Strana 10 z 11
- Spotřeba, teploty a taktování
Jednou z ostře sledovaných kategorií je dnes provoz, a hlavně spotřeba systémů. V našem případě testujeme spotřebu celé sestavy. Spotřeba procesorů je dnes ale značně dynamickou a neustále se měnící veličinou. Jak Intel, tak AMD procesory mají značně propracované systémy řízení taktů a spotřeby v závislosti na aplikaci, vytížení a chlazení. V některých případech mohou dokonce překračovat svá TDP a tak dále. Řekl bych dokonce, že AMD je dnes v tom propracování řízení výkonu a spotřeby už výrazně dál, než Intel.
Testujeme všechny CPU v základu s nastavením TDP tak jak uvádí výrobce. Nemáme aktivní žádné taktování a překračování TDP nad rámec specifikací. Aktivní jsou pouze boost/turbo technologie.
Spotřeba nových Threadripper procesorů je ohromná, ale to je i výkon. Efektivita je tak vynikající, ačkoliv mají vysokou spotřebu, připomínám že fyzicky technicky vzato je 3960X prostě 4x RYZEN 5 3600X v jenom procesoru. Nicméně 2970WX tedy předchozí 24 jádrový model, žere jen o malinko méně, rozdíl výkonu je ovšem propastný. Intel a jeho 10980XE je sice úspornější o desítky W, ale je také o mnoho desítek % slabší, takže to nic neznamená, z hlediska efektivity není lepší.
Pokud jde o teploty, překvapivě není 3960X žádný problém chladit. Ani NOCTUA U14S TR4 chladičem, kdy teplota v maximální zátěži dosahuje nějakých 81°C a chladič je tichý. Na 280W procesor všechna čest :). S nasazením AiO Enermax 280mm TR4 se teplota pohybovala kolem 70°C úplně v pohodě a chlazení bylo tiché. S Intel Core i9-10980XE, ačkoliv má oficiálně mnohem nižší TDP 160W, byly teploty se srovnatelnými chladiči ale velice podobné. Zkrátka výkonný chladič je zde nutností. O to více, pokud si chcete hrát s taktováním.
Ohledně taktování. U AMD osobně vřele nedoporučuji ruční taktování RYZEN 3000 modelů vůbec! Pokud chcete lepší výkon, osaďte lepší chladič a procesor dejte na lepší desku. Obojí zvedne boost takty, kdy se slušným chlazením (AiO) se můžete pohybovat kolem 4,0GHz na všech jádrech. AMD pak nabízí propracované automatické zvýšení výkonu přes „PBO“, kdy stačí aktivovat tuhle funkci v RYZEN Master aplikaci a procesor pojede na vyšší limit TDP. Ovšem stále bude fungovat boost na méně jádrech, takže nebudete nikdy přicházet o výkon. Nově pak AMD umožňuji aktivovat PBO a do toho ještě automatické přetaktování, což dokáže vytáhnout vůbec nejvyšší výkon, ale je to samozřejmě za cenu ještě vyšší spotřeby atd.
Osobně doporučuji osadit procesory na co nejlepší desku a hlavní je osadit co nejlepší a nejvýkonnější chlazení. To většině bude stačit k nejlepšímu využití potenciálu CPU. Pokud chcete, zapněte PBO, kdy budete mít všechny výhody vyššího výkonu, které přináší obvykle taktování, ovšem bez nevýhod v podobě nižšího výkonu na jádro, vyšší spotřeby v situacích, kdy to není třeba atd. Takže ano, 3960X dokáže být ještě výkonnější. Při ručním OC má omezení jako ostatní RYZEN 3000 modely, já se dostal na 4,3GHz na všech 24jádrech stabilně, což znamená nižší výkon všude v nižších zátěžích, protože v základu nebo při PBO, jde takt na méně zatížených jádrech běžně přes 4,5GHz. Takže nepoužívejte ruční taktování, používejte PBO, pokud chcete vyšší výkon! Tradičně hodně těží RYZEN platforma z pamětí. ThreadRipper je na tom úplně stejně jako RYZEN 3000 v AM4. 3600MHz s co nejnižším časováním je ideální, 3200MHz také dobré.
Intel a jeho Core i9-10980XE z hlediska taktování není tak zajímavý. Sice dokáže jít na vyšší takt, jenže vyšší takt neznamená vyšší výkon. Náš vzorek dokázal 4,7GHz na všech jádrech stabilně při 1,44V. To znamená ale hlavně ohromující spotřebu. Vyšší výkon na jádro má ale stále AMD, protože ThreadRipper 3960X má 4,5GH na jádro a lepší IPC. Ani přetaktovaný celý procesor Intelu na 4,7GHz se nedokáže k výkonu 3960X výrazně přiblížit. Spotřebou ho ale pak klidně překoná, bavíme se o 500W spotřeby samotného CPU! A ten výkon za to jednoduše nestojí, protože je prostě nízký. Že 4,7GHz 10980XE vaří vodu v AiO chladiči, nemusím pak ani moc zdůrazňovat. Není to moc příjemný procesor na provoz v OC stavu.
Podívejme se tedy na závěr
|