Strana 2 z 4
- Gigabyte Aorus DDR4 16GB 3200MHz
Začněme u balení pamětí. Krabička je větší, pěkně vyvedená a samozřejmě nechybí všechny podstatné informace.
Uvnitř tedy někoho může překvapit, že místo 2 modulů, tedy 2x 8GB, jak se dá u 16GB kitu očekávat, najde hned 4 moduly. Jak už ale bylo řečeno, jen 2 jsou paměť, další dva jsou jen „DEMO“, tedy vypadají jako RAM, ale nemají žádné čipy.
A když se na ně podíváte podrobněji, tak je poznáte, protože ty DEMO moduly nemají ani klasické piny pro slot, jen velmi základní, aby fungovalo RGB a tedy jejich napájení i ovládání. Nicméně vnější zpracování je stejné. Pěkné hliníkové pasivy s krásným opracováním a RGB pás nahoře, kdy oceňujeme snahu o kompaktní zpracování.
Tyto moduly jsou jedny z mála RGB pamětí, které prakticky nejsou o nic větší, než standardní kit bez RGB podsvícení s heatspreaderem, jak se dělaly ještě donedávna. Dobrá práce od Gigabyte.
Samotné PCB nese SAMSUNG čipy v případě samotných DDR4. V našem případě testujeme jedinou zatím existující specifikaci GP-AR32C16S8K2SU416R.
Na štítku mají uvedenou specifikaci XMP 2.0, tedy 3200MHz CL16 při 1,35V. Upozorňuji, že stejně jako u všech ostatních DDR4 pamětí u všech platforem AMD a Intelu, po osazení pamětí od PC musíte to XMP aktivovat v BIOSu. Jinak všechny paměti na všech platformách pojedou v základu na JEDEC standardu, a to je 2133MHz CL15 1,2V s tomu odpovídajícím (mizerným) výkonem. Je na vás tedy paměti nastavit XMP profilem na tu udávanou hodnotu.
A jaké tedy jsou v praxi?
|