Je na čase se podívat, co dělá známá značka ARCTIC a její populární FREEZER v aktuální edici. Společnost Arctic Cooling, dnes se zkráceně nazývá ARCTIC, asi netřeba představovat. V prvních letech roku 2000 patřila k jedné z mála firem, která dělal opravdu zajímavé nereferenční chladiče nejen pro naše procesory, ale i grafické karty, a to za slušnou cenu. Není divu, že patřila k velmi populárním a známým. Nicméně v posledních letech přibyla na poli chladičů obrovská konkurence, ovšem ARCTIC se za ní příliš nehodní a hledí si svého klasického stylu solidní kvality za rozumnou cenu.
Dnes se tedy podíváme na to, jaký je jeden z nejklasičtějších modelů chladičů procesorů, který je na trhu už spousta let, samozřejmě v jeho nejaktuálnějším provedení. Arctic Cooling Freezer, to je zkrátka pojem. V dnešním testu otestujeme současnou „sportovní“ verzi Arctic Freezer 33 eSports Edition, kterou můžete mít hned ve 4 barevných kombinacích, a ne tedy v klasickém jediném zpracování.
Během několika posledních recenzí s novým testovacím procesorem Ryzen 7 1700X jsem se zaměřoval hlavně na větší vzduchové chladiče, nebo velmi výkonné vodní AIO. Dneska se ale podívám na zoubek klasického středně velkého tower chladiče z dílny Arctic. Ten o něm tvrdí, že má výkonu na rozdávání a je schopen uchladit i 300W odpadního tepla. Toto mě osobně velmi zaujalo, a proto jsem se ujal ho pořádně otestovat. Teploty budu měřit v programu OCCT, herní režim v Unigine Valey a teploty v IDLE při normální práci u PC. Aktuální cena za verzi se dvěma 120mm ventilátory v základu se pohybuje kolem 1100 – 1300 korun vč. DPH, existuje ještě edice s jedním ventilátorem v základu, která stojí kolem 900 korun. Výrobce si hodně věří a udává záruku 10 let, nicméně v obchodě vám na něj dají 2 roky, ale i tak.
Hlavní body udávané výrobcem
Doporučený chladící výkon 210W TDP (maximální až 320W), s hlučností pod 0.5 Sone.
Přímý kontakt heatpipe trubic na základně chladiče s IHS na procesoru
Kompatibilita se sokety AMD AM4 nebo Intel LGA 2066
Záruka 10 let
Chladič se spoléhá na klasickou věžovitou konstrukci pasivu, který má rozměry 150x55x123mm (výška, šířka, hloubka). Skrze hliníková žebra prochází čtveřice heatpipe trubic o průměru 6mm. Ty jsou na základně zbroušeny a mají přímý styk s procesorem. To pomáhá k co nejlepšímu odvodu tepla z jeho povrchu. Z obou stran je pasiv osazen dvojicí 120mm ventilátorů. Díky tomu je tento pasiv opravdu velmi dobře odvětráván a zlepšuje se tak celkový chladící výkon tohoto chladiče. Arctic vyrábí i model s jedním ventilátorem, který je zhruba o 250,- levnější. Výrobce k tomuto chladiči dodává i osvědčenou pastu MX-4 vlastní výroby.