Strana 11 z 11
AMD loni nabouralo zavedené pořádky zásadním způsobem, spousta uživatelů si toho ale stále nevšimla. Na vyděšení Intelu to však stačilo a na upoutání pozornosti mnoha dalších také. V letošním roce tak před rokem uvedené produkty ještě vylepšila. Běžní uživatelé se tak mohou radovat z univerzálních vynikajících procesorů RYZEN 5 2600/2600X a RYZEN 7 2700/2700X stejně tak z nových RYZEN TR 2920X a 2950X. Tedy procesorů se 6 až 16 jádry, s vysokými takty, vysokým výkonem pro jakoukoliv běžnou aplikaci hru, a to za ceny, které zbořily staré pořádky a zažitou stagnaci. Letos se AMD rozhodlo pobořit i to, co ze starých pořádků zůstalo ještě stát …
RYZEN ThreadRipper 2990WX a 2970WX jsou procesory, které AMD vydává proto, že může. Moc dobře přitom ví, že okruh uživatelů, kteří je dokáží využít, je velmi malý. Ale právě pro ně jsou určeny. Z velké části za tu "omezenou využitelnost" pro něktré oblasti, může stav aplikací, které jednoduše nejsou optimalizovány pro takové množství jader/vláken v jednom desktopovém procesoru. Nejlépe jsou na tom ti, kteří pracují s grafikou, modelováním atd. takové aplikace většinou dokáží využít jakékoliv množství jader, takže není žádným tajemstvím, že právě tady je výkon TR 2990WX krásně vidět. Bohužel v řadě dalších oblastí je situace o dost horší. Například tragická optimalizace ADOBE produktů a dalších podobných programů pro zpracování videa, grafiky apod., je zoufalá.
Řada věcí neumí využívat větší počet jader (i když by mohla) a ty které ano, tak jen omezený počet využívaných vláken a 32jádrový procesor prostě nevyužijí. V případě 2990WX tak v mnoha případech netestujeme výkon procesoru, ale výkon dané aplikace a její optimalizaci. Pokud má 32jádrový CP stejný výkon, co 16jádro, asi něco není s aplikací v pořádku. Potenciál k výkonovým ziskům je zde masivní. A platí to i u řady dalších aplikací. AMD musí bojovat s tím, že kromě obecně špatné optimalizace pro vícejádrové procesory, kdy pravda, ještě začátkem roku 2017 bylo maximem, což jsme mohli všichni v desktopu mít, jen 10 jader, také fakt, velká část aplikací vůbec nemá optimalizace pro RYZEN a ZEN architekturu jako takovou. Pořád jede primárně na překladačích a optimalizacích výhradně Intelu atd. I tak AMD dokáže tím surovým výkonem Intel překonat o desítky %. A ten je v praxi jednoduše využitelný. Stačí těch aplikací pustit více najednou, protože 2990WX je nepřekonatelný král multitasking, ačkoliv i zde má rezervy kvůli špatně fungujícímu Windows Scheduleru.
RYZEN TR 2990WX a 2970WX jsou tedy i nahozenou udičkou, kdy AMD jednoduše dává k dispozici nevídaný výkon, který konkurence ani nemůže za současných podmínek za podobných podmínek nabídnout. Není otázkou jestli, ale kdy jednotliví vývojáři a tvůrci SW udělají patřičné optimalizace a ten dostupný výkon využijí. Výmluvy, že není, kdo by to využil a na čem už jsou pasé. Teď je tu prostě produkt, který ten výkon nabízí, ale jen málokterý SW, který by jej dokázal využívat. Nicméně počet jader/vláken poroste dál, a tak prostě aplikace začnou tenhle výkon používat. Ty, které ne, skončí a budou nahrazeny jinými. Dokud prostě musím čekat na dokončení úlohy, tak nemám dost výkonu.
Samozřejmě z hlediska nás, běžných domácích uživatelů, je 2990WX dnes stěží nevyužitelný procesor pro naše hraní her a surfování po webu :). A AMD jednoznačně říká, že ho prostě nedoporučuje nikomu jen proto, že má nejvíc jader, a tedy potenciál nejvyššího procesorového výkonu zejména při více aplikacích najednou. Pro většinu běžných uživatelů je jasně nejlepší volbou 16jádrový TR 2950X, to je král domácích procesorů, se skvělou cenou a univerzálním výkonem a v podstatě plně prakticky využitelný již dnes. 32jádrový TR 2990WX je extrémní procesor, průkopník, určený těm, kteří vědí, jak ho využít a nikdy nemají dost jader/vláken. Takových lidí sice není mnoho, ale je jich dost a jedná se o velmi zajímavé partnery, lidi i firmy.
Z osobních zkušeností ho jednoznačně mohu doporučit všem, kteří renderují, modelují, virtualizují a zejména dělají více takových náročných operací najednou apod. protože tohle je naprosto nový level a snový procesor. Ač se běžným domácím uživatelům může zdát drahý a že moc žere, pro ty, pro které je určený a kteří ho využijí, je naopak neskutečně levný, úsporný a efektivní, zejména s ohledem na to, co stál a žral srovnatelný výkon doposud. Z hlediska poměru cena-výkon naprosto vymazává Intel a jeho Core i9 řadu, která nedokáže výkonem a efektivitou ani cenou s AMD dnes držet krok. Zejména když právě spustíte více aplikací najednou. 18 jádrový procesor od Intelu nemá prostě dost síly! 32 jádrový AMD ano. Pustil jsem současně dva náročné testy BLENDER a do toho CINEBENCH R15. Intel měl síly prostě jen na Blender ten zvládl, ale score ze CB šlo úplně do háje. AMD ale zvládlo Blender velmi rychle a do toho stále mělo slušnou rezervu na CineBench a o tom tenhle CPU je. Není jen o možnosti dělat s jednou pořádně optimalizovanou aplikací, ale hned s několika:
RYZEN TR 2990WX s 32jádry je běžně o 50% výkonnější na celek, přitom výkon na jádro má jen zhruba o 5% nižší než i9-7980XE, který má jen 18 jader a stojí 54 tisíc korun. AMD za 2990WX chce jen 47 tisíc. Cena za jádro je poloviční a poměr cena/výkon prostě úplně jinde. AMD taktéž překvapuje spotřebou, která je sice o něco vyšší, ale ne zásadně a vzhledem k výrazně vyššímu výkonu je AMD o dvě třídy efektivnější než řešení Intelu. Chlazení je u AMD taktéž jednodušší, procesory jsou pájené a překvapivě chladné i s normálním vzduchovým chlazením.
- Platforma AMD X399 je zásadní výhoda i nevýhoda WX řady …
AMD se od začátku rozhodlo, že Threadripper 2 udělá kompatibilní s X399 platformou. A to včetně 32jádrového modelu. O něm jako o možnosti uvažovalo už dávno při vydání první generace TR, ale je tu problém a hlavní nevýhoda a negativum TR 2990WX i 2970WX procesorů. Samotná platforma AMD X399 je jasně lepší než konkurenční Intel X299. Nabízí více PCIe linek (64 proti 28 až 48 u Intelu), nabízí podporu i ECC pamětí v základu a umí jakýkoliv RAID a to zadarmo (u Intelu si musíte připlácet, a ještě to nemusí fungovat a ECC jsou podporovány jen u XEON). AMD se také rozhodlo, že situaci nebude komplikovat a prostě pro stávající X399 desky vydá 12nm procesory a bude stačit jen upgrade BIOSu. A to je také to jediné, co musíte jako uživatel udělat. Chlazení, deska všechno ostatní je prostě stále stejné, jen jsem nahrál nový BIOS a vyměnil procesor v loňské X399 sestavě. A bylo hotovo. Příjemnou novinkou je také zprovoznění AMD StoreMI technologie na všech X399 deskách (jen v kombinaci s TR 2000 procesory).
Jenže v případě WX modelů je X399 vlastně i funkční nevýhoda. AMD X399 platforma je totiž čtyřkanálová. Což je naprosto v pořádku u procesorů se dvěma čipy, tedy 12 a 16 jádrovými ThreadRipper. Jenže problém je to u 24 a 32 jádrových procesorů, které mají 4 čipy. Zatímco u EPYC verzí má každý čip samozřejmě dále svůj dvoukanál a tedy 32jádrová platforma má 8kanálů a 128 PCIe linek celkem, u TR 2990WX a 2970WX AMD muselo logicky udělat věci tak, aby 4čipy fungovaly jen se 4 kanály a 64 PCIe linkami. Udělalo to jediným možným způsobem, tedy čipy „spárovalo“ a propojilo, takže vzdálenější čipy jsou napojeny na ty bližší, které mají teprve spojení s pamětí:
Je to samozřejmě výkonové omezení, propustnost pamětí je nižší a horší je i prodleva komunikace. V praxi to znamená, že u některých aplikací, které jsou kromě jader i značně náročné na paměť, je výkon mnohem nižší, než by od 32jádrového procesoru člověk očekával. Dá se to optimalizovat, ale je to případ od případ. To je největší praktická nevýhoda obou WX procesorů se kterou se mohou cíloví uživatelé potkávat. AMD o ní ví, ale je prostě nutná k udržení kompatibility s X399 platformou. U velké spousty aplikací to problém nepředstavuje, ale i tak to výkonové omezení je a vždy bude. 8kanál by byl prostě lepší, jenže to už by musela být jiná platforma než X399. Pokud se tedy někteří ptají, proč by si teď měli připlácet na 32jádrový EPYC procesor, když 32jádrový Threadripper stojí polovinu a má vyšší takty, a tedy potenciálně výkon, tak je to právě kvůli tomu, že EPYC platforma má 8kanálový řadič, a navíc má 128PCie linek. Jsou ale uživatelé, pro které to zkrátka takové omezení nebude a ti rádi ušetří. Takže X399 je výhoda i nevýhoda nových WX procesorů.
O ThreadRipper 2990WX se dá napsat hodně. Pravdou ale je, že je to specializovaný produkt a pro běžné uživatele není příliš vhodný. AMD ho ale také tak prezentuje, označuje a nabízí. Pro nás běžné domácí nadšence je určený hlavně 16jádrový TR 2950X procesor, který si otestujeme příště a ten je podle mě hlavní hvězdou celé řady pro největší část domácích zákazníků a nadšenců.
2990WX je ale pozoruhodný čip, který záměrně servíruje výkon, jež spousta aplikací neumí využít. Ale teď, když tu ten výkon je, není otázkou jestli, ale kdy ho vývojáři využívat začnou. Stejné to bylo se 4jádrovými procesory kdysi. Ač se vám tak může zdát tenhle procesor absurdní a nevyužitelný, pravdou je, že možná hlavně díky němu budou další generace aplikací procesorový výkon lépe využívat. Pro ty, kteří jej umí využít už dnes, je 2990WX splněným snem a produkt, který prostě musí mít, byť se mohou potýkat s tím, že řada aplikací na něj není připravena. Právě ale tahle cílová skupina tohoto produktu má v řadě případů možnosti, ten vývoj a optimalizací aplikací nejen popohnat, ale často i udělat. Mimochodem na LINUX platformě je v mnoha případech výkon TR 2990WX ještě zajímavější než na Windows, takže pokud máte zájem, tedy je pěkná recenze na LINUXU:
Jedním z důvodů, proč TR 2990WX funguje o něco lépe na Linuxu, je i fakt, že Widnows Scheduler není zrovna ideální a nefunguje příliš dobře s vícejádrovými CPU. Zde má LINUX lepší optimalizaci. AMD nás už při představování na fakt, že Windows bude potřebovat update, které mohou velmi znatelně ovlivnit výkon procesoru, upozorňovalo. Spolupracuje s Microsoft na vylepšení a update pro Windows, ale bude to ještě nějakou dobu trvat, než se update objeví. Nicméně podobný update nebude zajímavý jen pro TR 2990WX, ale také všechny dalšíchí multijádrové procesory, zejména ty od AMD, protože samozřejmě Windows, jako většina dalších aplikací, je vivinuta a optimalizována především na Intel a RYZEN jako novinka pochopitelně není v mnoha případech vůbec zohledněn. To se ale mění a bude měnit ...
Jednotlivé aplikace ale neukáží celou realitu tohoto procesoru, ta vynikne, až když těch aplikací pustíte více. Pak je 32 jádrový RYZEN použitelný, i když jednotlivé aplikace jej nedokáží jak celek využít, dvě, tři aplikace ano. TR 2990WX tak je sice pomalejší třeba při zpracování videa než 7980XE, protože daná aplikace neumí tolik jader využít, jenže vy můžete současně zpracovávat těch videí několik, nebo dělat jiné věci, a zatímco s TR 2990WX nebudete mít žádný problém, 7980XE na to prostě nebude stačit. To je ten praktický výkon, který 32jádrový procesor nabízí a který testování jen jedné puštěné aplikace často neukáže.
TR 2990WX není perfektní, ale je tak dobrý, jak to jen v rámci X399 platformy nyní jde. Spousta dalších věcí už je na tvůrcích aplikacích, Windows počínaje. AMD ví o jeho vlastně jediné technické slabině (4kanálový řadič kvůli X399), ale ta je pochopitelná a nevyhnutelná, a pokud prostě máte vyšší nároky, je tu pořád 8kanálová EPYC platforma. RYZEN Threadripper 2990WX ale otřásá trhem. Jeho výkon, když je využit, je z jiného světa a kope ligu sám pro sebe. Podobný výkon měly doteď jen nejlepší dvouprocesorové XEON pracovní stanice za mnoho set tisíc korun jen za samotné procesory. AMD jej servíruje v jediném čipu za pouhých 48 tisíc korun, dostupný pro každého do normální velmi dobře vybavené a vyladěné desktopové platformy. Intel nemá naprosto nic, čím by odpověděl. Jeho nejlepší 18jádrový procesor i9-7980XE dokáže být běžně i o 50% slabší a přitom stojí víc a žere podobně. Z hlediska absolutního výkonu, efektivity, ceny, výbavy platformy, prostě ničím nedokáže konkurovat. Ano, má o 5% vyšší výkon na 1 jádro, ale koho to u 18 a 32 jádrového čipu zajímá? Tohle je o multitakskingu a Intel je prostě o skoro polovinu slabší. Zatímco loni ještě odpověď na 16jádrový TR 1950X našel, letos už to nejspíše nepůjde.
Do LGA 2066 nedokáže osadit nic víc, než 22 jader, které však stojí o několik tisíc dolarů více a stejně by to nestačilo. To nejlepší, co Intel má je 28jádrový čip (ovšem pro LGA 3647 platformu se 6ti kanálem), který prezentoval přetaktovaný na 5GHz (což se snažil zatajit). V tom režimu totiž žral CPU skoro 1000W a dalších 1400W žralo mrazící zařízení, kterým ho Intel chladil. I tak mu AMD při podobném taktu ukazuje s 32jádrem záda. Intel v současnosti jednoduše nemá nic, čím by dokázal vážně konkurovat. Pokud by se rozhodl uvést na trh LGA 3647 platformu a až 28 jádrový čip (což je prý na pořadu dne), pravděpodobně by potřeboval takt kolem 3,6GHz aby vůbec stačil všude 3,3GHz TR 2990WX. Výkonově by tak konkurovat dokázal, jenže spotřeba by byla úplně jinde, a hlavně cena toho všeho také. Ten 28jádrový monolit Intel Xeon Platinum 8180 (2,5 – 3,8 GHz) stojí 270 tisíc korun! AMD Ryzen Threadripper 2990WX s 32jádry/64 vlákny na 3,0 – 4,2GHz) stojí 47 tisíc a 32jádrový EPYC je za 100 tisíc. To asi říká vše.
Osobně se mě líbí také tahle tabulka, která ukazuje, co Intel a AMD nabízeli jako v podstatě maximum pro běžné uživatele před 1,5 rokem a co nabízejí dnes. Intel posunul výkon zhruba 3,5x, AMD téměř 8x! Nikdy nebyly na procesorovém poli takovéhle posuny.
Ano, TR 2990WX není dokonalý a není pro každého. Ale nemá být ani jedno a AMD to nijak netají. Není dokonalý, protože je kompromisním řešením z hlediska platformy X399 a velmi dostupné ceny, se kterou AMD otřásá trhem a má probudit vývojáře. A to dělá velmi účinně. Je to čip nikoliv pro hráče (i když pro virtuální mašinu pro více hráčů najednou je ideální a překoná cokoliv, co je na poli CPU na trhu), ale pro kreativní uživatele, kteří chtějí a mohou využít tak velké množství jader pro jednu pořádnou aplikaci nebo několik "méně pořádných" aplikací, což dříve nebylo možné anebo si dosud na takový výkon a možnosti multitaskingu museli brát velkou hypotéku. Jeho využitelnost ale i díky nim nadále poroste a budeme z toho těžit všichni. Tvůrci software už nemají nač se vymlouvat, doba: „4jádra musí stačit všem“, skončila. Konečně! 32jader/64vláken je tu, teď jen software a aplikace musí dohnat procesorový vývoj, kdy poslední skoro dekádu nebyli tvůrci apliakcí zvyklí na to, že se věci takhle hýbou kupředu. A hýbat se budou. Před rokem AMD uvedlo 16jádrový TR 1950X, nyní je zde TR 2990WX, copak nás asi čeká příští rok? :).
AMD Ryzen Threadripper 2990WX
„Revoluční procesor pro revolucionáře na poli softwaru a aplikací a multitaskingu, a příslib světlých vícejádrových zítřků pro každého uživatele PC.“
Za výbavu pro testování děkujeme našim partnerům:
AUTOR: Jan "DD" Stach |
---|
Radši dělám věci pomaleji a pořádně, než rychle a špatně. |
|