Strana 1 z 4
- TEST: ARCTIC Liquid Freezer II 360 A-RGB
– nová verze výkonného chlazení s dlouhou zárukou
Společnost ARCTIC je velmi známá ve světe vzduchových chladičů, jak na procesory, tak i grafické karty. Na stránkách DDWorld.cz se s nimi občas setkáváme a dnes se opět na jeden podíváme. Konkrétně to bude model vodního AIO chlazení na procesor s 360 mm radiátorem patřící do řady Liquid Freezer II. Tuto modelovou řadu jsem měl již možnost testovat s menším modelem, ovšem nyní uvádí výrobce novinku s podporou ARGB. Tím ovšem výrobce neskončil, protože díky několika vylepšením prodloužil životnost jak pumpě, tak i ventilátorům a prodloužil záruku z 5 na aktuálních špičkových 6 let.
Nicméně základní prvky zůstaly, a to včetně unikátního ventilátoru na bloku, který chladí okolí CPU, tedy VRM atd. Potěší také, že tato řada je k dispozici ve všech velikostech, včetně stále neobvyklé 420mm tedy 3x 140mm výměníku.
Hlavní body udávané výrobcem:
- 40 mm ventilátor v pumpě pro chlazení VRM
- 450 mm dlouhé velmi ohebné hadice
- Keramická pumpa
- Kompatibilita napřič všemi aktuálními sokety na trhu včetně nového LGA1700
- Ideální poměr výkon/úroveň hluku
- Záruka 6 let
Vodní set tedy používá levnější, ale velmi obvyklou kombinaci měděného bloku na procesoru s hliníkovou konstrukcí radiátoru. To sebou nese určitá úskalí kolem galvanické koroze. Výrobce to ale má prý ošetřeno díky speciální kapalině v okruhu, která by tomuto měla zabránit. Ze specifikací se dozvídáme, že ventilátory lze pak regulovat od 200 do 1800 RPM s hlučností maximálně 0,3 sonů, což je v přepočtu 22,5 decibelů. To je na tři instalované ventilátory opravdu velmi nízká hodnota, asi jedna z nejnižších, co jsem tu prozatím měl možnost testovat. U vodní pumpy vsadil výrobce na kvalitní keramické ložisko a díky tomu by měla být pumpa tišší a také by měla déle vydržet. Maximální otáčky pumpy jsou od výrobce nastavené v rozmezí 800 až 2000 RPM.
Bohužel garantovanou hodinovou výdrž výrobce u pumpy ani ventilátorů neuvádí. Pumpa se připojuje do desky přes klasický 4pinový konektor. Určitě doporučuju ji zapojit do speciálního konektoru na základní desce, pokud je jím vybavena. Ohledně kompatibility se základními deskami, výrobce garantuje kompatibilitu se skoro všemi současnými sokety na trhu, včetně velmi náročného LGA2066 od Intelu, nelze jej ale použít na ThreadRipper platformy od AMD. Ohledně velikosti, připravte skříň, kde bude dostatek místa pro radiátor, ten má 398 mm na délku, 63 mm na tloušťku (včetně ventilátorů) a 120 mm na šířku.
Podívejme se tedy na novinku od ARCTIC podrobněji …
|