Strana 4 z 4
Závěr dnešní recenze na „delidovací“ nástroj od společnosti Aquacomputer je tedy jasný. Originální pasta pod IHS od Intelu je opravdu velmi nekvalitní z hlediska přenosu teplot. Intel u ní pravděpodobně preferuje její stálost, tedy delší výdrž, než sama ztvrdne a zdegraduje. Pasta je ale i důvodem mnohem vyšších teplot a nižšího potenciálu k přetaktování u Intel procesorů. Z mých výsledků jasně vyplívá, že vliv na teploty je opravdu zásadní v rozmezí 20-30°C. Po nanesení nové kvalitní pasty, nebo dokonce ještě kvalitnějšího tekutého kovu (čímž však riskujete vliv teplotního pnutí a pokud chcete procesor používat dlouhodobě několik let, tekutý kov bych nedoporučoval), není problém z procesoru „vymačkat“ při taktování dalších 100~400 MHz navíc při stejném chlazení. Záleží samozřejmě na možnosti konkrétního kusu křemíku a na tom, jak máte výkonné chlazení a kvalitní základní desku. Každý kus křemíku je originál, u některých kousků prostě můžete udělat všechno a stejně vám to k vyššímu taktu nepomůže.
I proto se před časem objevily v prodeji již procesory s delidem, ale odstupňované podle vyzkoušených taktů, což se nejvíce projevilo na ceně, kdy ty kvalitní stály klidně dvojnásobek základní ceny. Každopádně se musíte připravit na to, že oficiálně je delid procesoru Intelem pochopitelně zakázaný a přicházíte tímto zákrokem o veškerou záruku (o tu přicházíte i při taktování). Spoléhat se můžete pouze na to, že pokud IHS přilepíte zpět a procesor někdy v budoucnu náhodou umře, tak technik při reklamaci nemusí nic poznat a reklamaci vám uzná. Nicméně s tím, jak se delid stal populární, a protože jde taktovat jen pár určitých modelů procesorů Intel, tak si na to samozřejmě dávají prodejci pozor. Ostatně není příliš obvyklé, že procesor „náhle přestane fungovat“ ;).
Ač je celé tohle téma zajímavé a pokles teplot v praxi u současných výhřevných procesorů Intel znatelné, samozřejmě nelze jej doporučit úplně běžným uživatelům. Běžní uživatelé ani moc netaktují, takže pro ně není praktický přínos, stále částečně riskantní operace, nějak zásadní. Pokud se vám zdá, že váš procesor přeci jen dosahuje nižšího taktu, a tedy i výkonu, než by mohl, zkuste použít výkonnější chladič (zejména pokud používat něco podobného základním „box“ chladičům Intel, které nemají šanci ty současné Intel čipy vůbec rozumně uchladit. Samozřejmě tím nelze omluvit, že procesory Intel mají díky pastě horší provozní vlastnosti, než by mohly mít.
Hlavní důvod jejího použití je ale prostě technologický, i když by se minimálně dalo polemizovat nad zvoleným typem a kvalitou nanesení pasty. Každopádně Intel se u většiny svých CPU nehodlá v nejbližší době pasty vzdát, nemůže. Ne do doby, než opět začne vyrábět efektivnější procesory a nebude muset tlačit takty tak vysoko. Nicméně výjimkou by mohly být nové „K“ procesory pro nadšence Core i7-9700K a Core i9-9900K.
Přeci jen Intel je oprávněně kritizován, že nechává uživatele připlácet na možnost taktování a pak jim říká, že to stejně nedoporučuje kvůli teplotám apod. Nelze také přehlédnout, že konkurenční AMD RYZEN procesory jsou výrazně chladnější, výrazně snáze a tišeji uchladitelné a to nejen kvůli lepší efektivitě (která je daná i nižšími takty), ale i kvůli kvalitní pájce mezi čipem a pouzdrem. Samozřejmě někteří zkoušeli udělat DELID i u RYZEN procesorů, ale oddělit pájený čip je mnohem složitější (a obvykle se nepovede), a i po jeho očištění a nahrazení tím nejlepším tekutým kovem, který je běžně k dispozici, bylo výsledkem snížení teplot jen asi o 2-3°C proti základu, což samozřejmě za tu práci a riziko vůbec nestojí. AMD procesory tedy není důvod DELIDovat, už z výroby mají maximálně kvalitní přenos tepla.
V případě většiny Intel procesorů tomu ale tak není, a v dohledné době u většiny nebude. I když pravděpodobně u dvou chystaných modelů Intel pájku přeci jen použije. Jednak aby trochu utišil oprávněnou kritiku, ale především aby vůbec ty procesory bylo možné nějak rozumně uchladit, protože AMD se svými RYZEN procesory, nutí Intel hnát takty vysoko nad hranici rozumné efektivity, ale bez nich by prostě nedokázal konkurovat. Bez pájky by ale ty nové ještě frekvenčně rychlejší čipy jednoduše nešlo rozumně chladit. Ostatní čipy ale budou mít stále pastu, takže pokud budete chtít udělat změnu, bude DELID stále jedinou možností.
Za velmi snadnou práci s tímto nástrojem velmi rád udělím naše ocenění:
Za poskytnutí nástroje: Dr. Delid děkuji společnosti Aquacomputer
Za výbavu pro testy děkuji našim partnerům:
AUTOR: Jan Belka |
---|
https://www.facebook.com/HWrecenze/ |
|