Strana 10 z 11
- Spotřeba, teploty a taktování
Jednou z ostře sledovaných kategorií je dnes provoz, a hlavně spotřeba systémů. V našem případě testujeme spotřebu celé sestavy. Spotřeba procesorů je dnes ale značně dynamickou a neustále se měnící veličinou. Jak Intel, tak AMD procesory mají značně propracované systémy řízení taktů a spotřeby v závislosti na aplikaci, vytížení a chlazení. V některých případech mohou dokonce překračovat svá TDP a tak dále.
V případě AMD Athlon 200GE je nízká spotřeba jednou z věcí, na které se AMD soustředilo s tímto čipem. Jeho 35W TDP je přísně dodržováno na rozdíl od 35W předchůdce A12-9800E. Spotřeba tomu také odpovídá a Athlon žere opravdu velmi málo, mnohem méně než Celeron či Pentium i RYZEN. Ideální pro jeho určení do kancelářských PC či slabších HTPC.
Ač je dodávaný BOX chladič k ATHLON 200GE miniaturní, díky extrémně nízké spotřebě procesoru nemá žádný problém čip uchladit. V klidu se jeho teplota pohybuje kolem 34°C v maximální zátěži kolem 48°C! Chladič je trochu v zátěži slyšet, protože ten ventilátor je docela malý, ale není to hrozné. Pokud seženete nějaký přebytečný ten větší BOX chladič Wraith Stealth nebo SPIRE, který AMD dává k RYZEN čipům), bude to absolutně bezhlučné. S ním pak jsou teploty kolem 32°C v klidu a pouhých 45° v zátěži. Athlon 200GE se dá chladič i pasivně s některým z odpovídajících modelů, pokud budete chtít.
(AMD coolers - pro Athlon 200GE vlevo, pro Ryzen 3 2200G vpravo)
Konkurenční Intel procesory (CELERON G a PENTIUM G) mají podobné chladiče, ale topí více díky vyššímu TDP a spotřebě a chladič je také více slyšet.
(Intel BOX cooler pro Celeron, Pentium atd.)
AMD Athlon 200GE je zatím jediný z nových ZEN procesorů AMD, který nelze taktovat. AMD jej uzamklo. Problém to vzhledem k určení čipu ale není. Samotný čip sice taktovat nejde, ale výkon mu zvýšit lze, protože stále by mělo jít navýšit základní takt pamětí, což u konkurenční platformy Intel nelze. V případě B350/450 platformy a asi i A320 platformy nemusíte tedy údajně používat DDR4 jen na těch 2667MHz, ale i na 2933MHz a i 3200MHz.
Tedy teoreticky, kdy AMD říká, že by to jít mělo. Nám to ale zatím nešlo a museli jsme zůstat na těch 2667MHz. Snad se na to AMD tedy ještě podívá. I když si nemyslím, že by to vzhledem k určení čipu bylo až tak podstatné.
Podívejme se tedy na závěr ...
|