Jako testovací sestavu jsem se rozhodl použít základní desku MSI X370 Gaming Carbon ve spojení s procesorem AMD Ryzen 7 1700X. Přece jenom soket 1150/1151 by nebyla taková výzva už z hlediska použité „prasopasty“ pod IHS, která by zbytečně omezovala podmínky během testování. Skříň a zdroj dodala firma Be Quiet! a to konkrétně Dark Base 700 a zdroj Dark Power 10 850W s platinovou certifikací. Grafická karta je taktéž od firmy MSI, konkrétně řady GamingX Plus s čipem Radeon RX 580.
Co se týče samotné instalace, je vůči již dříve testovanému modelu Dark Rock 3 mnohem jednoduší. V tomto ohledu udělal Be Quiet! asi největší pokrok za posledních 5 let. Instalace je rychlá, jednoduchá a využívá dokonce originální plech pod soketem. Celá instalace zabere zhruba 2-3 minuty, další cca tři minuty budete připevňovat oba ventilátory, protože ten prostřední musí být během montáže zcela oddělený a ten který je nad pamětmi doporučuju taky sundat, lepe se pak instalují paměti a ve finále si můžete dle výšky paměti upravit i výšku do které přední ventilátor upevníte.
Na vše výrobce udělal samozřejmě kromě návodu i pěkné video.
Výkon chladiče
Samotné testování jsem se rozhodl provádět v zátěžovém testu OCCT, který opravdu dokáže z procesoru vyždímat maximum a otestovat chladič na hranici jeho možností. Dále jsem použil méně náročný Unigine Valey 1.0, jakož to simulací herní zátěže, kde ve většině her není využito všech 8 jader procesoru. Nakonec jsem otestoval chladič v režimu, kdy na PC neděláte nic náročného, například brouzdání na internetu apod. U všech měření jsem vždy počkal 30 minut, aby se teploty ustálily.
Přiložené ventilátor jsem testoval v nastavení 5/7/12 V (135mm/120mm).
5 V – 550/700 Rpm
7 V – 1000/900 Rpm
12 V – 1500/1200 Rpm
Jak je vidět z grafů, Dark Rock Pro 4 obstál v úloze uchladit Ryzen 1700X s jeho 95W TDP naprosto bez potíží, což se asi dalo čekat :). Při nastavení ventilátorů na maximální výkon, nepřesáhla teplota 47°C při vytížení všech 16 vláken na 100%, což je opravdu na vzduchový chladič husarský kousek. Co je také velkým pozitivem, jsou málo se zvyšující teploty s tím, jak se snižuje výkon ventilátorů. Přece jenom rozdíl mezi 12V a 5V na ventilátorech jsou pouhé 3°C. Osobně doporučuji dát ventilátory u tohoto chladiče na 7V, protože kolem tohoto napětí jsou ventilátory opravdu krásně tiché a nevíte o nich. Ovšem ani na maximální výkon není chladič hlučný, naopak je to nejtišší vzduchový chladič, co mi doposud prošel rukama, v tomto ohledu všechna čest výrobci. Určitě dokáže konkurovat v tomto ohledu jinak bezkonkurenčnímu rakouskému soupeři.
V Unigine Valey 1.0, kdy procesor neklade tak obrovské nároky na chladič, jsou obecně teploty o něco nižší. Při hraní her opravdu není problém mít ventilátory na 5V s tím, že teploty nepřesáhnou 50°C.
V době nečinnosti nejsou nároky na chlazení procesoru Ryzen 1700X kdovíjaké. Procesor se dost podtaktuje a sníží svoji spotřebu na naprosté minimum.
Jako bonus jsem ještě proměřil procesor v přetaktovaném stavu s napětím 1,45V. Přece jenom 4GHz na všech 8 jádrech už dokáže potrápit opravdu většinu i AIO vodních chladičů na trhu.
Jak je vidět z grafu Be Quiet! Dark Rock Pro 4 opravdu těží ze svého většího pasivu a také toho, že má hned dva ventilátory. I přes opravdu velmi nízké maximální otáčky nemá problém udržet procesor při opravdu maximálním vytížení v programu OCCT. Bohužel na 7V už procesor haproval na hranici záseku z důvodu moc vysoké teploty, která atakovala hranici 80°C.