Strana 1 z 11
– nový nejlepší mainstreamový procesor na trhu. Pro všechny!
Vylepšený 12nm RYZEN přichází a AMD zapracovalo na všech aspektech a chce být prostě nejlepší.
Už je to dlouho, kdy se AMD mohlo utkávat s Intelem jako rovný s rovným, tedy alespoň co do schopností procesorů. Když se to stalo naposledy před lety mezi Athlon64 a Pentium 4, Intel zakročil, uplácel OEM prodejce a zabránil tak prodejům tehdy po všech stránkách lepšího a výhodnějšího AMD. O několik let za to sice dostal tučnou pokutu, ale zajistil si na dlouho výsadní bezkonkurenční postavení a vydělal na něm desítky miliard dolarů. Posledních mnoho let jsme kvůli tomu byli zabetonovaní na jeho 4jádrech. Nic lepšího pro mainstream nebylo a Intel nenabízel a ani se o to nesnažil. Optimalizoval hlavně maximalizaci svých zisků. Procesory samotné byly zlepšovány minimálně, dokonce mezi generacemi SKYLAKE a KABY LAKE byl prakticky nulový posun.
Před rokem, na jaře 2017 se však odkudsi vynořilo AMD, jehož rozpočet na vývoj CPU je roven kapesnému užšího vedení Intelu a přineslo 14nm procesory RYZEN s novou architekturou ZEN. Místo Intelovo 4jader/8vláken najednou nabídlo 8jader/16vláken s tomu odpovídajícím výkonem, ovšem s mainstreamovou spotřebou i cenou. 14nm RYZEN 1000 procesory byly a jsou nejrevolučnějším a nejpovedenějším produktem na poli procesorů od uvedení dvou a čtyřjádrových procesorů jako takových. AMD s jejich vylepšováním ovšem neskončilo ….
- AMD přechází na 12nm a uvádí vylepšený ZEN+ (RYZEN 2000)
Máme něco málo přes rok od doby, kdy AMD uvedlo 14nm RYZEN, kterým k překvapení všech dohnalo náskok Intelu ve výrobě (dokonce je v moha ohledech výroba AMD efektivnější, zejména v high endu). AMD však nyní uvádí na trh dokonce 12nm procesory, čímž překonává Intel a jeho stále ještě "jen" 14nm výrobu, tedy něco, co ještě před lety bylo nepředstavitelné. Je to sice drobný krok (popravdě 12nm je vylepšená 14nm výroba), ale znatelný a AMD jej také prezentuje jako vylepšení stávajících produktů Zen+, nikoliv jako zbrusu novou generaci čipu jako takového.
Architektura ZEN a základní stavba čipu zůstala tak stejná. 12nm čip je o malinko menší (pár desetin mm2) a má o malinko více tranzistorů (pár tisíc). Jedná se tedy o fyzicky nový čip, kdy AMD zapracovalo na několika prvcích. Drobně zvýšilo IPC výkon (o 3%), znatelně však snížilo vnitřní latence mezi cache (až o 36%), obecně zapracovalo na paměťovém řadiči, který nyní podporuje v základu 2933MHz proti 2667MHz a ještě v rámci toho snížilo latence.
12nm výrobní proces pak přinesl AMD možnost navýšit takty, a to zhruba o 250MHz ve srovnání se 14nm. Výsledkem tak je, že při stejné spotřebě dnes nabídnou nové čipy o zhruba 11% vyšší výkon díky vyšším taktům. AMD tak uvede produkty, které zachovají spotřebu při zvýšeném výkonu proti předchůdcům, ale také produkty, které využijí maximálně možnosti vyšších taktů a navýší výkon (i za cenu zvýšení spotřeby). A tím se dostáváme ke konkrétní nabídce procesorů ….
- AMD RYZEN 2000 procesory – 4 pečlivě vyladěné modely a nabídky
AMD zredukovalo nabídku procesorů RYZEN 5 a RYZEN 7 na 4 modely a upravilo jejich celkovou nabídku i specifikace tak, že dává o něco větší smysl a je přehlednější, než starší nabídka RYZEN 1000 procesorů. AMD uvede dvě varianty s maximálním výkonem z krabice, tedy 6jádrový RYZEN 5 2600X a 8jádrový RYZEN 7 2700X, které maximálně využívají možností řízení taktů (zejména RYZEN 7). K nim pak uvede levnější, úsporné, ale přetaktovatelné verze s 65W TDP v základu.
Nás v dnešním článku bude zajímat jeden jediný ….
- AMD RYZEN 7 2700X – nový král mainstreamových procesorů!
Top modelem v řadě bude nový RYZEN 7 2700X, tedy žádný RYZEN 2800X (alespoň zatím). AMD tímto modelem nahrazuje 1700X a 1800X, které k sobě měly docela blízko výkonem, ale při jejich uvedení byl přeci jen dost velký rozdíl v cenách (429 vs 499 dolarů) a velký byl i rozdíl proti RYZEN 7 1700 (379 dolarů). Nový RYZEN 7 2700X však přichází s extrémně zajímavou cenou pouze 329 dolarů (8200 korun). A nejen že vám AMD prodá za tyhle peníze nový 8jádrový procesor, který je výkonnější než předchůdci, navíc vám ještě přidá extrémně schopný (na poměry BOX chlazení) RGB podsvětlený BOX chladič Wraith PRISM!
Předchozí RYZEN 7 1800X žádný chladič v balení neměl, stejně tak žádný chladič v ceně nenabídne dražší konkurenční a jen 6jádrový Core i7-8700K. PRISM chladič nemá ani jiný AMD RYZEN procesor. Je to exkluzivní a extrémně výhodná nabídka pro RYZEN 7 2700X. Ten chladič má výkon a provedení samostatných chladičů za minimálně 1000 korun a vy jej dostanete v ceně procesoru!
Samotný procesor má tedy 8jader/16vláken a základní takt 3,7GHz. BOOST takty však dokáží jít až na 4,3GHz a díky novému řízení taktů Precision Boost 2 běží nyní na vyšším taktu více zatížených procesorů/vláken než u předchůdce. Zatímco RYZEN 7 1800X měl boost na 4GHz ale jen do vytížení 2 vláken, pak už to kleslo na 3,7GHz, u RYZEN 7 2700X je pokles taktů mnohem pozvolnější s růstem počtu zatížených vláken. A to není všechno …
Pokud budete mít opravdu výkonný chladič, tak AMD vylepšilo XFR technologii na XFR2 (funguje jen u X470 desek), kdy procesor může na všech jádrech i překročit standardní takty, což sice navýší spotřebu, ale i výkon a pokud to prostě dokážete uchladit, tak budete mít lepší výkon než se základním chlazením. Funguje na všech jádrech/vláknech a opět dynamicky v závislosti na vytížení.
Dnes se tedy podíváme na to, co to všechno znamená v praxi … jaký výkon nám RYZEN 7 2700X za tu hodně zajímavou cenu nabízí, samozřejmě ve srovnání s konkurenčními Core i7 procesory, se kterými AMD srovnává krok ve výkonu na jedno jádro a díky 8jádrům jim stále více uniká ve výkonu celého procesoru.
Podívejme se tedy, co budeme konkrétně testovat ….
|