TEST: AMD Ryzen TheadRipper 2990WX – revoluční procesor s bezkonkurenčním výkonem! Tisk E-mail
Napsal Jan "DD" Stach a redakce   
Monday, 13 August 2018
Přejít na obsah
TEST: AMD Ryzen TheadRipper 2990WX – revoluční procesor s bezkonkurenčním výkonem!
AMD Ryzen Threadripper WX a 32jádrový TR 2990WX
CineBench R15
7-Zip
POV-Ray
Blender
X265 - Video Encoding
VeraCrypt AES
Výkon ve hrách
Provozní vlastnosti, chlazení a taktování
Závěr a hodnocení

 

  • Podívejme se na provozní vlastnosti a taktování …

Jednou z ostře sledovaných kategorií je dnes provoz, a hlavně spotřeba systémů. V našem případě testujeme spotřebu celé sestavy. Spotřeba procesorů je dnes ale značně dynamickou a neustále se měnící veličinou. Jak Intel, tak AMD procesory mají značně propracované systémy řízení taktů a spotřeby v závislosti na aplikaci, vytížení a chlazení. V některých případech mohou dokonce překračovat svá TDP a tak dále.

Threadripper 2990WX je stejně jako 18jádrový Core i9-7980XE nová generace multi čipů, jejichž spotřeba musí vyděsit každého běžného uživatele. Je velmi velmi velmi vysoká, ale s ohledem na ten potenciální velmi velmi velmi výkon je vlastně fantasticky nízká. Ten výkon, který 32jádrový TR 2990WX má, byl do současné doby realizovatelný minimálně dvojicí nebo spíše až čtveřicí CPU. A ty žraly mnohem více dohromady. Intel a jeho 18jádro má třeba skoro stejnou spotřebu, jako 32jádrové AMD, přičemž výkon se liší klidně i o 50 až 60%. To je obrovský rozdíl, a přestože 2990WX má nejvyšší spotřebu ze všech testovaných čipů, nezapomínejme, že jde prakticky o čtyři 8jádrové procesory v jednom, a tomu odpovídá i potenciál výkonu. Spotřeba na jádro je tak naprosto fantastická a efektivita procesoru úplně nový level.  

  • Chlazení

AMD má také lépe vyřešeno chlazení, kdy jeho čipy jsou již v základu vybaveny kvalitní kovovou pájkou uvnitř (Intel tam má pastu), kterou AMD ještě proti 14nm u 12nm modelů vylepšilo. Výsledkem jsou tak nižší teploty než u topících Intel procesorů. A to i při taktování.

Udávané 250W TDP u AMD je reálná hodnota, které odpovídá zahřívání čipu v praxi a odpovídá taktu při zátěži. Naopak 180W, které uvádí Intel u 7980XE je naprosto nereálné číslo. Platí jen pro základní takt 2,6GHz, na tom ale nikdy 7980XE nejede, běží běžně o 1GHz rychleji a TDP je tak reálně také 250W i více. Problém Intelu navíc je, že má menší plochu heatspreaderu, což znamená větší koncentraci tepla. Navíc jeho čipy mají na sobě jen pastu pod tím plechem, zatímco AMD všechny 4 čipy uvnitř připájelo kvalitní kovovou pájkou. Přenos tepla a jeho rozptyl je tak u ThreadRipper mnohem lepší než u Core i9. Tomu odpovídá i realita.

Cooler Master Wraith Ripper, tedy ten „box“ chladič s jedním 120mm ventilátorem, dokáže TR 2990WX uchladit tiše v normálním režimu na 59°C při 3,3GHz na všech jádrech, což je reálný běžný takt procesoru v plné zátěži (AMD přitom uvádí minimum jen 3,0GHz) s tomu odpovídajícím výkonem. Samozřejmě když použijete AiO, dá se teplota výrazně srazit pod 50°C. Ta pravá legrace ale začíná při taktování …

  • Taktování

RYZEN TR 2990WX je procesor, který trhá rekordy při taktování. Doslova. Dokáže totiž poskytovat výkon, který doteď byl možný jen s více procesorovými konfiguracemi. To nejlepší, co dokáže Intel a v zoufalství také prezentoval na letošním COMPUTEXU je 7300 bodů s 28jádrovým XEONEM s mrazícím chlazením a přetaktovaný na 5GHz. 32jádrový AMD TR 2990WX kope ale úplně jinou ligu. AMD ještě před vydáním stanovilo nový rekord v CB, který měl hodnotu přes 7600 bodů v CineBench a to při přetaktování na 5,1GHz. Ale to už neplatí. Jednomu nadšenci se podařilo tenhle procesor dostat na 5,4GHz na všech jádrech a výsledkem je 8391 bodů. RYZEN TR 2990WX je tedy procesor, který bude hodně lákat milovníky taktování, zejména toho extrémního:

Ale zajímavé výsledky můžete z procesoru vytáhnou i doma. Jak už jsem řekl, AMD sice uvádí základní takt 3,0GHz, ale procesor jede s běžným chladičem a v běžných podmínkách, jakým je třeba právě CM Wraith Ripper na 3,3GHz v plné zátěži stabilně, tiše a bez potíží. Lze to ještě zlepšit, pokud použijete ještě výkonnější chlazení, dokáže se ten takt držet kolem 3,45GHz v zátěži.

AMD přišlo u druhé generace ThreadRipperů se zajímavým zlepšením. Jak asi víte, boost takty, kterých CPU dokáže dosáhnout na menším počtu jader, jsou vyšší, než takty, kterých dokáže dosáhnout jako celek.

Takže například boost takty 2990WX jsou 4,2GHz (platí pro 2 jádra), ovšem stabilně s normálním AiO na všech jádrech dokáže čip udržet zhruba 4,1GHz (4,2 s hodně výkonným chlazením). To je super, ale protože XFR dokáže posunout ty takty při menším počtu zatížených jádrech výše, tak při přetaktování toho CPU jako celku prostě může docházet k poklesu výkonu v některých případech. AMD tedy nabízí nově možnost, kdy zapnete Precision Boost Overdrive (jeden přepínač v AMD RYZEN Master), čímž aktivujete zvýšíte hranici TDP. Procesor tak automaticky navýší takty až kam to vaše chlazení dovolí (limitem tak bude vždy teplota asi 80°C).

S tím Cooler Master Wraith Ripper dokáže procesor bez problémů udržet 4GHz na všech 32jádrech a stále to není nijak zásadně hlučné. Současně však stále funguje i boost, kdy při zátěži méně jader, dokáží jít ty takty ještě výše. Tuhle funkčnost nemáte, pokud nastavíte klasicky pevný takt na všech jádrech. Z praxe musím říci, že ruční taktování nemá význam, protože dosáhnete maximálně stejného výkonu na všech jádrech, ale nižšího při zatížení menšího počtu jader, než když prostě zapnete „PBO“ a necháte to na AMD. Nevýhody jsou dvě. První, není na to záruka, AMD výslovně uvádí, že v případě OC, a i „PBO“ je OC, žádnou záruku na nic nedává. To je pochopitelné a normální, takže pro příznivce taktování žádná novinka.

Druhá nevýhoda taktování, je spotřeba. Ať už u 18jádrového Intelu nebo u 32jádrového AMD, spotřeba po přetaktování jde extrémně nahoru. Pokud někdo tápal, proč serverové čipy XEON či EPYC mají takty obvykle kolem 3GHz, tak je to právě kvůli efektivitě. Vysoké takty zejména kolem 4GHz, zvyšují skokově spotřebu (spotřeba roste mnohem rychleji než výkon). S vodním AiO chlazením jsem byl schopen dostat a udržet stabilně ve všech testech 4,1GHz na všech 32jádrech jádrech u AMD TR 2990WX a 4,4GHz na 18jádrovém Intel Core i9-7980XE.

V obou případech to považuji za rozumně maximálním maximum pro domácí taktování, ale ani v jednom případě bych to takhle dlouhodobě neprovozoval. Nárůst výkonu totiž v žádném ohledu nestojí za tu spotřebu:

Ano, vidíte správně, 700W bez zatížené grafické karty, jen se zatíženými CPU, to je o 300W více, než mají ty procesory v základu. V případě Intelu a jeho výkonu to opravdu nestojí za námahu. Žere skoro stejně jako 32jádrový AMD, ale výkon má pořád výrazně nižší, než dokáže to AMD v základu bez přetaktování. U AMD záleží na vás. Vzhledem k tomu, že neexistuje výkonnější procesor do jedné patice, tak asi možná to bude pro některé zajímavé. Osobně doporučuji v případě AMD TR 2990WX zapnout v RYZEN Master ten Precision Boost Overdrive a nechat to na automatice. Funguje to dobře, zvýšený výkon je znát a spotřeba je znatelně nižší než při ručním taktování. Samozřejmě pokud jste extrémní taktovač, máte pole volné. Výrobci desek (zatím MSI a Gigabyte) představili nové modely, které mají extrémně silné napájecí kaskády a padají na nich rekordy, o kterých jsem mluvil v úvodu téhle kapitoly.

Podívejme se dále …



 
Poslední příspěvky v diskuzích


Videa
Prusa Core One – nová uzavřená 3D tiskárna
Prusa Core One – nová uzavřená 3D tiskárnaStředa, 20 listopad 2024
Vložil: aDDmin
Kategorie: PC a IT
Spuštěno: 430x
Komentářů: 1
Star Wars Outlaws dostává Update 1.4 – zásadní herní změny!
Star Wars Outlaws dostává Update 1.4 – zásadní herní změny!Středa, 20 listopad 2024
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 278x
Komentářů: 0
Jak to vypadá v uvnitř DATACENTRA?
Jak to vypadá v uvnitř DATACENTRA?Pondělí, 18 listopad 2024
Vložil: aDDmin
Kategorie: PC a IT
Spuštěno: 849x
Komentářů: 0
Vychází LEGO Horizon Adventures – další zábavná LEGO hra?
Vychází LEGO Horizon Adventures – další zábavná LEGO hra?Úterý, 12 listopad 2024
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 1157x
Komentářů: 0
Indiana Jones and the Great Circle hra ala film?
Indiana Jones and the Great Circle hra ala film?Pondělí, 11 listopad 2024
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 1472x
Komentářů: 0
Nový Captain America nevypadá dobře. Thunderbolts* jsou na tom lépe.
Nový Captain America nevypadá dobře. Thunderbolts* jsou na tom lépe.Pátek, 08 listopad 2024
Vložil: aDDmin
Kategorie: Film
Spuštěno: 1318x
Komentářů: 6