Strana 4 z 4
Asi nepřekvapí, že 360mm verze AiO má lepší výkon než 240mm. Je zde prostě o jeden ventilátor a odpovídající kapacitu chlazení radiátoru navíc. Samozřejmě rozdíl není propastný, ale ono hodně záleží na osazeném CPU, se kterým rozdíly vyniknou.
Pokud pořizujete topící Intel Core i9 procesory, tak 360mm verzi určitě oceníte. Pokud se vám tedy vejde do skříně. Stejně tak ji oceníte u RYZEN 9 či ThreadRipper (i když tady doufám, že ASUS uvede ještě verzi s větší plochou speciálně pro TR procesory). Zkrátka u procesorů s vyšším TDP je každý °C znát, protože může a v praxi ovlivňuje výkon i bez taktování, jelikož na teplotách jsou závislé systému TURBO/BOOST u současných CPU.
Samozřejmě rozdíly ještě výrazně vyniknout, pokud u těch výkonnějších CPU začnete taktovat, a to jak ručně, tak třeba s využitím PBO+ u RYZEN platformy. Rozdíl mezi 360mm a 240mm AiO může být i několik °C. Což dnes může být rozdíl až několik desítek MHz v boostování CPU. ASUS se svým 360mm RYUJIN šel ale ještě dál. Nejen že je to pochopitelně jeden z nejvýkonnějších klasických AIO chladičů na trhu, ale pomáhá i chladit okolí CPU a poskytuje tak měřitelně nižší teploty v okolí CPU a na VRM, než prakticky jakýkoliv jiných AiO na trhu. A nevede si vůbec špatně ani po stránce hlučnosti, kdy dokáže být velmi tichý.
Samozřejmě OLED display je už pak věcí vkusu. Osobně si myslím, že design vhodně doplňuje, ale po stránce funkčnosti by se bez něj určitě dalo obejít. Tím spíše, že podobný OLED ASUS dává i na některé ROG desky. A ne všichni i tak na ty dispalye ve skříni uvidí. Navíc vždy ten OLED display výrazně navyšuje cenu. ASUS ale má v nabídce i AiO chladiče, u kterých je cenová přístupnost součástí jejich návrhu. V případě RYUJIN byl ale cíl udělat prostě nejlepší klasické „ASETEK“ AiO na trhu s nejlepšími ventilátory, nejlepší funkčností a extra prvky k tomu. A tento cíl se společnosti ASUS určitě povedlo naplnit.
Po stránce chladícího výkonu pro procesory není sice odlišný než jiné 360mm i 280mm AiO na trhu, ale má ten prvek chlazení okolí čipu a VRM, čímž všechny překonává. Jako celek bych ho tedy označil za funkčně nejzajímavější „ASETEK“ AiO chlazení na trhu. Bohužel cena za to je hodně vysoká, kdy činí 6599 korun vč. DPH, čímž je jednak asi také nejdražším podobným modelem na trhu, ale také už zasahuje do sféry robustnějších klasických vodních chlazení a okruhů (Alphacool apod.). Ty ale za tyhle peníze nemají takový designový styl ;).
Vytkl bych určitě „jen“ 3 roky záruky, což je méně než u jiných špičkových AiO na dnešním trhu. Poměr cena výkon pochopitelně není silnou stránkou, ale samotný výkon a ten prvek chlazení okolí CPU se mě osobně v praxi velmi líbí. Obešel bych se bez toho OLED displaye, ale zkrátka je tu a vypadá hezky :). Pokud vám tedy nevadí ta vyšší cena, pak tenhle AiO s klidem doporučím. Zejména pokud máte i jiné ASUS ROG komponenty, ke kterým se velmi hodí (hlavně k aktuální sérii ROG CrossHair či Maximus desek, které mají stejné designové prvky). A jde zatím také o nejvýkonnější a nejlepší CPU chlazení, které ASUS v tuto chvíli nabízí.
Za výbavu pro testování děkujeme našim partnerům:
AUTOR: Jan "DD" Stach |
---|
Radši dělám věci pomaleji a pořádně, než rychle a špatně. |
|