Strana 3 z 4
- Testy v praxi - AMD "BOX" vs "BOX" a ostatní
Otestovali jsme tedy přímo starý a nový "BOX" chladič. Využili jsme k tomu zbrusu novou základní desku Gigabyte GA-990FX-GAMING:
Chlazen byl přitom procesor AMD FX-8370, který se zatím jako jediný bude s novým WRAITH chladičem nabízet. Jedná se o nejvýkonnější 125W FX procesor řady FX-8000 v nabídce. Nad ním jsou již jen extrémní 220W edice FX-9000, ke kterým ale BOX procesor s výjimkou možnosti "referenčního" AiO vodního chlazení, není z pochopitelných důvodů dodáván. WRAITH je tedy "BOX" chladič pro běžné procesory AMD s TDP 95-125W.
Samozřejmě by bylo fajn, přidat i nějaké ty extra chladiče na srovnání. V redakci jsme tedy vyhrabali populární aktuální SilentiumPC FERA PRO HE1224 (700 korun vč. DPH).
(FERA 2 na desce - výška 152mm)
No a 92mm věže reprezentuje špičková kompaktní NOCTUA NH-U9S za 1550 korun.
(Noctua NH-U9S na desce - výška 125mm)
Ve srovnání s nimi je samozřejmě WRAITH výrazně menší a papírově slabší řešení, ale je také výrazně levnější.
(Wraith na desce - výška 80mm)
AMD prodává FX-8370 i bez tohoto lepšího "BOX" chladiče a za WRAITH v balení si žádá příplatek 10 dolarů, tedy zhruba 300 korun, čemuž WRAITH rozhodně odpovídá.
Začněme u teplot. AMD FX-8370 procesor přes uváděných 125W TDP není zase takové topení, jak si někteří myslí. Těch 125W totiž v běžné praxi nedosahuje. AMD je udává čistě jako možné maximum.
Jak vidíte, nový WRAITH dosahuje lepších teplot než starý box a velmi slušně si vede i proti výrazně dražším a větším řešením. Ale ani starý malý BOX neměl s teplotami zase takový problém, i když rozhodně nebyly skvělé, byly provozovatelné. Ten hlavní rozdíl je ale v té hlučnosti, které při tom chlazení vydávají ventilátory chladičů.
Právě v této kategorii byl starý BOX chladič AMD prostě utrpení. Zejména u 95-125W procesorů, tedy vlastně u všech lepších AMD A10 a FX procesorů, což se prostě nedalo provozovat. Tedy dalo, pokud vám ten hluk nějakým zázrakem, třeba že jste hluší, nevadil. 70mm nízký ventilátor byl otravný, protože i v klidu se dokáže točit kolem 2500ot/min a hlavně neustále slyšíte, jak mění hladinu otáček. A protože se dokáže roztočit až k 5500 tisícím a v zátěži běžně točí 4300ot/min je to prostě otravné. Hlučný je pořád. WRAITH je o několik tříd lepší!
Cokoliv do 40dBA je prostě tiché řešení, obzvlášť u chladiče zavřeného v PC. Starý BOX ale dosahuje hlučností kolem 47dBA, což je opravdu hodně hlučný chladič v zátěži, ale on je bohužel dost slyšet i v klidu. Nový WRAITH však dosahuje skutečně jen 39dBA v zátěži (má totiž jen kolem 2300otáček za minutu), a to je hodně dobré! Bez potíží provozovatelné, slyšet je to v zátěži opravdu jen velmi málo a v klidu o něm nevíte vůbec.
Vůči 700 korunovému 120mm FERA 2 a 92mm NOCTUA NH-U9S si WRAITH vede dobře teplotně, ale jen u defaultního nastavení zase ne moc topivého FX-8370 (i když si stále někteří nevím proč myslí, že procesor AMD = přímotop). Při taktování by se rozdíly v neprospěch WRAITH zvětšily. Jenže oba dva ty výrazně větší a dražší (to výrazně) chladiče zvládnout ty teploty při ještě nižší hlučnosti, v podstatě neslyšitelně, což WRAITH zase úplně není. Zejména Noctua je prostě liga sama pro sebe. Rozdíl je samozřejmě ve zpracování podpořené 6lety záruky, kdy prostě NOCTUA bude za 6 let fungovat pořád stejně o čemž u WRAITH i u FERA 2 trochu pochybuji (zejména u ventilátorů) :). Jenže NOCTUA také proto stojí přes 1500 korun ... nelze tedy žádat po WRAITH za pár korun to samé.
Takže k závěru ...
|