Strana 2 z 11
- AMD ThreadRipper 3960X a Gigabyte TRX40 AORUS Xtreme
Bohužel AMD se rozhodlo oficiálně do ČR na testy nové ThreadRipper 3000 platformy zatím neposlat, museli jsme tedy oslovit naše zahraniční zdroje a prozatím jsme získali na otestování alespoň vzorek v podobě vůbec nejslabšího ThreadRipper 3960X procesoru, ale bez balení.
V jeho případě AMD udělalo nový design, který u každé generace zjevně mění. Nově je to takový plastový piedestal. Je samozřejmě unikátní a velmi pěkné i na výstavku, což je pointa. Uvnitř nehledejte žádný chladič (jen sponu pro ASETEK AiO chladiče). Stejně jako u předchůdců dorazí testovaný model bez chladiče. Na trhu je nyní už ale mnoho možností, včetně vzduchových i kapalinových modelů speciálně pro sTR4 platformu a patici, včetně modelů s velikostí základny odpovídající EPYC/ThreadRipper procesorům.
Ryzen ThreadRipper 3960X je vůbec nejslabší z celé nabídky nových ThreadRipper procesorů. Má jen 24jader/48 vláken, což znamená, že v každém z jeho čtyř 7nm ZEN 2 čipů, jsou 2 jádra a 4 vlákna deaktivována. AMD ale zachovalo stejnou, extrémně masivní 128MB L3 paměť jako u plně aktivního 32jádrového modelu. Je také frekvenčně rychlejší, kdy má 3,8GHz v základu na všech jádrech a 4,5GHz pro boost. V praxi jsou takty kolem 3,9GHz na všech jádrech v plném AVX zatížení, boost na až 4 jádrech se drží kolem 4,45GHz. A to pozor. Stačí na to NOCTUA U14S tr4, tedy klasický neextrémní vzduchový chladič.
Samotný čip je fyzicky zvnějšku stejný, jako předchůdci, ale pozor, do X399 ho prostě neosazujte, nebude tam fungovat díky zcela odlišnému uspořádání a namapování pinů. Musíte použít opravdu jen TRX40 desky. A když jsme tedy u toho …
- Gigabyte TRX40 AORUS Xtreme
Jako první nám do redakce z nových desek dorazil TOP model od společnosti Gigabyte, takže jsme se ho rozhodli použít. je to jedna z nejlepších desek, kterou jsem kdy měl v ruce. Má naprosto šíleně předimenzované 16+3fázové napájení s extrémně účinnými komponenty a celé je to chlazené klasickými heatsinky s masivní heatpipe. 8 slotů pro paměti pojme až 256GB DDR4 na 4400MHz. ECC je podporováno.
7nm ThreadRipper procesory nabízí v kombinaci s TRX40 platformou až 72 PCIe 4.0 linek. Všechny PCIe linky na téhle desce jsou ve verzi 4.0, což znamená dvojnásobnou kapacitu a rychlost proti 3.0 u předchozí X399 nebo u „konkurenční“ Intel X299 platformy. Konkrétně AORUS Xtreme TRX40 nabízí 2x PCIe x16 + 2x PCIe x8 sloty, k tomu 4x M.2 PCIe x4. Vše osaditelné najednou s plnou kapacitou a výkonem! Ve výbavě najdete i 10x SATA, hromadu USB 3.2 Gen 2 konektorů, USB type C atd.
Deska má také dvě síťovky. Obě jsou 10Gbit LAN. K tomu má samozřejmě je zde Wi-Fi 6 a BT 5.0. najdeme i kvalitní zvuk ALC 1220 VB s posílením ESS Sabre DAC a dalšími prvky. Ve výbavě je vše pro taktování, včetně toho extrémního, samozřejmě nechybí RGB, hromada konektorů pro ventilátory a chlazení všeho typu. Všechny fyzické prvky jsou extra zesíleny, samo PCB je extrémně kvalitní (musí, když jsou všechny PCIe ve verzi 4.0). No a pokud by vám třeba nestačilo, že deska má sama na sobě 4x M.2 PCIe x4 4.0pozice, tak v balení je ještě AORUS Gen C AIC adaptér pro další čtyři M.2 SSD PCIe gen 4 disky:
Jedná se o kartu do PCIe x16 slotu s masivním chlazením a 4 pozicemi pro M.2. Všechno ve verzi 4.0 a samozřejmě díky tomu, že platforma má PCIe 4.0, dokáže tahle karta nabídnout 2x větší rychlost než dosavadní PCIe 3.0 řešení a platformy. Aktuálně s PCIe 4.0 AUORUS M.2 SSD gen4 dokáže jít až na 15 000MB/s pro čtení (RAID pole). Tahle karta je u této desky tedy již v ceně a dohromady tak můžete osadit osm M.2 NVMe SSD PCIe 4.0 disků na tuhle desku, a všechny pojedou naplno a bez ztráty výkonu nedostatkem PCIe linek, jako je tomu na jiných platformách. Cool :).
Ve srovnání s AORUS X399 Xtreme, kterou jsem používal doposud pro svůj dnes už výkonem tedy mainstreamový 16jádrový ThreadRipper 2950X, udělalo Gigabyte velké změny a vylepšení. Deska je o poznání kvalitnější, napájení je mnohem silnější (ostatně musí počítat i s tím chystaným 64jádrovým RYZENem). Je škoda, že to nešlo bez ventilátoru nad čipsetem, ačkoliv všude je spousta kovu. Mám trochu dojem, že je tam ale ten ventilátor není kvůli čipsetu, jako kvůli těm 4x NVMe SSD pozicím kolem. Ty určitě dokáží topit více než čipset.
A s čím budeme srovnávat?
|