Strana 11 z 11
Původně jsem myslel, že o 24jádrovém Threadripper 2970WX řeknu, že je méně zajímavý než 2990WX s 32 jádry. Čistě proto, že kdo má 36 tisíc na 24jádro má i 50 tisíc na 32 jádro. To je asi určitě pravda, na druhou stranu, 2970WX má být ekonomičtější varianta a to splňuje. Stále jde o extrémně výkonný procesor, druhý nejvýkonnější procesor na trhu se stále obrovským náskokem na to nejlepší, co Intel vůbec dokáže nabídnout. Za jeho cenu dokonce nabízí jen ušmudlané 16jádro, který je v řadě aplikací až směšně pomalý, kdy zaostává o desítky % a prakticky dokáže porazit AMD jen v situacích, kdy chybí optimalizace ze strany aplikace, a tedy to není o výkonu CPU jako takovém a takových, kde na tom záleží, začíná rychle ubývat.
Cenový rozdíl mezi 2990WX a 2970WX je zhruba 12,5 tisíce korun, za což v pohodě koupíte slušnou X399 desku a slušné AiO chlazení pro procesor. Takže to je zajímavé. 24jader/48vláken je pořád extrémně vysoký procesorový výkon, kdy prakticky z čehokoliv někteří náročnější uživatelé budou přecházet, tak to bude obrovský skok a ta cena možná bude nižší, než v minulosti za špičkový výkon byli zvyklí platit. Takže 2970WX je velmi atraktivní procesor i proti 2990WX a za velmi rozumný peníz si můžete postavit sestavu s výkonem, který vás ještě nedávno stál minimálně stovky tisíc korun. Procesor je navíc extrémně efektivní, až šokujícím způsobem netopí a lze ho chladit naprosto tiše i obyčejným klasickým chladičem.
Srovnání s konkurenční nabídkou Intelu je až komické a prostě neuvěřitelné. AMD naprosto převálcovalo Intel ve všech ohledech. Intel nemá v současnosti nic, co by se tomuhle za vyrovnaných podmínek jen přiblížilo. Je naprosto směšné, že u řady OEM partnerů stále vidíte v nabídce jen Core i9 a X299 počítače a vůbec nenabízí TheadRipper a X399. A říkám na rovinu, je to prakticky podvod na zákazníky. Intel X299 a Coe i9 procesory jsou prakticky ve všech ohledech horší, mnohem horší než co nabízí AMD za stejné, či dokonce nižší ceny. Intel ani inovovanou Core i9-9000 sérií se ani nepřibližuje výkonu, výbavě, efektivně a výhodnosti ThreadRipper procesorů a jeho X299 platforma je ve všech ohledech horší než X399, která je prakticky o třídu lepší a vybavenější.
AMD vám za 36 tisíc prodá procesor do platformy, která má 64 PCIe linek, podporu ECC i všech RAID zdarma, což Intel nedokáže nabídnout. Hlavně však za 36 tisíc máte 24jádrový/48vláknový procesor, který prakticky netopí, což vedle žhavého 16jádra Intelu za podobnou cenu je stěží pochopitelné. Zejména když ten 16jádrový Intel zaostává výkonem o desítky % všude, kde na tom záleží a aplikace ten skutečný výkon CPU využívá. Zejména v situacích, pro které si tyhle multijádra kupujete.
Když prostě pustíte více aplikací a úloh najednou, tak 16jádrům rychle dojdou síly. Ale na 24jádru můžu nechat renderovat třeba 3 videa najednou bez ztráty výkonu, či dělat jiné úlohy současně, což ve výsledku dokáže uspořit dvojnásobek-trojnásobek času. Takže to že nějaká aplikace využije jen několik jader, neznamená, že nemůžete současně zaměstnat něčím i ten zbytek, což u méně jádrových CPU nejde. A přesně o tom ThreadRipper WX série je. Ten výkon, možnosti, efektivita nemá ze strany Intelu vůbec žádnou konkurenci a AMD je tak dnes kategorií sama pro sebe, kdy to navíc prodává za cenu, jež je pro cílovou skupinu uživatelů až nepochopitelně nízká.
Ano, je tu nevýhoda v podobě 4kanálového řadiče pamětí, kdy v paměťově náročnějších aplikacích budou ztráty výkonu u WX procesorů. Nicméně ono to nelze brát jako nevýhodu. Je to nutný kompromis pro kompatibilitu s dostupnou běžnou desktopovou X399 platformou, jinak bychom museli platit za serverové desky/čipsety a to bychom byli zase vším prostě jinde. Navíc v drtivé většině aplikací to omezení znát není. Jinak prostě nemám nic, co by se dalo 2970WX (i 2990WX) vytknout. Jsou procesorovou revolucí se vším všudy. Musím také poznamenat, že od letního testování 2990WX se řada věcí výrazně zlepšila. Vyšly aktualizace pro řadu aplikací a nárůst výkonu je znatelný. Zejména ve hrách v kombinaci s NVIDIA grafikami byl opraven chybný základní display ovladač a došlo ke skokovému navýšení výkonu o desítky % v případě TR procesorů, stejně tak ze strany některých her došlo k optimalizacím a už to u mnoha prostě funguje, jak by mělo a nemusíte vypínat půlku čipu (WX) modely, i když samozřejmě využití ve hrách takového množství jader/vláken není a hned tak nebude. U řady her to ale problém stále je a je krásně vidět, kteří vývojáři na optimalizace prostě kašlou. Ač samozřejmě nejsou 2990WX/2970WX herní čipy, není hraní her s nimi žádný velký problém, zejména když většina majitelů těchto CPU bude mít normální grafiku a v kombinaci s vysokým rozlišením 4K. Můžete s nimi hrát a současně nechat zpracovávat náročné úlohy v pozadí, což s běžnými čipy prostě není možné.
Bohužel co nyní limituje tyhle procesory je stále absence optimalizací ze strany některých aplikací, zejména ty od ADOBE jsou v příšerném stavu. Hlavní brzda se ale jmenuje Microsoft, kdy se všeobecně dlouho ví, že jeho scheduler pro Windows 10 je odpad a MS nebyl schopen na tom zapracovat. AMD s ním na tom sice spolupracuje, ale u MS radši věnují čas barvičkám oken a jiným ptákovinám v rámci UPDATů, než aby vylepšil naprosto zásadní a základní funkční prvek operačního systému, který by měl zásadní přínos pro vícejádrové procesory. Je to ostuda, ale prý se na tom pracuje. Stále tedy platí, že současné testy neukazují skutečný výkon, který nabízí tahle 32/24jádrová AMD monstra.
Stejně jako 32jádrový 2990WX je i 24jádrový 2970WX určený pro ty, kteří vědí, jak jej využít. A pokud se musíte ptát jak na to, není to procesor pro vás. Nemá smysl na něm stavět herní sestavu, pokud tedy současně s hraním nebudete streamovat v plné kvalitě a dělat další věci v pozadí, pak je to naprosto fantastická platforma. Právě multithread vytížení je disciplína, kdy tyhle procesory nemají naprosto žádnou konkurenci a kde je jedno, že v některých samostatných aplikacích jsou využity jen z malé části. To hlavní je, že toho můžete dělat více najednou prakticky bez ztráty výkonu v jednotlivých aplikacích.
O konkurenci se prostě nedá hovořit. X299 a Intel Core i9 jsou ve srovnání s X399 a RYZEN Threadripper prostě zásadně horší. Nabízet za cenu 24jader/48vláken jen děravých 16jader/32vláken s horší výbavou platformy, a ještě chtít za to příplatek? To je na palici, že tohle slušný obchodník či výrobce PC vůbec dnes zákazníkům nabídne. AMD výrazně překonalo Intel v high endu prakticky ve všech ohledech, ve výkonu, ceně, efektivitě, provozních vlastnostech, výbavě a koneckonců i technologii procesorů samotných. 2990WX/2970WX záměrně okatě demonstrují, jak o moc efektivnější architekturu a konstrukci čipů AMD dnes má proti monolitickým Intelům. Intel procesory dnes vypadají jako parní kotel vedle jaderného reaktoru. Obojí sice funguje, ale je tu pořádný rozdíl …
Objektivně dnes Intel vůbec nedokáže AMD konkurovat po stránce produktů. Ceny tohle ale dnes vůbec nezohledňují. Threadripper je přitom dnes jediným skutečným PC high endem a jasnou volbou ne proto, že je jen výhodný, ale protože je i výkonnější a lépe vybavený. Nicméně 32jádrový a 24jádrový CPU určitě nejsou pro každého, ale pro ty, kteří vědí, co s nimi. Představují bez přehánění revoluci a nejlepší procesory v historii. Oba jsou navíc zajímavé, 2970WX je znatelně levnější než 32jádrová verze, rozdíl výkonu zde samozřejmě je a docela velký, ale 2970WX je pořád s velkým náskokem druhý nejvýkonnější desktopový procesor na světě, a ta cenová pozice je zajímavá pro toho, kdo hledá extrémně efektivní supervýkonnou vícejádrovou pracovní stanici za zlomek ceny, který stál podobný výkon doposud. Takže i RYZEN ThreadRipper 2970WX uděluji naše nejvyšší ocenění, je to procesor, který překvapí v mnoha ohledech a je významný i pro nás, kteří pro něj dnes nemáme využití ani o něm neuvažujeme. Čistě proto, že existuje! A tak tlačí vývojáře aby ho brali v úvahu a tedy dělali optimalizace a tak se zlepšuje využití vícejádrových CPU a hlavně si AMD chystá pole pro nové generace, které velmi pravděpodobně počet jader ještě navýší.
Za výbavu pro testování děkujeme našim partnerům:
AUTOR: Jan "DD" Stach |
---|
Radši dělám věci pomaleji a pořádně, než rychle a špatně. |
|