Strana 10 z 10
Až do této doby AMD dohánělo Intel. Ten mu to ovšem výrazně usnadnil, protože není schopen se pohnout z místa! Dávno jsme měli mít na trhu jeho 10nm procesory nové architektury a místo toho jen oprašujeme 14nm, které se navíc ukazují značně problematické, děravé jak cedník a řešení a záplaty nadále snižují jejich výkon, zhoršují stabilitu atd. A skutečné novinky a 10nm od Intelu nejsou v dohledu.
A zatímco tedy 14nm RYZEN 1000 a 12nm RYZEN 2000 doháněly Intel a jeho výkon, efektivitu atd. nový 7nm RYZEN 3000 už jednoznačně v mnoha směrech Intel překonává. Obrovskou výhodou je rozhodně konstrukce, která je mnohem efektivnější než cokoliv, co má Intel (a to je jeho zásadní problém dnes). AMD má v ruce pokročilejší výrobní proces, a to musíme říci že TSMC se 7nm teprve začíná, není to ani nejvyspělejší verze 7nn, a vůbec poprvé vyrábí TSMC něco tak komplexního, jako je x86 procesor! Zásadní výhodou AMD je ale čipletový design, který umožňuje s obrovskou výtěžností (údajně přes 85%) vyrábět jen ten jeden jednoduchý 8jádrový čip, který AMD může ve více kusech osazovat i do high endových procesorů a tak vytvářet multijádrová monstra za cenu, ke které se Intel není schopen ani přiblížit. A má to samozřejmě hromadu dalších výhod. AMD jednoznačně překonalo Intel v oblasti návrhu, konstrukce a výroby CPU! Není to sice poprvé (kromě lepšího výrobního procesu, to poprvé je), ale je to poprvé s tak ohromným, jasným a nezamaskovatelným náskokem.
Roky se Intel chlubil tím, že má nejvyšší výkon na jádro, nejlepší IPC atd. A roky to byla pravda. AMD s FX-8000 sérií se snažilo o odlišný přístup, ale nevyšlo to. S RYZEN tedy naskočilo na stejnou filozofii, jakou má Intel, ale vylepšilo ji. AMD RYZEN mají efektivnější vlákna s vyšším přínosem než je HT u Intelu. Dosud ale hlavně díky menším cache a nižším taktům měl Intel vyšší výkon na jádro i vyšší IPC. RYZEN 3000 a ZEN2 to mění! AMD navýšilo IPC nevídaným způsobem. O 13-15% proti minulé generaci a jednoznačně tak překonává Intel v tomto ohledu. Když nastavíte stejný takt, bude AMD výrazně výkonnější. Díky tomu AMD nepotřebuje honit tak vysoké takty, což je navíc na každé nové výrobě už problém. Mnozí mají za to, že 5GHz je něco super extra a zlatý grál. Ale není. 5GHz sice 14nm Intel dokáže, ale potřeboval k tomu spoustu let vývoje a ladění. A i tak to nedokáže každý jeho čip. K 5GHz se nedokáže dostat ani nová 10nm výroba Intelu (což je jeden z důvodů, proč to s ní Intel vzdal, 10nm procesory by nepřekonaly 14nm díky) a ani 7nm výroba TSMC apod. A je otázkou, zda se o to vůbec snažit. Na 5GHz je 14nm Intel tak provozně neefektivní, topí a žere tak moc, že to prostě nedává smysl. Ano, 7nm AMD nemá 5GHz, ale dokáže výkon 5GHz Intelu překonat s mnohem nižším taktem a tomu odpovídající mnohem nižší spotřebou, a tedy o třídu lepší efektivitou. Sám Intel ví, že honit se za takty nedává dnes smysl a jsou lepší a efektivnější způsoby, jak zvýšit výkon. Jenže k tomu potřebujete novou architekturu a nový výrobní proces a novou konstrukci atd.
Herní výkon byl také modlou Intelu. Ne proto, že by jeho procesory byly skutečně výrazně výkonnější, ale proto, že hry využívající obvykle 4-8 vláken dnes, těžily z vysokého taktu na těchto vláknech. Takže 4-8jádrové procesory nemají ve hrách více FPS než 16 a více jádrové procesory proto, že by byly skutečně výkonnější, ale proto, že na těch několika málo jádrech co hry využívají mají vyšší takt. To je všechno. Díky navýšení IPC a výkonu na jádro ale RYZEN 3000 ZEN2 prakticky smazal náskok, který Intel měl. Ano, pokud nastavíte 5GHz bude Intel v některých případech stále o něco málo výkonnější, ale mimo pár extrémů to nikde nemáte šanci prakticky poznat. Zdaleka už tedy neplatí, že Intel je na hry lepší. Pokud netaktujete, tak nebude o nic výkonnější než často podstatně levnější 7nm RYZEN 3000 procesory a ty díky optimalizacím her a využíváním většího počtu jader, mohou být nakonec opravdu výkonnější. Poslední bašta Intelu tak padla, protože pokud jde o aplikační výkon, Intel dávno už není ani ve stejné lize.
- AMD a jeho RYZEN 9 3900X posouvá hranice. A to není ani TOP model!
Ano, je to tak, 12jádrový RYZEN 9 3900X je „jen“ druhý nejvýkonnější model v mainstreamová řadě AM4 procesorů RYZEN 3000. Nad ním je totiž ještě 16jádrový RYZEN 9 3950X, který dorazí v září! Ale jeho cena už je 20 tisíc a přeci jen bude mít o něco nižší takty, takže třeba prohry asi bude 12jádro zatím lepší. Ovšem pokud půjde o celkový výkon, ukáže ale 16jádro záda i TOP high endovému Intelu za 50 tisíc. To je asi už všem jasné z testů 12jádrového modelu.
RYZEN 9 3900X je totiž neuvěřitelný! Určitě výkonnější, než se čekalo. Tenhle mainstreamový procesor překonává o 17% i high endový 12jádrový ThreadRipper 2920X. Dokáže to ovšem s mnohem nižší cenou i spotřebou! Nemluvě o Intelu, kdy potřebujete nejméně 16jádrový Intel za 40 tisíc, abyste s 3900X dokázali vůbec někde držet krok. Intel však za cenu 3900X nabídne do mainstreamu jen pomalý 8jádrový Core i9-9900K, ten stojí 14 tisíc a je bez chladiče. Zatímco za 13,5 tisíce můžete mít 3900X už i s použitelným chladičem v ceně (i když si myslím, že tady už je možná zbytečný, kdo má 14 tisíc na CPU má i na chladič a bude osazovat pořádný chladič).
RYZEN 9 3900X je o 32% výkonnější v průměru měření v aplikacích proti cenově srovnatelnému 9900K. A ani ve hrách už Intel neuniká o více než jednotky %. Takže nemá smysl ani pro hráče platit ty obrovské peníze za pouhé 8jádro. 9900K by byl slušný procesor, ale musel by svůj výkon, neefektivitu a zastaralost platformy zohlednit tomu odpovídající cenou. Takže 8 tisíc korun maximálně. 14 tisíc je prostě šílenost. To RYZEN 9 3900X si svou cenovku bez potíží obhájí, nic tak výkonného na trhu za tyhle peníze ještě nebylo a jeho poměr cena/výkon je fantastický! Stejně jako fantastická je jeho efektivita, kdy Intel se k tomu nedokáže ani přiblížit. Vždyť oba čipy mají prakticky stejnou spotřebu, ale AMD dokáže být běžně o třetinu výkonnější! AMD si dalo záležet i na fyzickém zpracování procesoru, který má kvalitní pájku atd. Chladič v ceně je také použitelný, i když pochopitelně tenhle čip už klade vyšší nároky, není to žádný problém.
Co však určitě mnozí uživatelé ocení je fakt, že ani k tomuhle fantasticky výkonnému procesoru, který má výkon TOP high endu, nemusí nutně kupovat novou desku. Nebo nemusí kupovat drahou desku. Máme vyzkoušeny X470 i B450 modely a všude běhá skvěle. Rozdíl výkonu je v průměru několik jednotek % ve prospěch X570, což ale dává smysl (samozřejmě vám to ukážeme v samostatném testu, ale už teď říkám, že kombinace B450 + RYZEN 3000 se vůbec nemusíte bát). Fakt že ale můžu tenhle čip dát do B450 desky za 2500 korun a on tam prostě pojede s výkonem jaký má mít, Intel by si měl dělat poznámky, jak má vypadat chování k zákazníkům a servis pro ně.
Co dodat? První generace a půl generace RYZEN, byly velmi dobré a AMD s nimi překvapilo asi i samo sebe. V době, kdy výrobní procesy jsou stále náročnější, kdy dostát slibům a plánům je často nemožné a výsledek zaostává za očekáváním, AMD pokračuje v překvapování a dodržování slibů. RYZEN 3000 je lepší ve všech ohledech, než kdokoliv doufal.
Výkon, efektivita a cena, za kterou to nabízí, dostává Intel do vyloženě trapné situace, protože neexistuje omluva pro fakt, že Intel ve svém postavení, který zabetonoval na 4jádrech celý trh na dekádu, nemá nic konkurenceschopného a mnohonásobně menší a chudší firma ho technologicky válcuje. Bude urážkou zdravého rozumu, pokud za stávající ceny bude někdo Intel procesory stále nakupovat. Intel není ze hry, ale musel by spolknout hrdost a přiznat si porážku, že je dnes až ten druhý. Hlavně tomu přizpůsobit ceny. Všichni víme, že AMD FX procesory nebyly zrovna super, ale byly výborné v poměru cena/výkon, protože byly hodně levné. A tak své místo na trhu měly. Intel procesory od low endu po high end za jejich stávající ceny místo na trhu nemají. Tedy nikdo při smyslech nemůže ty peníze za ten mizerný výkon a vlastnosti, které za to dostane, prostě zaplatit. Pokud Intel sníží ceny odpovídajícím způsobem, tedy u mainstreamu o 40% minimálně, u high endu o 60%, bude alespoň trochu konkurenceschopnou volbou. Ale za stávající ceny by každému, kdo to za ně koupí, měli vystavit papíry na hlavu.
AMD má jednoznačně v tuto vpravdě historickou chvíli nejlepší procesory, nejlepší platformu, nejlepší technologie a nejlepší ceny i efektivitu na trhu. 7nm ZEN2 a RYZEN 3000 procesory dotáhly Intel tam, kde bylo třeba a současně překonaly v mnoha klíčových aspektech. Přináší opět zásadní posun ve všech ohledech a mnozí mají opravdu pádný důvod upgradovat své počítače a tvůrci aplikací konečně ten výkon náležitě využít. Neexistuje totiž nic, jako „dostatek výkonu“! AMD opět dělá ještě nedávno high endový procesorový výkon mainstreamem a je díky němu dostupný široké skupině uživatelů. Nový RYZEN 9 3900X můžeme jen a jen doporučit. Bezkonkurenční procesor. Zdaleka však není jediným dobrým procesorem, který AMD na 7nm má. A na další se brzy podíváme, stejně jako si vyzkoušíme a prověříme řadu věcí, od X570 desek, přes paměti atd. … snad jen bych poprosil AMD, příště to vydávat na etapy, ne v jeden den všechno. Nedá se to zvládnout a zůstat fit a při smyslech :). Takže se omlouvám, ale více jak jednu recenzi denně prostě nedávám, mám rozpracovaných dalších 6 a nedá se to najednou stíhat, když do toho musíte testovat další věci. Takže prostě postupně, den co den ….
(už nemám více ocenění :) .... jak víc ocenit nejvýkonnější, nejpokročilejší a cenově excelentní produkt?!)
Za výbavu pro testování děkujeme našim partnerům:
AUTOR: Jan "DD" Stach |
---|
Radši dělám věci pomaleji a pořádně, než rychle a špatně. |
|