Strana 11 z 11
16jádrový RYZEN ThreadRipper není přeci jen už novinkou, nicméně letošní verze 2950X je prostě znatelně vylepšená. Řekl bych že je to podobné, jako mezi loňským RYZEN 7 1700X a letošním RYZEN 7 2700X, což ale stěží překvapí, protože i v případě loňského a letošního Threadripper jde o stejnou věc, tedy 14nm ZEN vs 12nm ZEN+. AMD vylepšilo čipy v mnoha ohledech, navíc je vyrobilo 12nm a tak dosahuje vyšších taktů, efektivnějšího provozu, vylepšení se dočkala také kompatibilita s RAM a další věcí. V případě Threadripper platformy je velmi zajímavá nová „Precision Boost Overdrive“ funkce, kterou u AM4 platformy nenajdete. Pouze u X399 a pouze u TR 2000 procesorů.
Pokud máte 16jádrový RYZEN z loňska, tedy 1950X model, pravděpodobně nemusíte běžet do obchodu pro 2950X. Nárůst výkonu není zase tak velký. Ale znát určitě je. V průměru je o 11% výkonnější, což není málo na „jen vylepšenou verzi“. To vylepšení je zajímavé zejména ve srovnání s konkurencí, kdy AMD naladilo výkon evidentně tak, aby se mohlo opravdu srovnávat se 16jádrovou konkurencí.
Core i9-7960X se 16jádry má totiž velmi podobný výkon, v průměru našich testů o cca 6% nižší, ale když z testů vyjmeme extrémy, je celkový výkon obou procesorů téměř identický. A to jak na celek, tak na výkon 1 jádra. Problém je, že Intel přitom stejném výkonu žere zhruba o 50W více a také znatelně víc topí. Je tedy méně efektivní z hlediska provozu. Hlavní problém je však určitě cena.
AMD RYZEN TR 2950X se 16jádry/32vlákny totiž stojí 899 dolarů, což v přepočtu je/bude zhruba 24 500 korun vč. DPH. Intel vám však za tyhle peníze, konkrétně 25 500 korun, prodá aktuálně jen 10 jádrový Core i9-7900X. Až na podobnou cenu a podobnou spotřebu (tedy mnohem horší efektivitu) však 10jádrový Intel nabízí o skoro třetinu nižší výkon. 16járový Core i9-7960X, který dokáže s AMD TR 2950X držet výkonově krok ve všech ohledech, však stojí oficiálně stále 1699 dolarů, což je v přepočtu 46 tisíc korun s DPH. Nicméně už sami obchodníci uznávají, že je to opravdu nesmyslná cena, a tak tento CPU neoficiálně znatelně zlevnili a Core i9-7960X nyní prodává za zhruba 36 tisíc korun vč. DPH. Jenže to je stále o 11 500 korun více, než stojí stejně výkonný, nyní dokonce i výkonnější 16jádrový AMD procesor. A je to ještě horší, protože nejde jen o výkon …
- Intel dokáže konkurovat výkonem, ale ničím jiným!
AMD s druhou generací RYZEN ThreadRipper procesory ještě zvýrazňuje fakt, že Intel prostě nestačí. Dokáže konkurovat výkon v každém ohledu, to ano, AMD jej ale prakticky na tomto poli vyrovnalo. Rozdíl výkonu na jádro je již naprosto zanedbatelný, AMD je ale výkonnější a efektivnější s jeho konstrukcí HT. Intel se také u těchto vícejádrových čipů, nemůže opírat o možnost vyšších taktů, protože spotřeba jde jednoduše příliš vysoko. Kromě horší efektivity je také Intel mnohem výhřevnější a náročnější na chlazení.
Kromě toho všeho má Intel problém i s bezpečností a chodem svých procesorů. MELDOWN, SPECTRE a nejnověji FORESHADOW, jsou vážné zranitelnosti, které má Intel architektura jako taková a nejdou opravit. Takže se různě SW záplatují, což má negativní vliv na výkon v mnoha aplikacích a negativní vliv i na stabilitu systémů (za poslední půl rok jsem viděl více modrých smrtí u Intel platformy, než za mnoho posledních let dohromady). Velkým problémem je samotný hyperthreading, který někteří dokonce radí přímo vypnout kvůli děravosti, protože je velkou zranitelností. Jenže pokud 16jádrovému Core i9 vypnete těch +16vláken, klesne jeho výkon o dobrých 25-30%, takže Intel přestane být výkonově konkurenceschopný, což je jediná věc, která mu zbývá. Pravda, pak teprve by ale byla bezpečnost obou platforem srovnatelná, protože AMD netrpí na Meldown, Spectre ani ForeShadow, na které trpí Intel, protože se snažil být za každou cenu výkonnější. AMD je tudíž dnes mnohem bezpečnější i stabilnější platformou než Intel a MELTDOWN, ForeShadow se ho vůbec netýkají, SPECTRE jen okrajově.
A to pořád není všechno. Intel za ten velký příplatek, který za své procesory žádá, nedokáže nabídnout ani lepší platformu. Ve srovnání Intel X299 a AMD X399 jednoznačně vítězí AMD. To totiž nabízí podstatně více PCIe linek (64 vs 48), nabízí zdarma všechny verze RAIDu (Intel ty pokročilejší za velký příplatek za HW klíč) a AMD X399 platforma také třeba umožňuje použití ECC pamětí, pokud chcete, což u Intel X299 není vůbec možné. Kvalita desek je jinak srovnatelná a jejich ceny také. X399 je ale prostě vybavenější a tudíž lepší, navíc dokáže nabídnout podporu nově až pro 32jádrové procesory. Jenže X299 a LGA 2066 patice končí na 22jádrech (které Intel nejspíše bude muset vydat), větší čipy do ní nelze osadit. Z hlediska maximálního možného výkonu tedy X299 neodkáže s X399 vůbec držet krok.
AMD tak druhou generací ThreadRipperů dokonává, co začala tou první. Stáhlo jakýkoliv náskok v procesorovém výkonu, který Intel měl, přitom AMD je bezpečnější, vybavenější, efektivnější a zásadně výhodnější (levnější) než cokoliv, co nabízí dnes Intel. AMD tak objektivně poráží Intel v high endu ve všech ohledech. A zatímco loni Intel ještě dokázal odpovědět, letos docela pochybuji, že s tím, co má nyní k dispozici, smysluplnou odpověď dokáže vůbec vymyslet. Pokud chce alespoň trochu srovnat krok, tak musí minimálně udělat několik věcí:
- 1, Udělat procesory bez Meltdown, Spectrea a dalších chyb, protože já nevím jak vy, ale platit desítky tisíc za rozbitou věc z výroby, vážně nechci.
- 2, Místo pasty použít pájku, protože Intel procesory netopí, ale přímo žhnout. Při přetaktování 16 i 18 jádrového procesoru se skoro vařila „voda“ v AiO chladiči. Pokud by Intel přestal lhát alespoň v high endu o těch jeho TDP, které ani trochu neodpovídají realitě, také by ho to nezabilo.
- 3, Intel musí uznat, že produktová konkurence existuje a zásadně snížit ceny. Bude ho to bolet, protože po stránce výrobní efektivity Intel naprosto nedokáže dnes AMD konkurovat. Výrobně budou Intel monočipy prostě mnohem dražší. Jenže za ten masivní příplatek nenabídnout nic navíc, dokonce nabízejí méně. Takže když AMD nabízí za 25 tisíc 16jádro, Intel nemůže tentýž výkon s horším vším okolo, nabízet za dvojnásobek.
Je šílené, že se najdou lidi, kteří to přesto koupí, to už je na léčení, to se na mě nezlobte. Pokud Intel srovná cenově s AMD krok, pak se bude o jeho X299 platformě dát alespoň uvažovat. Ale za současných podmínek, je X299 proti X399 prostě nesmysl a vyhozené peníze pro každého, kdo má hlavu na víc, než jen aby mu nepršelo do krku.
RYZEN TR 2950X je podle mého názoru nejlepší běžný procesor současnosti. Ano, není nejvýkonnější a existují minimálně 3 procesory, které jsou v tomto ohledu nad ním (i9-7980XE, TR 2970WX a TR 2990WX). Nicméně jejich náskok není velký, v řadě běžných aplikací je kvůli horší optimalizaci většiny současného SW, zanedbatelný, ba dokonce díky vyšším taktům je dokáže TR 2950X překonávat když ta aplikace nevyužívá dobře více jader. Jejich výkon vynikne až při náročnějším multitaskingu, což ale většina běžných uživatelů nedělá. Z hlediska poměru cena-výkon TR 2950X všechny tři uvedené výkonnější procesory strká s obrovským rozdílem do kapsy. A to hlavně kvůli ceně.
Ano, 24 500 korun vč. DPH je stále hodně peněz za procesor. Ano, je to skoro 3x tolik, co stojí 2700X a není 3x lepší, takže mainstreamové CPU mají výrazně lepší poměr cena-výkon pro běžné uživatele. Ale rozdíl výkonu je přeci jen obrovský v praxi, protože 2950X dokáže se 16jádry/32vlákny věci, které prostě 8jádrový procesor prostě nezvládne. Můžete hrát nerušeně hru bez ztráty výkonu a současně ji ve 4K kvalitě streamovat, nebo zpracovávat video nebo dělat jiné věci souběžně. Používám TR 1950X od loňského roku a na méně, než 16jader, už bych prostě nešel. 16jader je vzhledem k současnému stavu aplikací pro náročnějšího ale stále běžného uživatele/hráče ideálních. A ta cena je parádní, zejména s ohledem na to, že ještě začátkem minulého roku jsme za tyhle peníze neměli ani nejlevnější 8jádro od Intelu. Intel se navíc příliš nepohnul, protože za cenu AMD TR 2950X vám stále nabídne jen směšných 10 jader s o třetinu slabším výkonem a výkonově srovnatelné (dobře, o pár % slabší) 16jádro stojí oficiálně stále dvojnásobek. A jen že obchodníci dostali rozum, tak je nyní k mání „jen“ o 11 500 korun dráž. Museli byste být ale padlí na hlavu, abyste jen tak vyhodili 11,5 tisíce z okna, což po vás nákup srovnatelně výkonného procesoru od Intelu nyní vyžaduje. Za tyhle peníze koupíte s přehledem slušnou desku X399 a slušný TR4 chladič k tomu pro RYZEN TR 2950X.
Celkově se mi RYZEN Threadripper 2950X líbí z každého úhlu pohledu. Nejen fantastický výkon, kdy je to nejvýkonnější herní procesor současnosti, ale i nejhůře čtvrtý nejvýkonnější CPU na trhu vůbec, ale také z hlediska překvapivé nenáročnosti chlazení. TR 2950X má i rozumnou spotřebu (vzhledem k výkonu) a nabízí zajímavým jednoduchým způsobem zvýšení výkonu jedním klikem přes „PBO“. Tenhle procesor nemá prostě ze současných poměrů chybu, jednoduše neexistuje nic srovnatelně dobrého, funkčního a výkonného za podobnou cenu. Pro majitele loňského 1950X je to možná trochu brouk do hlavy (objektivně se samozřejmě nevyplatí přecházet), ale pro ty, kteří o podobně výkonném řešení teprve uvažují, je to nyní jasná volba (tedy bude od toho 31.8.2018, kdy se začne prodávat).
Dle mého názoru je RYZEN TR 2950X prostě nejlepší a nejzajímavější univerzálně výkonný procesor na současném trhu v současné generaci. Pro každého, komu 8jader nestačí, nebo mu připadají příliš „mainstream“, či dokonce „low end“, ale nedokáže využít výkonu 32jádrového TR 2990WX, tak je 16jádrový TR 2950X a X399 platforma prostě jasná volba. AMD vládne high endu. Kdo by to byl ještě začátkem loňského roku řekl … ale asi nikdo z nás se za takový posun zlobit nebude, tedy možná s výjimkou těch, kteří za 30 tisíc loni koupili 8jádro či dokonce za 50tisíc 10jádro. Nyní za necelých 25 tisíc máme 16jádro s tomu odpovídajícím výkonem …
"Vynikající univerzální výkon pro každou příležitost za velmi solidní cenu bez konkurence"
Za výbavu pro testování děkujeme našim partnerům
AUTOR: Jan "DD" Stach |
---|
Radši dělám věci pomaleji a pořádně, než rychle a špatně. |
|