Strana 11 z 11
Dnes jsme se tedy zabývali hlavně nejlevnějšími procesory na trhu. Je více než jasné, že pokud chcete dobrý procesorový výkon za dobrou cenu a plánujete ten PC na víc než jen psaní textů apod. tedy třeba i osadit nějakou tu mainstreamovou herní grafiku, je RYZEN 5 2600 naprosto jednoznačná volba. Jeho výkon je násobně vyšší, než u levných CPU, jeho cena je fantastická a poměr cena/výkon naprosto fenomenální. Tak dobrý, že konkurenční procesory Intel raději vyklidily pole a byla by nebetyčná hloupost o Core i3 či Core i5 a vlastně i Core i7 dnes vůbec uvažovat. Takže jednoduše řečeno, plánujete-li osadit neintegrovanou grafiku, a tedy máte ambice na herní nasazení, je RYZEN 5 2600 jasná volba, jeden z nejlepších a nejvýhodnějších CPU v historii.
Nicméně pak jsou tady tací, kterým integrovaná grafika stačit zcela může. Preferují pak třeba i nízkou spotřebu atd. Pro ty je nový ATHLON 200GE velmi zajímavý. Jsou tací, kteří litují, že procesor není odemčený pro taktování, ale těm uniká jeho smysl. ATHLON 200GE je procesor určený do nejlevnějších smysluplných sestav, pro kancelářské sestavy apod. (Athlon PRO 200GE pro korporátní zákazníky) U nich nikdo nic taktovat nebude. Navíc CPU většina plácne do nejlevnější A320 desky (kde taktovat stejně z rozumných důvodů nelze). Kromě toho má být procesor také extrémně efektivní a jeho 35W TDP vážně odpovídá realitě. Procesor má velmi malou spotřebu a díky tomu také netopí, takže malý BOX chladič jej zvládá bez potíží chladit a s větším pasivem by jej šlo uchladit i pasivně.
Jeho procesorový výkon 2jader/4vláken sice na zadek nikde neposadí, ale pro kancelářské nasazení, tedy hlavně maily, texty, tabulky občas obrázek, je více než dostatečný. Proti původně konkurenčním Pentium G (2jádra/4vlákna 54W TDP) nabízí podobný výkon, je sice o něco slabší, ale to proto, že má výrazně nižší takt ale také výrazně nižší spotřebu. Současně má ale výrazně lepší výkon a výbavu integrované grafiky, pořád při nižší spotřebě, takže jako celek, tedy APU (CPU+iGPU výkon) je výrazně lepším procesorem. Výkonnější, efektivnější i vybavenější. Navíc proti Pentium G je dnes i výrazně levnější. To nejlepší, co za podobné peníze od Intelu koupíte, je 2jádrový/2vláknový CELERON G, který je výkonově procesorovým ubožáčkem a nedoporučím jej ani nepříteli. Navíc stále žere více, jeho integrovaná grafika nestojí ani za řeč, a to všechno za stejné peníze? AMD má navíc proti Pentiu i Celeronu výhodu, že Athlon neosekalo o moderní instrukční sady, kdy Intel u levných CPU nenabízí ani podporu AVX a několika dalších funkcí, což má zásadní vliv na výkon i použitelnost.
AMD udělalo ATHLON 200GE záměrně pomalejší. Pouhých 3,2GHz je sice docela málo, jenže je tu TDP 35W a výrazně nižší reálná spotřeba než u RYZEN G či Intel G čipů. A stále má solidní výkon pro to, kam je určený. Tedy kancelářské sestavy, levná HTPC apod. Je to moderní CPU s extrémní efektivitou a cenovou dostupností. Bavíme se o tom, že k ATHLON 200GE za 1450 korun, máte dát A320 desku za 1200 korun (osobně bych mířil na ne o moc dražší B350/450) k tomu 2x 4GB RAM (dnes za 1800 korun), doplňte to 240GB M.2 SSD za 1200 korun a máte prakticky hotový moderní, levný a velmi efektivní PC. Jediné, co mě štve, je málo levných ITX desek A320/B350/450, kdy by se to dalo nacpat do mini bedny se zdrojem 180-250W a bylo by to perfektní. Každopádně právě výše uvedeným směrem sestav, je ATHLON 200GE určený. Pokud mluvíte o taktování, herním výkonu atd. tak jste nepochopili, co je účelem a zaměřením tohoto produktu.
Zajímavé je i srovnání s AMD A12-9800E (4jádra/4vlákna), tedy předchozí 28nm generací low endu. Výkon je v mnoha situacích podobný, integrovaná grafika je u 200GE lepší, ovšem i když oba CPU mají 35W TDP, 200GE má prakticky poloviční spotřebu a stojí polovinu! Tomu říkáme upgrade a generační posun.
AMD Athlon 200GE je tedy vynikající levný CPU, jasně lepší než to, co na trhu bylo a je v jeho cenové hladině. Konkurenční Intel nedokáže dnes nabídnout stejně dobrý a po všech stránkách srovnatelný čip. Cenově podobný 2jádrový CELERON G jsou vyhozené peníze, 4vláknový Pentium G je zase strašně drahý, a absence AVX ho dokáže dost výkonem v řadě aplikací srazit. A i když se procesorově dokáže 200GE vyrovnat (i jej díky vyššímu taktu překonat) jeho integrovaná grafika je výrazně slabší a současně žere a topí Intel Pentium G procesor mnohem více. AMD Athlon 200GE je dnes tedy jednoznačně nejlepší levný low endový čip. Jak po stránce výkonu CPU/iGPU, tak po stránce výbavy. A především po stránce efektivity. Jeho určení je jednoznačné.
Pokud ale chcete více procesorového výkonu, a to i na hraní her, chcete výkonnější integrovanou grafiku, je 4jádrový 65W TDP záměrně nebržděný RYZEN 3 2200G výrazně lepší volbou. No a pokud chcete opravdu vysoký procesorový výkon, herní výkon s neintegrovanou grafikou, je zde 6jádrový/12vláknový RYZEN 5 2600. Tak jednoduché to dnes je. Jako zajímavost bych upozornil na fakt, že když spočítáte poměr cena-výkon, zjistíte, že AMD nastavilo vše tak, že to, o co jsou jednotlivé čipy dražší, o to jsou skutečně lepší! To opravdu není obvyklé, protože většinou u dražších čipů sice platíme za vyšší výkon, ale příplatek je větší než nárůst výkonu. Poměr cena-výkon je u všech tří čipů velmi podobný, tedy mnohem lepší než cokoliv, co s podobným výkonem nabídne Intel. Ten nedokáže držet s AMD krok vůbec v ničem a celé to korunuje situace se současnými cenami, kdy Intel už nepředstavuje ani alternativu, jen doslova vyhozené peníze.
Ahtlon 200GE by měly doplnit i výkonnější výše taktované ATHLON 220GE a 240GE, ale nevíme, jaké ty takty budou, kolik budou mít TDP apod. Určitě ale budou o něco dražší a blížit se tak vynikajícímu RYZEN 3 2200G. Testovaný Athlon 200GE ale je a zůstane nejlevnějším ZEN procesorem na trhu a jasnou volbou pro ty, kteří chtějí dobrý, úsporný levný procesor.
Za výbavu pro testování děkujeme našim partnerům:
AUTOR: Jan "DD" Stach |
---|
Radši dělám věci pomaleji a pořádně, než rychle a špatně. |
|