsou si v přešlapech kvit Co je lepší je na uživatelích a s Ryzenem rozhodně nešlápnou vedle
kojot1 [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2018-04-23 09:02:14

IPC e prakticky stejný, všechny CPU mají stejnou architekturu (až na FX samozřejmě).
AndyF1 [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] - Lepsie porovnanie spotreby ? 2018-04-20 10:55:25

DD -> mohli by ste este pridat aj graf pomeru celkovy vykon / prikon ?
Ako divam na graf celkovy vykon Ryzen 2700x je len o 5 az 14% vacsi ako Ryzen 1700X.
Ale narast spotreby je vyrazne vacsi 218W vs 150 W. Rozdiel + 75W (+30%) vobec nezodpoveda takemu malemu narastu vykonu.
Pekne by bolo vidiet aj porovnanie pretaktovaneho R 1700 na uroven zakladnych taktov 2700X.NA rovnakej zakladnej doske s rovnako nastavenymi pametami. Vykon vs spotreba zostavy napr v Cinebench. Ale to si najdeme inde.
aDDmin [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2018-04-20 11:46:24
avatar
ten nárůst spotřeby je daný prostě takty, kdy XFR přidává jak takty, tak napájení, kolem 4GHz je ten čip velmi efektivní a spotřeba je nižší než u předchůdců s podobným taktem, ale jakmile začne XFR úřadovat a hnát to na 4,2GHz spotřeba silně naroste .... s tím se musí prostě počítat a je to tak dobře, CPU prostě využívá plně svého potenciálu. Právě proto existuje i RYZEN 7 2700 bez X ;) .....

S testy čipů nekončíme, takže určitě se na tu spotřebu zaměříme, bude to zajímavé právě u non X verzí, které nám ale AMD pošle poději na test ....
n3v3r3k [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2018-04-20 12:16:23

Celkem by me jese zajimala teplota desky. tenhle udaj skoro nikdo v recenzi nepise.
aDDmin [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2018-04-20 12:20:04
avatar
Teplota kaskády byla kolem 55°C, žádné drama (ale samostatný test ASUS desky teprve vyjde). Samozřejmě chce to solidní pasivy pro 2700X CPU a jeho nároky .....
n3v3r3k [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2018-04-20 12:26:51

ja mam msi b350 tomahawk + 1600 bez x na 3,9ghz při napetí 1,38v. v realchbench je teplota desky 70°C a teplota cpu je prumerne 65°C.
aDDmin [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2018-04-20 13:18:46
avatar
jasně, ale B350 jeou obecně levnější jednodušší desky s PC o méně vrstvách a mnohem menšími pasivy na často méně kvlaitních VRM .... to hraje roli u horších B350 desek bude výkon RYZEN 2000 horší, protože XFR2 nemají a precision Boost je kvůli omezenějšímu napájení a teplotám nepustí tak nahoru ... ale použití čipu samotného to u většiny nebrání, o to jde.

Cena desek, kvalita PCB, VRM a chlazení hrají dnes velkou roli, protože dynamické řízení taktů bere do úvahy prostě vše a rozptyl tak může být klidně 5-10% (stejně jako u grafik, třeba referenční NV mohou mít o 10% horší výkon než jaký je ukazovaný v recenzích dělaných v nejlepších možných podmínkách) ... o tom prostě je řízení taktů a tedy výkonu. Záleží na podmínkách okolo ...
sparkyyy [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2018-04-20 12:42:32

Ty testy tech her LOL!

Sam jsem fanda AMD, ale tohle je fakt moc.
aDDmin [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2018-04-20 13:15:55
avatar
Co? normální hry v několika nastaveních s fandovstvím to nemá co dělat .... samozřejmě pokud se vám nelíbí, můžete se podívat jinam Odkaz a Odkaz na DDWOrld.cz se snažíme testovat ve hrách tak jak se budou používat ty CPU ne žádné manipulace s extra nízkým rozlišením a detaily .... testujeme také s nejnovějšími UPDATE všeho ... takže naše výsledky sedí, což nemůžeme říci o jiných recenzích .... takže co konkrétně máme špatně?
sparkyyy [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2018-04-20 13:29:17

Problem je ten, ze jsi vsechno testoval v nastaveni, ktery neukaze predskok intelu.

Tvrdis, ze ostatni testujou v situacich, ktere na 99% nenastanou s nizkym rozlizenim a top grafikama.

Opravdu?
https://i.gyazo.com/d42baae7f94bb990ea7e52e055355263.png
Testujes hry jako FC5 a dalsi moderni singleplayer hry a pritom ignorujes hry jako PUBG, DOTA, CSGO a Overwatch.

Jednou jsem tu cetl, ze to neni potreba testovat, protoze tam ma kazda sestava jakztakz velke FPS a ze na 60hz monitoru to stejne nikdo nepozna. Napadlo te nekdy, ze kdyz si nekdo koupi Vegu nebo 1080 a k tomu cpu za 10 litru, tak na vsechny tyhle hry uz davno bude mit 240hz monitor a bude chtit co nejvetsi vykon a co nejmin trhani? Tyhle hry dohromady hraje asi 150 milionu lidi a ty napises, ze na 99% nikdy tahle situace nenastane.

Zajimave taky je, ze vsechny testy co vidim na youtube maj alespon 2 z techto her.
aDDmin [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2018-04-20 14:21:01
avatar
??? testovali jsme to v nastavení, které se bude používat (které sami používáme, když ty hra hrajeme) Nehodlám nikomu lhát, že z hlediska použitelnosti je tam nějaký rozdíl u her. nebudu tedy manipulovat s nastavením a podmínkami testů tak, abych ukazoval v praxi neexistující a bezvýznamné rozdíly.

testovat PUBG, DOTA, CSGO a Overwatch nemá žádný smysl, hry jsou technologicky zaostalé i starší dvujádro se 4 vlákny je na ně dostatečné a opravdu neexistuje použitelný rozdíl mezi tím, když máš 250 nebo 280FPS v těchto hrách. Takže testovat tyhle hry a tvrdit že je tma nějaký rozdíl pro uživatele z hlediska současných výkonných CPU je velmi zavádějící ....

Pořád ignoruješ fakt, že výkonnější CPU ve hrách nemusí znamenat výkonnější CPU jako takový, protože ve hrách netestuješ výkon CPU ale výkon dané hry. To že má i7-7700K i dnes v některých případech více FPS než třeba Core i7-7900X rozhodně neznamená, že je lepší a výkonnější procesor. Pro hraní her je úplně jedno jaký máte dnes procesor, pokud má alespoň 8vláken..... výkon bude vždy více než dostatečný a v mnoha situacích (vyšší rozlišení) identický s mnoha jinými i třeba všude jinde mimo hry výkonnějšími čipy ...

Náskok Intelu je velký mýtus, žádný nemá. To jen hry mají mizerné optimalizace pro vícejádrové výkonnější čipy a to lze opravit. Dodatečně ale do procesoru jako uživatel další 2 jádra nedáš .... a až hry využití 8-16 vláken, bude prostě rozhodovat výkon CPU jako celku ... a test toho, jak to při hraní vypadá, když využiješ výkon CPU jako celku, v testu máme ;)


Stojím si 100% za tím, že z hlediska použitelnosti a výkonu ve hrách, neexistuje dnes mezi 2700X a 8700K žádný rozdíl a nic co by mělo běžné hráče nějak zajímat a trápit.
sparkyyy [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2018-04-20 14:54:50

>testovat PUBG, DOTA, CSGO a Overwatch nemá žádný smysl, hry jsou technologicky zaostalé i starší dvujádro se 4 vlákny je na ně dostatečné


Tohle proste neni pravda. Pokud chces hrat plynule na 240hz monitoru (a i rozdil mezi 120hz a 240hz je dost znatelnej) tak prumerne 250fps neni vubec dostacujici (hlavne protoze prumerne 250fps bude neakejch ~100fps v min 1%). Navic hry jako Overwatch jsou novejsi a dosahnout vysokeho fps je o dost obtiznejsi. Dostat se na 250 fps+ v Overwatch neni zadna sranda.

>Pořád ignoruješ fakt, že výkonnější CPU ve hrách nemusí znamenat výkonnější CPU jako takový, protože ve hrách netestuješ výkon CPU ale výkon dané hry. To že má i7-7700K i dnes v některých případech více FPS než třeba Core i7-7900X rozhodně neznamená, že je lepší a výkonnější procesor.

Ja tohle neignoruju. Planuju novej pocitac hned jak spadnou ceny grafik a nic nez ryzen nekoupim, hlavne protoze ja na pocitaci delam vic veci nez jen hry.


>Náskok Intelu je velký mýtus, žádný nemá. To jen hry mají mizerné optimalizace pro vícejádrové výkonnější čipy a to lze opravit.

Muzes tomu rikat jak chces, ale v plno hrach ten naskok je a neni duvod to zamazavat se slovy, ze ty situace na 99% nenastanou. Hlavne protoze dneska proste vic lidi hraje ty 4 hry co jsem jmenoval nez neaky Tomb Ridery a FC5.

Ano, jsou lidi co chtej hrat na 30" monitoru na max rozliseni v crossfire, je tu ale stale vic lidi, co chtej hrat online na 240hz monitoru. Nedava smysl ignorovat tu druhou cast publika.
aDDmin [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2018-04-20 15:03:07
avatar
já to chápu a tuhle velmi specifickou situaci nízkého rozlišení vysokého Hz monitoru výkonné grafiky beru, nicméně stojím si za tím, že ani tak to není o výkonu CPU, jako o naprosto mizerné technické optimalizaci a zastaralosti her typu PUBG, DOTA, CSGO a Overwatch. , pokud by využívali 8vláken třeba, tak neřeknu, ale všechny tři využívají tak maximálně 2-4 .... takže to není o výkonu CPU.

rozdíl mezi 120 a 240Hz je jen v hlavě, v praxi to žádný rozdíl není, hra je plynulá už od 60FPS naprosto stejně použitelně ...
komplik [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2018-04-21 23:25:54

Hráči je ale naprosto u zadele zda je nebo není nějaká optoimalizace, on chce své vysoké FPS a chce koupit takový HW který mu to umožní. Navíc kdo bude kupovat 240hz monitor zřejmě už nebude řešit rozdíl ceny v jedné návštěvě hospody, což je rozdíl mezi 2700X a 8700k
aDDmin [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2018-04-21 23:36:36
avatar
2700X těch 240Hz klidně zvládne .... navíc optimalizace dostávají hry pořád, takže je skutečně lepší si koupit výkonnější CPU jako takový ;)
Allie Fox [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2018-04-22 11:58:56
avatar
Jenže oni ty 240 Hz monitory jsou rozšířené asi jako Ferrari Enzo. Důvody jsou narozdíl od toho Ferrari i ryze negativní.

1) Kupovat si za takové prachy nechutné TNko je minimálně zvláštní (hodně se ovládám).

2) Kupovat si za takové prachy jen 1920x1080 je minimálně zvláštní (ovládám se).

3) I 180 a 165 Hz jsou pro exoty a smysluplnost pro fajnšmekry začíná na 144 Hz, kde je výběr mezi více rozlišeními (ne jen lowendové 1920x1080) a jsou tam i IPS a VA panely.

Rozdíl mezi klasickými 60 Hz a 144 Hz je pro fajnšmekry podstatný, ale k čemu proboha 240 Hz s tak podstatnými mínusy? To není řečnická otázka, odpověď mě vážně zajímá.
cuko [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2018-04-23 10:58:22

Nejaku tu zostavu som uz poskladal pre ludi, poznam vela gamblerov co drvia CSko, WoW, Overwatch, aj ja patrim medzi nich ale ani jeden nefunguje na 240Hz, na 144Hz poznam, to je ine ale 240Hz, nevravim ze takyto ludia niesu ale to sa asi bavime o takom percente ze sa ani nemusime o tom bavit
Frantin [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2018-04-20 14:16:09
avatar
Zajímalo by mě jakou spotřebu by tohle CPU mělo při teoretických 4,7 - 5Ghz.

Tady se jasně ukazuje že "12nm" není skoro ničím přínosné tak jako kdysi přechod z 28 na 20nm. Pro majitele řady 1000 nezajímavé a má smysl počkat až na 7nm proces.

Mimo optimalizací a snížení latencí se hranice max frekvence oproti předchůdci zvedla o cca 100Mhz, tím pádem u vysoko taktovaných top modelů s X se o OC vlastně nedá ani hovořit a spotřeba šla exponenciálně nahoru.

U AMD má smysl kupovat jen nižší modely za low cenu a udělat z nich top. Kdysi jsem si udělal z Opteronu výše taktované CPU nežli několikanásobně dražší Hi-end Athlon FX64(939) a to bylo panečku radosti.

U Intelu si naopak zase můžete parádně zařádit jen s K modely nejlépe v kombinaci s delidem. Pak nějakých 5,1-5,2Ghz není problém.

Prostě zákazník má z čeho vybírat. A jsem zvědav na reakci ze strany Intelu.

Já si v klidu počkám se Skylakem a 1080Ti na čipy pod 10nm a grafiky použitelné pro 4K. Pak teprve uvidím koho nákupem podpořím.
aDDmin [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2018-04-20 14:41:20
avatar
strašně moc .... Intel má výhodu, že svůj 14nm proces má udělaný pro své velké procesory .... AMD používá 14/12nm původem od SAMSUNGu a je udělaný pro SoC ....
Allie Fox [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2018-04-20 23:41:54
avatar
A pak přijde 10 nm od Intelu co nepůjde na víc jak 4,3 GHz. To už snad lidi pochopí, že přes frekvence cesta nevede.
komplik [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2018-04-21 23:27:39

"až pak přijde"

až přijde tak se to začne řešit, do té doby...
Martas [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2018-04-20 18:45:24

Ahoj prosim o radu mam AMD RYzen 2600X a tuto desku ASUS PRIME X470-PRO jake tam mam dat pameti co nejrychlejsi aby to jelo a nemuselo se nikde nic nastavovat v biosu nebo jinde, mam tam dat jen tech 2666 Mhz co ofiko uvadí.Nebo muzu i rychlejsi a pojedou rychleji, moc diky.
palda00 [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2018-04-20 19:14:50

Ryzen 2 podporuje 2933MHz v základu. Doporučuji tedy, alespoň 2933MHz.
armagedontek [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2018-04-20 22:16:20
avatar
Jestli chces mit uplnou jistotu, tak G.Skill nabizi edice s profilama primo pro Ryzeny. Ja bych se nebal ale vzit klidne i neco jineho (s pametma je to dnes tezke..).
Osobne provozuji na 3000MHz oficialne nepodporovane Crucialy BallistiX Tactical (nakup nekolik mesicu dopredu naslepo) i na puvodni generaci, sice na Crosshairu VI, ale asi uz od druheho update biosu, hned par tydnu po vydani..
Cemada [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2018-04-20 22:25:00
avatar
Stejně bude asi muset do BIOSu aby nastavil aspoň XMP/AMP. Ty rychlosti pamětí jsou většinou OC a základ mají třeba jen 2133 MHz. Bez nastavení profilů na tyhle vysoké rychlosti nepojedou.
armagedontek [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2018-04-20 22:46:36
avatar
S tema AMD profilama jeste teda nemam osobni zkusenost, ale pravdepodobne mas recht, bez aspon toho zakladniho zasahu v biosu se pravdepodobne neobejde tak ani tak. Na druhou stranu, neni to zadna veda a internet je dnes plny navodu, myslim ze na x370 prime to bude prakticky stejne (na x470 prime navody asi jeste moc nebudou) a to bys mu mohl potvrdit, ze to je zalezitost na par kliku mysi ;)

PS: treba jsou ty nove chipsety uz chytrejsi i tady a dokazou si ten profil detekovat samy?
Cemada [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2018-04-21 08:41:13
avatar
Určitě ne. XMP/AMP může obsahovat více profilů a BIOS nemůže vědět který chceš používat. Je potřeba to nastavit ručně.
Při prvním startu PC pojedou RAMky spíše na rychlostech, které jsou podporované procíkem podle počtu modulů, SR/DR apod.

V BIOSu je to opravdu na 2-3 kliknutí. Zapnout D.O.C.P. a zvolit nějaký profil. Toť celé.
Dá se i předpokládat, že X470 jsou minimálně stejně odladěné, jako X370. Tedy že paměti které jsou otestovány na PRIME X370 budou v poho běhat i na PRIME X470 i když ještě nejsou uvedeny v MEMORY QVL Odkaz. Pár kousků tam je nad 3200MHz
kojot1 [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2018-04-29 09:15:55

Bacha, D.O.C.P. je rada napůl, je to Asusí featura.
Martas [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2018-04-20 21:04:05

Ok dekuji takze 3000Mhz budou fungovat jdu to objednat.
navy [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2018-04-20 21:27:38
avatar
Klidně vezmi RAM 3200MHz, pokud natrefíš za rozumnou cenu.
Odkaz
Martas [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2018-04-20 22:27:41

Ty v tom odkazu jsou stejne drahe jak ty 3000 tak vezmu ty tvoje dekuji ti.
AlmightyCraft [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2018-04-20 23:43:55
avatar
sice mě tu každý ukamenuje, ale aktuálně vidím přínos jen pro majitele FX-8350 atd... kdo neupgradoval na R7 1700+ předtím.... Kdo má i5 či R5-7 tak k upgrade nemá moc důvod.... (na práci samozřejmě ano, ale to jen podle toho jestli si na sebe vydělá, nebo jen zpříjemní)

Je to samozřejmě super procesor a je konečně dilema jestli I7-8700k nebo R7-2700x, ale chybu neudělá nikdo z obou táborů.
kojot1 [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2018-04-29 09:10:36

A to ještě jen, pokud není 8350ka v OC.

8700k je killnutá jednogeneračním chipsetem a prodražuje ji delid, ztráta záruky. Zajímavý CPU pro opravdu úzkou skupinu zákazníků. V tomhle na DD pravdu.
Janosik [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] - OC potencial ryzen 2700 2018-04-21 09:08:44

mohol by si prosim Ta
otestovat tento cpu kde sa s nim da dostat pri dlhodobo
udrzatelnej voltazi 1.35 V ?
aby toho nebolo malo , mohlo by sa to testovat na doske s chipsetom b350 ?
FudgS.R.O. [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] - dotaz chladic 2018-04-21 10:39:42
avatar
Mám v plánu kupovat celej počítač, s ryznem 2700x, ale nevim kterej chladič pro mě je ideální, neplánuju taktovat ale chtěl bych aby chladilo max teploty 60-64 (pokud jde) stupnů chladit a hlavně tišší pro otevřenou bednu s filtrama Fractal Design Define R5, nezkoušel jsem vodní, ale nebráním se, prosím pár návrhů nejlepších chladičů v rozmezí 1000kč až 2 500kč, moc díky
aDDmin [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2018-04-21 12:06:10
avatar
Odkaz ;) celkem zajímavá aktuální akce, neříkám že je to nějaký super chladič, ale když ho dávají "zadarmo" ... takže pro ty co staví úplně nový PC je to hodně hodně výhodný.

jinak NOCTUA NH D15 případně U14 to zvládne, a jakékoliv solidní moderní AiO (Fractal, NZTX, Coolermaster, Corsair ... ) samozřejmě čím výkonnější tím lepší, protože RYZEN 2000 mají možnost se ještě sami automaticky přetaktovávat, když je dokážete udržet kolem 60°C a získat tak ještě dalších pár % výkonu ....

Nicméně v zásadě to moc řešit nemusíte i ten základní BOX chladič naprosto stačí ale ta extra akce ASUSu je hodně zajímavá ...
GiGi [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2018-04-21 21:47:07

DD, jake teploty jsou u hraní FC5? Pri Prime 95 jsou pomerne vysoké...
aDDmin [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2018-04-21 23:31:26
avatar
to je normální, při PRIME zatěžuješ celý CPU na maximum, to v normálních aplikacích neděláš, při hrách už vůbec ne .... při hrách jsou teploty kolem 62-64°C s tím PRISM box chladičem ;)
ku.ba [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] - Deska + Paměti 2018-04-24 15:06:21

Tak čeká mě upgrade PC. 2700x je jasná volba. Ale ve zbytku mám kapičku hokej, tudíž bych Vás poprosil o radu.

Dost pracuju s pamětí, kdy do ní často nahrávám zvukové vzorky, mnohdy i jednotky GB. Tudíž je pro mě rozhodující velikost, min. 32 a rychlost.

1,Nějak nechápu, jak to vlastně s tím osazením, proč je Dual pomalejší jak Single? já myslel, že je to právě naopak?

2,Dnes jsme všechny procesory testovali s RAM na rychlosti dle specifikací, což u nového RYZEN 2000 znamená 2933MHz. No...proč není 2000 prostě 2000 ?? )

3,Teorie je jedna věc a praxe druhá. Tudíž jakou prosím konkrétní desku a konkrétní paměti zvolit tak, aby prostě byly maximálně rychlé a jako celek to pořád fungovalo?

Děkuji!
palda00 [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2018-04-24 18:34:47

Ahoj, ja už mám vše doma. Mam ramky Adata xpg z1 4x16 GB 3200 MHz a budu zkoušet 2x16 gb, tak dam vedet jak funguji. V patek jsem napisu vysledek.
Edit: deska asus CH 7 wifi
Edit 2: kitů pro ryzen, co jsou rychlé a v konfiguraci 2x16 GB je málo. (ADATA XPG, G.Skill a Corsair)
Je důležité rozlišovat single channel vs dual channel zapojení a tam je výhoda dual channel, ale pozor na single ranked vs dual ranked - tam lze u ryzen 2000 dosahovat vyšších frekvencí pamětí, aspoň dle oficiálních materiálů.
ku.ba [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2018-04-24 18:52:27

Supr, děkuju, ozvi se.

Edit: V czc koukám ramky 4000. To nejde s 2700x použít?
palda00 [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2018-04-24 19:24:14

Ozvu.
Rychlosti se maji zlepšovat s dalsimi bios updaty, ale na 4000 MHz se to asi nerozjede a je to ucite vykoupeno delsim casovanim.
palda00 [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2018-04-28 14:21:59

update: ramky Adata xpg z1 2*16 GB jedou na 3200 MHz bez problémů, stačí jen zvolit profil v Bios a je to.
Když jsem zkoušel taktovat na 3400 MHz, tak to házelo chyby, ještě zkusím pak přidat napětí a uvidím, kam se půjde dostat.
Deska Asus CH7 hero wifi a 2700X
BTW: na procesoru jsem zatím viděl max rychlost 4250 Mhz a to pouze, když jsem vypínal cinebench. Jinak během zátěže jsem na nejlepším jádře viděl pouze 4150 MHz. Chladím tím AIO co byl k desce a pasta je Thermal Grizzly cryonaut.
Jinak samozřejmě update BIOSU atd.
Jsem zvědavý jak na tom bude druhý kousek 2700X.
pepcadvorak [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] - Uz je doma 2018-05-01 19:05:06

Take ho uz mam doma s Hyper X 3200Mhz, bezi stabilne na 3333Mhz s CL16 takze dobry. Na 3400Mhz uz byl system nestabilni.
Varin [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2018-05-01 20:00:20

Přidej jim víc štávy a prolom ty ucelené trojky v MHz.
pepcadvorak [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] - :D 2018-05-01 22:18:00

Hele ja ti nevim, kdysi jsem koketoval s napetim a spalil jsem si procak Takze od te doby vsechno jo ale elektrika ne
Pouze registrovaní uživatelé mohou přidat komentář!


 

.... a také na Twitteru

RSS

DDWorld.cz

DDWorld - Blogy a videa

DDWorld - Magazín

Poslední příspěvky v diskuzích


Videa
Prusa Core One – nová uzavřená 3D tiskárna
Prusa Core One – nová uzavřená 3D tiskárnaWednesday, 20 November 2024
Vložil: aDDmin
Kategorie: PC a IT
Spuštěno: 444x
Komentářů: 1
Star Wars Outlaws dostává Update 1.4 – zásadní herní změny!
Star Wars Outlaws dostává Update 1.4 – zásadní herní změny!Wednesday, 20 November 2024
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 287x
Komentářů: 0
Jak to vypadá v uvnitř DATACENTRA?
Jak to vypadá v uvnitř DATACENTRA?Monday, 18 November 2024
Vložil: aDDmin
Kategorie: PC a IT
Spuštěno: 854x
Komentářů: 0
Vychází LEGO Horizon Adventures – další zábavná LEGO hra?
Vychází LEGO Horizon Adventures – další zábavná LEGO hra?Tuesday, 12 November 2024
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 1157x
Komentářů: 0
Indiana Jones and the Great Circle hra ala film?
Indiana Jones and the Great Circle hra ala film?Monday, 11 November 2024
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 1473x
Komentářů: 0
Nový Captain America nevypadá dobře. Thunderbolts* jsou na tom lépe.
Nový Captain America nevypadá dobře. Thunderbolts* jsou na tom lépe.Pátek, 08 listopad 2024
Vložil: aDDmin
Kategorie: Film
Spuštěno: 1318x
Komentářů: 6