TEST: AMD RYZEN 9 3900X – 7nm procesor nové generace a 12jádrový vládce mainstreamu v akci! Tisk E-mail
Napsal Jan "DD" Stach a redakce   
Sunday, 07 July 2019
Přejít na obsah
TEST: AMD RYZEN 9 3900X – 7nm procesor nové generace a 12jádrový vládce mainstreamu v akci!
Procesor Ryzen 9 3900X, výbava a testování
Cinebench R15 a R20
7-Zip - Komprimace dat (AES)
POV-Ray 3.7 - RayTracing
Blender - Rendering
Video Encoding
Výkon ve hrách
Spotřeba, teploty a taktování
Závěr a hodnocení
alt

 

 

 

 

 

  • TEST: AMD RYZEN 9 3900X – 7nm procesor nové generace

                                                     a 12jádrový vládce mainstreamu v akci!

AMD píše dějiny a opět posouvá hranice technologie a výkonu na poli procesorů a utíká konkurenci. 7.7. se stalo pro AMD důležitým datem. Nevím proč se pro AMD stala numerologie tak významnou, každopádně, i když je to neděle, tak právě dnes AMD uvádí na trh své 7nm procesory RYZEN a také 7nm grafiky Radeon. Prakticky nikdy v historii nebylo v jeden den uvedeno na trh tak velké množství zásadních počítačových novinek. Od dnešního dne se začíná prodávat celá nová procesorová linie RYZEN 3000 a to jak 6, 8 i 12 jádrové 7nm procesory bez integrované grafiky, tedy RYZEN 3000, tak dva nové procesory s integrovanou grafikou, tedy nová generace APU jako RYZEN 3000G. K tomu jdou na trh zbrusu nové základní desky s čipsetem AMD X570 a jako první platforma na světě přináší PCIe 4.0 podporu. No a aby toho nebylo málo, tak to AMD doplňuje i dvojicí 7nm grafika zbrusu nové generace NAVI. Konkrétně Radeon RX 5700 a RX 5700XT první s PCIe 4.0 a první novinka pro mainstream za dlouhou dobu.

Pro nás tedy bylo hodně obtížné zvládnout v plné kvalitě testy všech novinek. Jednoduše řešeno, je to nemožné. A velmi apeluji nejen na AMD, aby tohle příště nedělalo. Už test jednoho produktu je náročný, když máte najednou testovat hned několik, vytrácí se z toho radost. AMD mělo vydávat věci postupně, třeba celý měsíc, aby se to rozložilo, protože vydávat několik pracných recenzí v krátké době je plýtvání silami i potenciálem. Takže jsme si museli vybrat. No a tohle je tedy první z mnoha recenzích nových produktů AMD a začneme u toho, co jsme na trhu opravdu ještě neměli …

  • 7nm AMD ZEN2 – výrazná vylepšení ve všech směrech!

Vzpomínáte? Není to tak dávno, co Intel každý rok leštil svá 4jádra a radovali jsme z několika jednotek % výkonu navíc, kdy 4 jádrový /4 vláknový procesory byla záležitost nejméně 6 tisíc, TOP 4jádrové modely pak stály přes 10 tisíc a pokud jste chtěli více než 4 jádra, museli jste platit desítky a desítky tisíc korun za high end. I tak v roce 2017 bylo maximem 10 jádro za 50 tisíc. Jenže za poslední dva rok se změnilo úplně všechno.

První generace 14nm RYZEN procesorů přinesla 8jader do mainstreamu s výkonem TOP high endu a do high endu dorazily 16 jádrové ThredRipper procesory. Zemětřesení bylo vyvoláno. O rok později, v roce 2018 pak AMD přišlo s vylepšenými 12nm RYZEN procesory, s vyšším takty, lepší optimalizací po všech stránkách a dalšími novinkami. Do high endu pak poslala rovnou 32jádrový procesor. Jenže to pořád všechno byly procesory založené na první generaci ZEN architektury (a na 12nm vylepšená na ZEN+). Máme rok 2019 a AMD uvádí na trh druhou generaci ZEN, nazvanou ZEN 2 (dělá v tom tak trochu bordel, když procesory jsou značeny už 3000, chtělo by to trochu ujednotit).

AMD tak pokračuje v kontinuálním vývoji, a hlavně plní plány a sliby. Zatímco ZEN vs ZEN+ bylo ladění první generace, ZEN 2 přináší výrazné změny, výrazná vylepšení a zcela nový přístup ke konstrukci procesorů. AMD zcela správně už před lety odhadlo situaci, že výrobní procesy budou stále nákladnější, a tak aby zbytečně neplýtvalo drahým křemíkem, kdy jen malá část procesoru skutečně těží z výhod pokročilé výroby, zvolilo vpravdě geniální čipletový design.

Ten spočívá v tom, že draze 7nm je vyroben jen malý čip, obsahující vlastní jádra a cache. Výhodou je snadná výroba a maximální výtěžnost a využití možností pokročilého procesu. Zbytek výbavy procesoru je pak v druhém mnohem méně komplexním čipu, který je vyráběn levnějším 12nm procesem, což nemá na jeho funkčnost a výkon žádný vliv. 7nm výroba by v jeho případě jen udělala všechno dražší. Konkrétně AMD uvádí, že 7nm čip obsahující vždy dva CCX moduly po 4jádrech/8vláknech a 16MB cache na modul, má plochu pouhých 74mm2 a 3,9 miliardy tranzistorů. Druhý plochou větší 12nm čip (I/O) s výbavou včetně PCIe 4.0, paměťovým řadičem a připojením přes Infinity Fabric, má 125mm2 ale pouze 2,09 miliardy tranzistorů a je tak velmi levný a jednoduchý na výrobu.

Tento design ale znamená, že AMD může snadno zvýšit počet jader, aniž by na to musela vymýšlet drahý nový čip. Prostě naskládá více těch 7nm čipů k sobě! A tak dokázala do mainstreamového procesoru běžné velikosti pro AM4 patici, nacpat ty 7nm 8jádrové čipy hned dva! Ještě více samozřejmě dokáže u high endových ThreadRipper a EPYC procesorů, kde se letos můžeme těšit na 64jader/128vláken, tedy hned 8x 7nm čip v jednom pouzdře. Tahle konstrukce je naprosto geniální, protože umožňuje pro všechny procesory vyrábět prostě jen ten jeden typ 7nm 8jádrového čipu a tak zejména proti klasickým velkým monolitům, třeba se 16 a více jádry, dokáže AMD nabídnout o desítky % lepší výtěžnost i cenu.

Kromě nového čipletového designu, kolem kterého je ZEN2 navrženo, má nová architektura vylepšení po všech stránkách a ve všech ohledech. Co nemá, tak na rozdíl od konkurenčního Intelu nemá zranitelnosti několika typů nazvané „Meldown“, které neustále dělají problémy, opravy a záplaty snižují výkon atd. Příznivce AVX potěší výrazné navýšení výkonu u AMD, kdy je zajímavé, že zatímco u Intelu dochází při aktivních AVX ke snížení taktů, u AMD nikoliv. Samozřejmě přepracován byl paměťový řadič, který nově zvládne díky děličce i podstatně rychlejší paměti než 3200/3600MHz, což bylo u RYZEN platformy maximem doposud.

Zásadním vylepšením je hlavně navýšení IPC o zhruba 14%, AMD současně dokázalo zvýšit takty a to přes přechod na kompletně nový 7nm výrobní proces u TSMC, kterým nikdy podobné čipy vyráběny nebyly. Nárůst výkonu na jádro je tak významný, že vymaže náskok, který v tomto ohledu měl konkurenční Intel a ve srovnání IPC zcela určitě AMD už Intel jednoznačně překoná. Výhodou platformy je rovněž podpora a plná využitelnost PCIe 4.0, která je až 2x rychlejší než PCIe 3.0. Nicméně tohle všechno už víme. AMD nás zásobovalo podrobnostmi o ZEN2 dlouhé měsíce, takže teorii jistě mají už všichni zvládnutou. Jaká je tedy praxe?

  • AMD RYZEN 9 3900X – 12 jader/24 vláken je mainstreamový procesor!

Dnes se podíváme na to nejlepší, co zatím AMD na trh uvedlo. A tedy 12jádrový mainstreamový procesor RYZEN 9 3900X, který je rozhodně něčím, co jsme na trhu v mainsteamu ještě neměli!

AMD jej dodává v novém balení, s box chladičem Wraith PRISM RGB v ceně. Ta činí oficiálně 499 dolarů, v ČR to znamená cenu cca 13 500 korun vč. DPH. Podívejme se na něj tedy podrobněji …



 
Poslední příspěvky v diskuzích


Videa
Prusa Core One – nová uzavřená 3D tiskárna
Prusa Core One – nová uzavřená 3D tiskárnaStředa, 20 listopad 2024
Vložil: aDDmin
Kategorie: PC a IT
Spuštěno: 162x
Komentářů: 0
Star Wars Outlaws dostává Update 1.4 – zásadní herní změny!
Star Wars Outlaws dostává Update 1.4 – zásadní herní změny!Středa, 20 listopad 2024
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 128x
Komentářů: 0
Jak to vypadá v uvnitř DATACENTRA?
Jak to vypadá v uvnitř DATACENTRA?Pondělí, 18 listopad 2024
Vložil: aDDmin
Kategorie: PC a IT
Spuštěno: 808x
Komentářů: 0
Vychází LEGO Horizon Adventures – další zábavná LEGO hra?
Vychází LEGO Horizon Adventures – další zábavná LEGO hra?Úterý, 12 listopad 2024
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 1144x
Komentářů: 0
Indiana Jones and the Great Circle hra ala film?
Indiana Jones and the Great Circle hra ala film?Pondělí, 11 listopad 2024
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 1462x
Komentářů: 0
Nový Captain America nevypadá dobře. Thunderbolts* jsou na tom lépe.
Nový Captain America nevypadá dobře. Thunderbolts* jsou na tom lépe.Pátek, 08 listopad 2024
Vložil: aDDmin
Kategorie: Film
Spuštěno: 1311x
Komentářů: 6