TEST: AMD Ryzen ThreadRipper 2950X – Nejlepší současný CPU? Super výkon na hry i práci Tisk E-mail
Napsal Jan "DD" Stach a redakce   
Monday, 20 August 2018
Přejít na obsah
TEST: AMD Ryzen ThreadRipper 2950X – Nejlepší současný CPU? Super výkon na hry i práci
AMD Ryzen ThreadRipper 2950X - 16jader a 32 vláken pro domácí PC
CineBench R15
7-Zip
POV-Ray 3.7
Blender
X265 - video encoding
VeraCrypt AES
Výkon ve hrách
Provozní vlastnosti, chlazení a taktování
Závěr a hodnocení

 

 

  • AMD Ryzen Threadripper 2950X

                                                 – 16jader a 32vláken pro domácí PC

Než si ukážeme nějaké ty výsledky, podívejme se na to, co si za zhruba 24 500 korun vč. DPH odnesete brzy domů (procesor se začne prodávat 31.8.2018). AMD nám nový procesor poslalo s předstihem, protože do obchodů se tedy dostane až koncem měsíce. Ale balení, které vám ukazujeme je to, ve kterém se bude prodávat.

Proti první generaci je hezčí a praktičtější. Rozhodně mnohem zajímavější než cokoliv, v čem procesory prodává Intel, jež i procesor za 50 tisíc doručí v podstatě ve stejné malé papírové krabičce, kterou dává i k nejlevnějším Pentiím. AMD si s balením vyhrálo a k produktu se skvěle hodí.

Na rozdíl od ostatních RYZEN procesorů pro mainstreamovou AM4 patici, které dnes všechny AMD dodává s různými typy Wraith chladičů, u Threadripper procesorů v balení žádný chladič nenajdete. Co najdete je ale sponu pro upnutí AiO vodních chladičů s konstrukcí ASETEK, což je drtivá většina AiO na trhu (ale ne všechny!). Chladič si tedy musíte pořídit samostatně. A zatímco loni byl výběr dost omezený, a z počátku neexistovaly chladiče, které by měly základnu tak velkou, že překrývá celou plochu procesoru, letos už takové problémy nemáme. Výběr už je široký a nadále se bude zvětšovat.

K dispozici je již celá řada klasických chladičů speciálně pro TR4 patici (tedy s velkou základnou), některé jsme už otestovali, výborné chladiče má například NOCTUA. Kromě nich je na trhu také celá řada AiO kapalinových řešení s TR4 základnou odpovídající velikosti procesorů Threadripper. I ty jsme již některé testovali. Výrobci samostatných vodních bloků a okruhů již také nabízí odpovídající řešení. Zkrátka na výběr máte. Pokud byste ale přeci jen chtěli AMD Wraith chladič, který designově a funkčně sedí na procesory, tak AMD ve spolupráci jeden takový připravilo:

Jmenuje se Cooler Master Wraith Ripper, je to opravdu velká dvojitá věž se 120mm ventilátorem uprostřed a vše je oplastováno tmavým plastem s výrazným logem a RGB podsvícením. Chladič uchladí 250W TDP bez potíží a tiše. Máme jej také k dispozici a už dnes vám o něm něco povíme. Každopádně bohužel AMD neudělalo žádnou speciální sadu (tedy CPU + tenhle chladič) a prodává prostě TR čipy zvlášť. Cooler Master pak bude samostatně prodávat Wraith Ripper za doporučenou cenu 100 dolarů (cca 2700 korun vč. DPH).

Zpět k samotnému procesoru. Fyzicky se z vnějšku TR 2950X neliší od ostatních ThreadRipper modelů, což je pochopitelné. AMD si dalo za úkol udržet kompatibilitu, takže tenhle 16jádrový procesory osadíte do jakékoliv základní desky X399 s TR4 paticí, která od loňského roku vyšla. Jediné, co musíte udělat, je aktualizovat BIOS, což je u X399 hračka a jde to i když nemáte CPU v patici (USB BIOS Flashback). Nicméně výrobci desek uvedou postupně i některé nové desky s výrazně posílenou napájecí kaskádou, aby zvládla extrémní nároky i nové 32jádrového procesoru při extrémním OC (už také padají rekordy). Z hlediska běžného provozu však není problém se žádnou z X399 desek i ten 32jádrový model provozovat, takže mnohem méně náročný 16jádrový TR 2950X model, je pro ně hračka.

Na rozdíl od 32jádra 2990WX a 24 jádrového modelu, které oba mají 4 aktivní čipy, a tedy se musí dělit o 4kanálovou sběrnici v režimu NUMA (protože X399 má jen 4kanály), u 12 a 16 jádrových verzí jsou jen 2 aktivní čipy, oba tedy mají vlastní dvoukanál (4kanálový řadič je tedy plně využit) a lze využívat a přepínat mezi UMA i NUMA režimem. Zajímavé je to hlavně ve hrách, kdy některé hry těží s vyšších rychlostí některé z nižších latencí a každý z těch režimů je v jednom právě lepší. Procesory mají nadále 64 PCIe linek.

Zajímavou novinkou, kterou mají jen RYZEN TR 2000 procesory, je nový „automatický“ režim taktování „Precision boost overdrive“ (PBO), který aktivujete v Ryzen master jediným klikem a automaticky zvýší limit napájení procesoru, což jednoduše zvedne takty, jak jen to vaše chlazení dokáže zvládat. Není to přitom fixní nastavení taktu, jako při ručním taktování všech jader, takže nepřicházíte o funkční boost na jednom jádru, který může jít ještě výše. Když už jsme u toho, tak RYZEN TR 2950X má vůbec nejvyšší tovární boost takt, ze všech dosud uvedených AMD RYZEN procesorů. Na 1 jádru dokáže jít až na 4,4GHz. Základní takt pro celý CPU je pak 3,5GHz, ale procesor se s běžným chlazením drží při plném zatížení na všech jádrech/vláknech mezi 3,60 – 3,65GHz. Může být ale i vyšší, záleží skutečně na výkonu chlazení. AMD u nové 12nm generace výrazně zlepšilo boostování, zapracovala také na efektivitě i spotřebě atd. Opět platí, že TR 2950X má dva aktivní čipy, kdy stejný čip jen v jednom kuse najdete i v RYZEN 7 procesorech pro AM4.

Čímž se dostáváme k testování …

  • Testy a testovací sestava

Původně jsme přemýšleli zařadit nějaké speciální testy, protože tohle není herní procesor a je poměrně speciálně orientovaný. Nicméně řekli jsme si, že vzhledem k zaměření DDWorld.cz je to stejně jedno a otestujeme jej prostě tak, jak procesory běžně testujeme s vysvětlením některých situací. Větší háček byl sehnat konkurenční 16jádrový Intel Core i9-7960X, ale nakonec se podařilo. Ten otestujeme na naší již zavedené X299 platformě. Nový RYZEN TR 2950X ale otestujeme na ASUS ZENITH X399, na které běžně netestujeme, ale když už ji tu opět máme  ….

Procesor jsme doplnili o 4x 8GB DDR4 3200MHz paměti G.Skill, AMD Radeon RX VEGA 64 grafickou kartu a pořádný 1000W zdroj. Všechny aplikace jsme aktualizovali na nejnovější verze, stejně tak Intel platforma i AMD platforma mají všechny aktualizace na SPECTRE a MELDOWN problémy.

Do srovnání jsme zařadili i některé normální procesory, včetně dvou procesorů, které ještě přes 1,5 rokem byly absolutním maximem, které pro většinu z nás AMD a Intel nabízeli, tedy FX-8350 a Core i7-7700K. Tak se podívejme co novinka dokáže …  



 

Najdete nás na Facebooku

.... a také na Twitteru

RSS

DDWorld.cz

DDWorld - Blogy a videa

DDWorld - Magazín

Poslední příspěvky v diskuzích


Videa
Prusa Core One – nová uzavřená 3D tiskárna
Prusa Core One – nová uzavřená 3D tiskárnaWednesday, 20 November 2024
Vložil: aDDmin
Kategorie: PC a IT
Spuštěno: 237x
Komentářů: 1
Star Wars Outlaws dostává Update 1.4 – zásadní herní změny!
Star Wars Outlaws dostává Update 1.4 – zásadní herní změny!Wednesday, 20 November 2024
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 171x
Komentářů: 0
Jak to vypadá v uvnitř DATACENTRA?
Jak to vypadá v uvnitř DATACENTRA?Monday, 18 November 2024
Vložil: aDDmin
Kategorie: PC a IT
Spuštěno: 814x
Komentářů: 0
Vychází LEGO Horizon Adventures – další zábavná LEGO hra?
Vychází LEGO Horizon Adventures – další zábavná LEGO hra?Tuesday, 12 November 2024
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 1145x
Komentářů: 0
Indiana Jones and the Great Circle hra ala film?
Indiana Jones and the Great Circle hra ala film?Monday, 11 November 2024
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 1463x
Komentářů: 0
Nový Captain America nevypadá dobře. Thunderbolts* jsou na tom lépe.
Nový Captain America nevypadá dobře. Thunderbolts* jsou na tom lépe.Friday, 08 November 2024
Vložil: aDDmin
Kategorie: Film
Spuštěno: 1311x
Komentářů: 6